Na dobrý rap si je třeba počkat

hledat

Renne Dang – Zmrdlife 3 (2018; Blakkwood)

Sdílej

Bejt rytířem na bílém koni, který vždy bojuje za dobro a nemá ve svém repertoáru zlo, to je asi ideální scénář každého malého kluka, kterého ovlivnily knižní a filmové příběhy. Jenže ono je lákavé být i tím záporákem, o to více, když si tím získáváte respekt okolí. Je to období temna, které si za rámeček rozhodně nedáte. Bohužel, tak jako historické omyly, i doby temna se vrací v periodě u každého z nás. Nikdy nevíte, kdy přijdou, kdy si vás najdou, a jakým způsobem pak bude pára vypuštěna.

Renne Dang vypustil v minulém roce úspěšné debutové album, ale v té době už sám tušil, kolik mu ta popularita bere. Ztráta soukromí, hmotné statky, ale také tvář, kterou na ulici neskryješ. Na jedné straně možná pozlátka, která jsou však mnohdy i břemenem. Nejeden ve hře to neustál a hledal stimuly, které utlumí tu zátěž. Východočeský rodák z Rychnova nad Kněžnou se uzavřel v druhé polovině roku sám do sebe ve svém bytě o skromné rozloze a hloubal v mysli. Výsledkem je již zmíněné EP.

Motám se stále kolem obsahu, ale možná tak trochu nemluvím konkrétně. Než se tak stane, pojďme se podívat na formu, s jakou bylo dílo prezentováno. Dang opět nasadil svou nasranou linku, ale mnohem trefněji pracuje se slovní zásobou, než tomu bylo v letech minulých, především pak těch dávnějších. Poukazuje na problémy přímo, hledá chyby i u sebe a nekope bezhlavě jen proto, že se to tak možná spraví. Kdybych v tracklistu neevidoval bezduché intro a pro mě nezajímavou věc „Jeden drink“, hodnotil bych výsledek velice kladně, neboť obsahuje silné momenty, zajímavou výpovědní hodnotu a pohled na svět, který je reálný bez přikrášlování. Poukazuje na černou minulost, nejistou budoucnost, strach z dalších kroků.

Na jedné straně vidím vystrašeného kluka, který neví, kam jeho další cesta povede, na druhé straně je tu cílevědomý dospívající muž, který ví, jaké hodnoty má vyznávat. Ta jako ve filmu V jako Vendeta v masce bojuje proti klamu a poukazuje chyby společnosti i své samotné. Snaží se tím posluchačům otevřít oči a třeba docílit toho, že nebudou opakovat stejné prohřešky. Díky uzavření v sebe sama v depresích objevuje pravdu o sobě a hledá příčiny i cesty ven. Poznatky však netlačí na sílu do hlav jiných, nýbrž se snaží jen nahlodat mysl a vyvolat případné diskuze interní i na sociálních sítích.

Mezi nejlepší skladby tohoto EP hodnotím věci „Haló“, které i přes některé názorové nesouhlasy trefně poukazuje na společenský problém, který je aktuální a pár let minimálně bude. Také třetí pokračování skladby „No a co“ snese přísné měřítko a může se stát věcí, která neutichne po pár měsících. Renne Dang vyrostl v osobnost na scéně, která má co říct a umí to říct. Nyní bude záležet, jak se popere se sebou samotným, a také, jak s ním bude růst publikum, popřípadě nabalovat se další. „Zmrdlife 3“ je rozhodně více než důstojným uzavřením trilogie.

Renne Dang:  Nikdy mi žádnej cizinec neublížil, za to pár Čechů už mi přes hubu dalo

7,5/10

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Už jsi četl?