hledat

Tags:

Refew: Už devatenáct let jsem fanouškem českého rapu, proto rád podpořím, co mi není proti srsti

Sdílej

Jeho raketový vzestup před lety zaznamenal snad každý fanoušek domácího rapu. Za tu dobu si Refew prošel vývojem a etabloval v jednu z vyhledávaných stálic české scény. Pod křídly stáje Blakkwood není nikterak limitován, proto můžeme sledovat jeho pestrou aktivitu, která čítá sólo desky, ale i dlouho avizovaný projekt se Sharlotou. Kromě toho se objevuje na nemalém počtu hostovaček. Se svou týmovou kolegyní otevíral v Bratislavě sedmý ročník festivalu Hip Hop Žije na hlavním pódiu a poté ochotně zodpověděl několik našich zvídavých dotazů.

Na svých lýtkách máš vytetovaný basketbalových míč a logo Jordan. Jak velkým fanouškem basketballu vlastně jsi? A nejoblíbenější hráč je Michael?

Basket jsem hrál závodně, ještě když jsem byl malej. Závodně jsem hrál tedy jen rok a bylo to na hovno, protože mě nebaví klasickej basket. Pak jsem hrál třeba deset let v kuse street. Streetball mě baví hrozně. Spíš než NBA mám radši AND 1 Ligu nebo K1x Ligu. Aktivně to nesleduju, ale dřív, když jsem byl malej a bylo mi 13 let, jsem měl svůj první počítač a na youtube jsem sledoval AND 1 ligu a hráče jako The Professor nebo Hot Sauce. Právě z těch videí jsem se to pak učil hrát. V autě mám míč, jsem ready vždycky na basket. (smích)

Tvá show s Sharlotou otevírala sedmý ročník festivalu Hip Hop Žije. Jak těžké je dostat lidi v tuhle podvečerní hodinu do varu, především pak na Slovensku, kde se české rapové kapely prosazují jen stěží?

To je přesně ono, jak říkáš. Slováci moc nemaj rádi Čechy hudebně, což je trochu paradox, protože Češi mají rádi Slováky, možná i trochu víc jak Čechy. Než jsme nastoupili, tak to byl za mě trochu nepříjemnej pocit, protože jsem se bál, že tam ty lidi nebudou. Byla by to škoda, protože si myslím, že máme dobrou show. Děláme to kvalitně, poctivě a serem na nějaký playbacky. Nakonec to ale dopadlo dobře a lidi byli. Čuměl jsem a jsem spokojenej.

Proč tahle týmová změna? Baví tě to ve dvou na stagi víc, než když si hrál sám?

To je těžký říct. To je jako by ses mě zeptal, jestli mám radši řízek s bramborovým salátem nebo krupicovou kaši. Miluješ prostě obě. Někdy máš prostě chuť na tohle a jindy zase na tohle. Stejně tak to je Refew sólo a Refew se Sharlotou.

Sharlota se občas v rozhovorech nechává slyšet, že jí vadí taková ta tvoje impulzivnost. Jak tuhle kritiku vstřebáváš?

Hele, Sharlota je hlavně holka a já jsem chlap. Všichni chlapi to mají takhle se ženskýma. Přestože jsme interpreti, tak jsme zároveň i lidi. Sharlota je ukecaná a stěžuje si, přitom je vlastně to samý. A já to mám v p**i a prostě to neřeším. Jednou za čas se pohádáme, vyčistí se vzduch a je to v pohodě. Kdyby to mezi námi nefungovalo, tak spolu nemůžeme hrát takhle dlouho.

Považuješ se v té dvojici za alfa samce?

Právě, že vůbec. Sharlota má v tomhle docela velký koule. Nehrajeme si tam na to, kdo je víc, a nebo míň. Kdyby nastal ten moment, že by chtěl někdo obrazně vytáhnout to p**o, tak by asi jeden z nás zakročil a ukončil to. Já určitě nemám na to, aby mi někdo ukazoval nějakou hierarchii, a věřím tomu, že ani ona ne. Jsme rovnocenní parťáci a musíme se respektovat. Někdy je to hard core, protože dvě velký ega nedělají v malý místnosti dobrotu, ale vždycky se to dá nějak udělat.

Při samotné show mě zaskočila tvá věta, že se Lucasovi Blakkovi narodilo dítě. Můžeš mi to nějak vysvětlit?

(smích) To říkám na každým koncertu. Lucas nemá dítě a Sharlota je jeho dlouholetá partnerka. Podle toho ale, kolikrát jsem to už řekl, tak má už minimálně plnej dětskej domov. (smích) My si z toho děláme jen prdel, protože při tý show nemáme rádi tu vážnost a děláme si při ní různý srandy. Jednou za čas tam prostě zahlásím nějakou takovou věc.

A kdy konečně bude hotový ten váš studiový materiál? Už před rokem se o té desce mluvilo a stále není venku. Na čem to stojí?

Já jsem hudebně mnohem víc produktivní než Sharlota. V jednu chvíli jsme si řekli, že uděláme desku, kterou jsem skoro celou napsal, a byly to bomby. Než se ale k něčemu odhodlala, tak už jsem měl napsaný nějaký svoje další věci.

Kompenzuješ si to třeba tou četností hostovaček, na kterých tě teď slýcháváme?

O tom to není, ale je mi 25 a rap poslouchám už prakticky od narození a českou scénu fakt zhruba od roku 2000. To znamená, že 19 let jsem fanouškem český scény. Nemám problém říct, že poslouchám toho a toho a že mě baví ten a ten. Kolikrát mě baví i mnohem mladší lidi než jsem já sám. Když mě někdo osloví na spolupráci a není mi to proti srsti, tak to dám. Je mi jedno, jestli má tisíc odběratelů na Youtube nebo je to Rytmus. Je mi to u prdele. A je mi hlavně i jedno, co na to řeknou ostatní.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz