hledat

Tags:

Proč nemá dancehall moc dobrou pověst? I na to se snažil na Jamajce přijít trojčlenný česko-slovenský tým…

Sdílej

První listopadovou dekádu bude mít premiéru nový celovečerní dokument o dancehallové scéně v Kingstonu na Jamajce, který byl pojmenován „Displace“.

Jeho tvůrci – multiinstrumentalista Radimo z Champion Soundu, kameramanka Veronika Donutková a tanečnice Barbora Beshiu – se v něm snaží ukázat svůj objekt zájmu jako životní styl a ne jen jako tanec nebo hudební žánr…

Když se zeptáte, co je to dancehall, většina lidí vám nedokáže odpovědět. Někteří by vám řekli, že je to ten sexuální nebo až sexistický tanec, nebo že se jedná o mladšího a bláznivějšího sourozence reggae. To v tom lepším případě.

Tak jako tak nemá dancehall moc dobrou pověst a to o něm, ani o prostředí, odkud pochází, lidé vlastně ani moc neví, což je nejspíš ten hlavní problém. Není se čemu divit, Jamajka je pro našince vzdálené a izolované místo, které se navíc rychle mění a vyvíjí. Přesto její kutlurní prostředí ovlivňuje pop music, módu i tanec po celém světě víc, než si myslíme.

A právě o této kultuře z Kingstonu dotyčný hodinový dokument je. „Jeho základem jsou rozhovory, které jsme vedli s hudebníky jako jsou RDX, Sanjay, Gavsborg z producentského dua Equiknoxx anebo zpěvačka Tifa. Do tajů tance nás zasvětili tanečníci z crew Sopreme Blazzaz a Rifical Team, ale i tanečníci jako Shelly Belly, Kaytie Insanity nebo Kissy. O tom, jak to chodí na party, zase promluvili přední selektoři Supa Hype a Hotta Rice. Je to příběh jamajské subkultury vyprávěný jejími aktéry. Nechte se vtáhnout do nebezpečného prostředí Kingstonu, který je však sexy, plný vášně a radosti ze života,“ představil připravované dílo ten, jenž na letošním Hip Hop Kempu doprovázel Prezidenta Lourajdera a spolu s Champion Sound stál i za zády Smif N Wessun.

A kam vyrazit za premiérami? 6. listopadu v pražském kině Dlabačov, o den později v bratislavském Nové Cvernovce. Poté si dá snímek samo sebou dostaveníčko i s online světem.

 

Tagy:
Bobby

O rapu píšu od roku 2000, od roku 2003 se tak děje pro bbarak.cz.

  • 1