Na dobrý rap si je třeba počkat

hledat

Připravuje se dokument o spojení hip hopu, jazzu a basketbalu

Sdílej

Vcelku zajímavým snímkem se může stát dosud nepojmenovaný dokument, který je navíc zatím víceméně v přípravné fázi. Ale pokud se podaří vše uskutečnit, může potěšit jak příznivce hip hopu, tak basketbalu a dokonce i jazzu. Autorem celého projektu je basketbalová legenda Kareem Abdul-Jamar, který v NBA coby hráč Milwaukee Bucks a především Los Angeles Lakers zářil po celá sedmdesátá léta. Touto cestou by rád poukázal na vzájemnou provázanost tohoto sportu a hudby, konkrétně hip hopu a jazzu.

Harlemský rodák, prožíval svoje náctileté období v časech velkého rozmachu jazzu. Tato hudební forma sehrála ve vývoji hudby obrovskou roli a přes značné rozdíly ovlivnila i hip hop. Abdul-Jamar vzpomíná, jak v minulosti, kdy byl profesionální basketbal v USA ještě striktně rozlišen na „bílé“ a „černé“ týmy, existoval skvělý profesionální tým, jehož zápasy byly přímo spjaty s hudební zábavou. Tento tým hrával v Renaissance Ballroom and Casino, v taneční hale, kde svého času hrávali přední jazzmani. Spojení sportu a hudby fungovalo tak, že hráči odehráli první polovinu zápasu, v přestávce vystoupili „předskokani“, zatímco po druhé polovině a ukončení celé hry nastoupila oblíbená kapela, která se postarala o zábavu až do ranních hodin.

Skrze fakt, že tak jako k životu černých basketbalistů patřil před desítkami let jazz, patří k současným hvězdám NBA rap, by Kareem rád poodhalil spojnici jazzu a hiphopové hudby. Má stejnou roli, je duševní potravou, zábavou a relaxací hráčů. Sám se už léta věnuje podobným projektům (Jazz Sports, BeBop to Hip-Hop), propagující jazz a podporující mladé hudební naděje

 


Zdroj: Black Entertainment, AllHipHop, SoundSlam, …

 

Související články:

Dokument o hip hopu ve východní Africe


DVD o dějinách rapu

RUKAHORE_SHOP_BANNER

Diskutuj na Bbarak.cz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Už jsi četl?