hledat

Palky & DJ MikroMan: Na naší desce nenajdeš žádný egotrip, což je dnes už asi výjimečné

Sdílej

Spousta lidí označuje tento festival za mainstreamový, přesto dává prostor i kapelám, které se hlásí ke starým kořenům. Jak jste byli spokojeni s podporou fanoušků na vedlejší stagi? Nemrzí vás, že to letos nedalo na tu hlavní?

Palky: Tak v první řadě jsme určitě rádi, že tu jsme. Je to místo, kde se střetne hodně lidí, což znamená, že je to pro naši hudbu velmi dobrou reklamou. Určitě bychom proto byli rádi, kdybychom tu mohli hrát každý rok.

DJ MikroMan: Já jsem s festivalem spokojený, neboť tu hraju už asi potřetí za sebou. Jen bych tě lehce opravil, neboť se už nebereme jako nějaký underground. Kdo si poslechl naše nové album, tak na něm mohl zaslechnout různé věci, novodobé, ale samozřejmě i boombap. Dříve jsme na tom vyrůstali a více tu cestu undergroundem razili, ale nyní už je ta situace jiná.

Palky: Letos je ta vedlejší stage větší, což je určitě lepší. Řeknu to asi tak, že minulý rok jsme hráli na hlavní stagi, ale ve špatném čase. Určitě budu hrát raději na menší stagi v normální čas než na hlavní v na***u čase. Myslím, že to nezáleží ani tak o stagi, ale spíš o tom, v kolik hraješ.

DJ MikroMan: Myslím, že to Palky vystihl. Letos máme malou stage, ale zase lepší čas. Myslím, že si to fanoušci víc užili.

A vaše tvorba se uplatní lépe kde? Je dělaná spíše na festivaly, nebo pro kluby? Kde vás to baví více a máte třeba i lepší ohlas?

Palky: Tak v první řadě záleží na fanoušcích. Některé baví masy, jiní chtějí raději kluby. Stejně tak interpreti. Někdo hledá masy, jiní chtějí mít kontakt s těmi lidmi. Já jsem raději pro ty kluby, ale rozhodně nejsem ani proti festivalům.

DJ MikroMan: Já se taky nějak neškatulkujem. Na každém je něco dobré, je to i o něčem jiném a pro interpreta je to i zpestřením, že to není furt dokola.

Těch koncertů je v poslední době více a více. Co vám na nich utkví v paměti? Máte nějaký moment, na který už navždy nezapomenete?

Palky: Je toho samozřejmě více dnes už. Velmi si mi například líbil náš první koncert s 5R na Hip Hop Žije, kde jsme hráli i s kytaristkami, a bylo to výborné. Ta atmosféra byla super…

Pojďme k tomu vašemu albu. V rapu zde má Palky monopol oproti třeba předešlému projektu 5R. V čem registruješ za tu dobu progres? Přeci jen máš specifickou barvu hlasu. Je přirozená, nebo trvalo léta, než sis ji našel jako optimální?

Palky: Tak je to sólo, proto je to více o mně. Rozebírám tam i témata, jaký mám názor na rap a okolo toho, jak dlouho to dělám. Rozbírám tam i vztah a více je to o mně. Když si to člověk poslechne, hodně mu to album o mně řekne. MikroMan tam má dobrou hudbu, kterou předtím ještě nedělal, takže i pro něj to byla výzva. Hlavně cítím, že je to pestré a hudební… A ten hlas jsem asi hledal. (smích) Hrozně rád poslouchám různorodou hudbu a vždy se mi líbily zpívané refrény. Neposlouchám jen rap, proto mám i možnost sledovat, jak to dělají v jiných žánrech. Dlouho jsem experimentovat nechtěl, ale pak jsem začal s vokály flirtovat a zjistil, že to je vlastně dobré. Samozřejmě, že zpívám v rámci svých možností, nechci to nějak hrotit, ale nepoužíváme žádný autotune nebo podobné srandy. Zpívám jen do doby, dokud je to čisté. Hrozně mě to baví a určitě to budu dělat i dál.

DJ MikroMan: Já jsem si na albu 5R odbyl produkčně vše, na čem jsem do té doby vyrůstal. Použil jsem tam hodně undergroundu a takové té stokové hudby. Na desce „Údolie kráľov“ se mi otevřely úplně jiné dveře a dostal jsem volnou ruku v pestrosti všeho. Ve výsledku tam najdeš asi vše, což mě na tom baví.

V dnešní době četnosti releasů je těžké se prokousat do podvědomí a fanoušci moc hledat nechtějí. Zatímco na Slovensku se o vaší desce psalo dost, u nás byla asi lehce přehlédnuta. Zkuste skrze tento rozhovor nahlodat naše posluchače, aby jí věnovali pozornost…

Palky: Naše deska by se jim mohla líbit, pokud hledají pestrost. Vydali jsme album, a na kterém je hodně tracků, proto si každý může najít to svoje. Najdeš tam trap, ale i živé nástroje, jsou tam klidné kytarové věci. Hlavně ale máme plnohodnotné texty, což je pro mě to základní, neboť mají hlavu a patu. Nemusíš to poslouchat jen tak, ono tě to donutí se u toho zamyslet.

DJ MikroMan: Na naší desce nenajdeš žádný egotrip, což je asi výjimečné dnes. Každá skladba má výpovědní hodnotu a po poslechu to může člověku něco dát. Není tam nic plytkého, každá téma je o něčem jiném. Palky tam použil milion flows, proto to na vás nebude působit monotónně. Pestré to je i hudbě a máme tam i hodně scratchů, což se dnes už moc nepoužívá. Myslím, že ta deska má všechno, co by měl rap obsahovat.

Palky dřív se scénou dost bojoval a měl často potřebu se vyjadřovat na adresu trendů a nulového obsahu. Už tě to dnes přešlo díky vývoji a zaměřuješ se jen čistě na sebe nebo ti to stále leží v žaludku?

Palky: Asi ano, ale i teď jsem si do toho lehce rýpnul. Ono je to spíš o tom, že to dělám už extrémně dlouho, ty lidi ze scény dobře známe. Někteří nás chválí, že to děláme výborně. Nikdy nám ale nikdo nepodal pomocnou ruku. Dnes tu máš spoustu lidí, kteří to nedělají ani půl roku, nedělají to ani z poloviny na takové úrovni jako my, a přesto tu pomocnou ruku dostanou. Není to o tom, že bych někomu záviděl nebo tak. Právě, že naopak. Všem přeju je to dobré. My to máme těžší jen v tom, že nám nepomáhá nikdo, proto jsem si do toho musel rýpnout, že si to musíme všechno vydřít sami.

Ale nová deska vyšla u RukaHore, která vám s distribucí výrazně pomohla, nebo se mýlím?

Palky: Určitě. Jim samozřejmě hrozně děkujeme, je to na Slovensku ta nejlepší cesta, jakou si tu interpret může zvolit. Od interpretů jsme se ale vždy dočkali ignorace, proto si děláme svoje. Musíme si tu cestu vyšlapat sami.

DJ MikroMan: O to více si toho ale vážíme, že jsme si to celé udělali sami. Třeba se dostaneme do bodu, kdy budeme moci pomoci někomu my a rozhodně jim záda neukážeme.

Zverina tu včera při své show humorně odkazoval na to, že v pubertě poslouchal Spice Girls. Co lemovalo vaše dospívání? Co vám hrálo v přehrávačích, když jste měli deset roků?

Palky: (smích) …no asi pravděpodobně Eminema.

DJ MikroMan: Já jsem dřív hodně poslouchal punk rock. Z rapu ke mně první přišel taky asi ten Eminem. Potom jsem hodně rozmýšlel, zda budu dělat rap a nebo ten punk rock. Zvolil jsem si ale hip hop a jsem za to dnes rád.

Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz