hledat

Momo – Milovaný nenávidený EP (2018; Nedám sa Okoňovat)

Sdílej

V závěru května se vrátil Momo s novou deskou „Wlk“ a trnem v mém oku bylo pouhých deset skladeb v tracklistu. Dnes už je asi složité se přít o tom, kolik by měla mít deska stop. Budiž. Obsahově byla našláplá a v tu chvíli měl již bratislavský veterán asi v plánu další matro, které byl vypuštěno v závěru roku. V době, kdy se od něj scéna de facto odvrátila, v době, kdy bojuje se vším a s každým. Nebo ne? Momo opět dokázal, že nepotřebuje podporu kolegů, promotérů a médií.

Během roku jsme byli svědky celé řady přestřelek na sociálních sítích, kdy jsme mohli Moma nalézt v hluboké defenzivě. Jako terč si ho vyhlédli například Ektor nebo Strapo, ostřejší slova volil i bývalý týmový parťák Palermo. Kluby si jej nezvaly, média ho neoslovovala na rozhovory, ale on se nevzdal. Už od počátku se prezentoval jako bojovník a bylo zajímavé sledovat, jak se s tím popasuje v roce 2018. Výsledkem je nové EP „Milovaný nenávidený“, které čítá nejen brilantní techniku, ale i velký přehled v obsahu a upřímnost, kterou by mu mohl kde kdo závidět.

Nadstandardní producentský podklad opět nechybí a Momo využívá svého potenciálu naplno. Od úvodních vteřin neotřele očišťuje svoje jméno a poukazuje na fakta, proč v některých situacích reagoval tak, jak reagoval. Možná, že není bezchybným člověkem, který si proti sobě dokáže poštvat okolí, ale rap mu stále jde. Technická stránka věci poukazuje na fakt, proč je i přes izolaci stále hojně sledovaným a uznávaným mezi fanoušky.

Momo se v tomto EP hodně otáčí směrem zpět, ke svým začátkům a způsobu, proč a jak se vypracoval. Obhajuje své vymanění z undergroundových želez a důvod, proč vyšel vlastní cestou. Máme zde i přiznání, že první releasy byly zaplaceny z drog, bez jejíž pomoci by asi nikdy nevyšly. Jasně dané priority a obhajoba také incidentu, kdy prvně v životě požádal o pomoc policii. Můžeme se jen domnívat, kolikrát byla situace opačná.

Vtipně také poukazuje na dobu digitální distribuce, přestože jeho další nosič vychází také v pevné podobě. On sám ví, že v éře internetu je rychlejší zasáhnout posluchačkou základnu skrze hudební streamy. I díky tomu vlastně jeho hudba neutichla, když ho většina scény nenáviděla. Bylo by zajímavé sledovat jeho boj s konkurencí před patnácti lety, kdy by mu odříznutí od koncertů možná i zlomilo kariérní vaz. V době internetu se však může hlasitě smát.

iFrame

Ve skladbě Limit vtipně poukazuje na fakt, že spousta dnešních hráčů nemá co říct a snaží se upoutat technikou. Opakovaně pohrdá prázdnými sezónními produkty a opět tlačí na pilu skrze technické schopnosti, ve které dokazuje, že jen rychlá flow není vše. Jen limit tě limituje a omezuje a ochuzuje o progres. Je to břemeno, které Momo shodil hned na začátku.

V celkovém kontextu mi zde nesedí party skladba „Niekde medzi vami som“. Tematicky hodně vyčnívá, přestože nemohu tvrdit, že by neměla své kouzlo. Myslím, že kdyby byla vhodněji využita na jiné desce, bylo by to efektivnější. EP „Milovaný nenávidený“ je ale jinak plnohodnotný hudební produkt, který sice nečítá široký tracklist, ale ukrývá v sobě ráznost, údernost a osobitost. Překvapení ze závěru minulého roku tak přišlo nečekaně, ale rozhodně nás neurazilo.

8/10

Hodnocení
8

Nejlépe hodnocené

8.0
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz