Na dobrý rap si je třeba počkat

hledat

Michajlov, Daniel & Marys – Mezi řádky (2017; X Production)

Sdílej
 
Hned na první straně neobracej oči v sloup, pokud si čekal příručku Káji Maříka. Tohle trio bojuje proti všemu, co nemá hlavu ani patu, otevřeně hovoří o svých problémech a místo hroší kůže nechává vyplout emoce na povrch. V uplynulých letech během dospívání dělali přešlapy, často na tenké hraně zákona, občas klopýtli i za ni, ale uvědomují si, že bouřlivá nátura k dospívání patří. A když je na co vzpomínat, jde dobře v rapu vyobrazovat realitu bez přikresleného pozlátka.
 
Zatímco mnozí žijí svůj sen skrze své skladby, Michajlov a Daniel vsází na výpovědní hodnotu zaměřenou na zkušenosti, spálené prsty a jizvy, které některé momenty nechaly na tělu i duši. Občas ty facky mají sílu, ze které by si jeden sedl na prdel, ale zdá se, že oni mají patent na to ihned vstát a ukázat lokty. „Mezi řádky“ nevsází na dva zvučné singly, které by na sebe namotaly zbytek průměrného tracklistu. Jedná se o temnější dílo, které vsází na svou čistotu v úmyslu a špínu v obsahu.
 
Ještě před vydáním jsem měl jisté obavy, zda nebude Michajlov táhnout tenhle vlak, ale jsem mile překvapen, že Daniel nezůstal opodál a je rovnocenným parťákem. Do toho tu máme Maryse, který posílá do éteru dobré produkty. Řemeslo si osvojil obstojně a domnívám se, že o něm v budoucnu budeme slýchávat častěji. Patnáct stop je akorát, abys pochopil, co má tohle trio za lubem a zároveň byl nažhaven třeba i na další chod. Deska funguje jako celek, není pouze aktuální a neapeluje na jednu generaci, poukazuje na sebe nadčasovým rázem, což je dobrý předpoklad toho, že se po pouhém měsíci neoposlouchá.
 
 
Hosté byli voleni tak, aby pasovali do konceptu, nikoliv na sebe upoutali pozornost, která by pomohla při promu. Právě vábení na produkt a samotné uvedení na trh bylo poměrně skromné, což možná uškodilo prodaným číslům v prvních týdnech. Abych se však vrátil k tvářím, které tracklist obohacují, musím v konečném součtu hodnotit půl na půl. Na jedné straně je tu Matys, který si s kluky velmi rozumí, což se projevuje i ve výsledku. Spolu jsou silnější, názorově si notují a do budoucna můžeme a si čekat velké věci. Pak je tu Pepek alias Idea, který i na cizím disku špatnou sloku nedá. Také skladba „Hluboko“ mu sedla. Pasr nabídl to, co se od něj čekalo a rozhodně neurazil. Jeho specifický projev i obsahové zpracování někdo těžké zkousne, ale při několikátém poslechu mu navykne. Pak je tu Pašo, který také roste, ale ještě si pár let počkáme, než nabídne něco, co se zakousne do paměti jako mozkožrout. Jedinou tváří na víc se mi jeví Dyzivv, který mě svým přínosem neoslovil.
 
Na první pohled album mnoha témat, ale spojené autory pevným řetězem. Jak je to možné? Oba k sobě mají blízko nejen v tvorbě, ale i v životních situacích. Představ si dvě boty, které leží na opačné straně sídliště vedle popelnic, prožijí si své, čas a osud je svede k sobě a nakonec se zjistí, že i přes počáteční vzdálenost mají podobnou životní cestu. To je asi největší předpoklad toho, že by mohlo být album „Mezi řádky“ úspěšné. Díky pestrým přirovnáním, skrytým myšlenkám a nepřímočarosti musíš hledat mezi jejich obsahem, abys to pochopil.
 
 
Výsledkem se jedná o dlouhohrající materiál, který směle navazuje na desku „Ronin“. Michajlov ukazuje, že umí být týmovým hráčem, Daniel pro změnu nehraje druhé housle na majku a Marys se zdá být dalším perspektivním beatmakerem. Někdy to sklouzává ke klíšé, i když je to prodané po svém, ale je asi věcí vkusu a názoru, zda ta či ta témata mají potenciál oslovit tam, kam jsou cíleny. „Mezi rádky“ cením jako celek, do budoucna bych rád uvítal i ty hity, kterými se tohle trio katapultuje mezi elitu, aniž by však muselo převlékat kabáty.
 
Otevřel jsem tuto žákovskou knížku, nehleděl na výsledky z testů a zaměřil se spíše na kolonku s poznámkami od kantorů. Těch prohřešků bylo hodně, ale Michajlov a Marys je posluchačům netajili a nechali si je podepsat. Výsledkem je sonda do hlav dvou podobných duší, které to mají v hlavě srovnané, přesto je někdy mladistvá nerozvážnost donutí dělat něco, čeho později litují. Vsázejí na výpovědní hodnotu a pravdivé řádky, které budou lahodit všem, kteří jsou již překrmeni prázdných desek bez rukopisu. Efekty v tomto případě zůstaly v maskérně, buďme rádi, že i mladá krev chce lidem něco říct.
 
RUKAHORE_SHOP_BANNER
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz

Your email address will not be published. Required fields are marked *