hledat

MC Gey: Mám jeden z nejlepších humorů v Čechách. Mnozí chtějí dělat srandu, ale často je to trapný

Sdílej

Střetáváme se na jedné ze zastávek Akta X tour. Jak zatím vnímáš tuhle šňůru? Je to hodně jiné oproti sólo koncertům, kdy patří pódium jen tobě?

Vnímám ji pozitivně, jezdíme ven, svítíme si světlama na cestu, takže je to takový hledání pravdy uprostřed České republiky, ale i na okraji. Taky je to nová deska a ty texty jsou pro mě čerstvý, takže se na to musím víc soustředit. Nedělám u toho takové pi**viny jako na svých sólo shows. Když jsem sám, tak můžu všechno, jsem na to víc zvyklej a asi si to i víc užívám. Tady je nás na stagi šest a je to trochu o slušnosti neskákat si do řeči a určitě je to takový víc rapovější. Neznamená to ale, že bych si to neužíval ani v týmu, jen je to jiný. Je to o ústupcích…

Jaké byly z tvé strany ústupky při tvorbě toho alba? Kdo měl největší váhu slova při výběru témat?

Ty texty vznikaly většinou na chatě, kde jsme byli dvakrát na dva až tři dny. Většinou jsme se zavřeli do jedný místnosti, pouštěli se beaty od našich producentů. Něco se vždy vybralo a ten beat navodil i téma. Každej měl stejnou váhu slova, takže se občas navrhnuté téma ještě trochu ladilo, ale vždy jsme demokraticky došli k cíli. Psát texty na chatě bylo pro mě složitější, protože jsem zvyklej psát texty sám doma a rovnou si to nahrávat na mikrofon. Po dlouhý době jsem psal texty na papír, což jsem na posledních třech deskách nedělal. Taky to bylo jiné v tom, že má poslední deska Rap-life nebyla tematická, ale měla jedno velký punchlines, takže jsem vlastně jel exhibici urážek všeho možného a všech možných. Tady jsem se znovu vrátil tak trochu ke storytellingu musím říct, že mi to vyhovuje, když mám nějaký téma. Neříkám, že to bylo těžší nebo lehčí, ale rozhodně jiný. Některý texty jsem pak ještě upravoval doma…

Který text se ti psal nejhůř a který naopak nejlépe?

(smích) …track Vojna a mír jsem přepisoval třikrát, neboť první text jsem napsal vožralej, druhej ještě víc vožralej a třetí jsem pak napsal doma. Proto ho tam mám i tak krátkej. (smích) Neřekl bych, že se mi něco psalo hůř. Byla to spíš taková výzva a vážný tracky jsem si vyloženě užíval.

Zmiňoval jsi svůj rituál psát své věci doma. Nebál ses, že by ty texty z chaty nemusely obsahovat tolik humoru, na který jsou fanoušci jinak zvyklí?

To jsem si u tebe všiml, že často píšeš, že od mých textů očekáváš humor. Na mých deskách ale najdeš i vážné věci, proto ho nemůžeš v každém textu hledat. Záměrně jsem napsal i na tohle album sloky, kde není vůbec žádnej vtip. Rád píšu vážný věci, ale možná se držím v tomhle odhledu až moc zkrátka, protože nechci moc psát o svém soukromí a věcech, který mě bolej. Něco je pro mě tak citlivý, že o tom nechci říkat podrobnosti. Asi bych v dnešní době neskousl, kdybych napsal silnou věc třeba o smrti někoho z mé rodiny a viděl pod tím dementní komenty. Neříkám, že se to v budoucnu nestane, že bych nenapsal dospělou desku, ale zatím to dělat nechci.

Před šesti lety mi Kato v rozhovoru řekl, že tvůj humor je geniální, ale české publikum na něj není připravené. Myslíš, že se to už za tu dobu změnilo?

Myslím, že už tehdy byli lidé, kteří to chápali, ale i dnes je jich dost, kteří jej nechápou. Asi jim hodně pomohl můj Instagram, na kterém zjistili, že rád dělám srandu. Stalo se mi ale i to, že fanoušci po vydání Rap-life plakali, kde je starej Gey, a přitom to byl další level ještě temnějšího humoru. Asi záleží na lidech. Dovolím si říct, že mám jeden z nejlepších humorů v Čechách. Moc tu dobrýho humoru není. Dost MC´s chce dělat srandu, ale je to naopak trapný.

Kolegové z labelu vydávají sóla a ty jsi nedávno v jednom rozhovoru prozradil, že nejsi nucenej makat na další placce. Není to spíš více o pocitech chtít tu hudbu dělat a vytvářet? Jsou pro tebe ostatní zdravou konkurencí, která tě nakopne či nastartuje?

Zatím jsem vydal čtyři desky, z toho tři pod Ty Nikdy, a zatím největší mezera byla tři roky. Dřív vycházely desky jednou za pět let, proto pro mě čas od Rap-life není dlouhou pauzou. Dnešní doba je taková neúprosná a musíš nahrávat singly na youtube, aby to fungovalo. Každý rok by si měl vydat desku, ale mě pak dost splývaj. To jsou pak lidi, kteří se tím chtějí živit, a udržují tu kariéru, dělají super promo. Asi bych to měl taky dělat. Chtěl bych víc psát rap, ale zvolil jsem si vědomě cestu, že chci dítě, mám ženu, rekonstruovali jsme dům a mám práci, abych to všechno poplatil, protože mi na to jen koncerty nestačí. Asi se to odráží i v tom, jak často ty desky vydávám. Samozřejmě mě to nakopává, když vidím, co vychází, ale zatím s tím nemůžu moc dělat. Neznamená to ale, že se netěším, až budu další svou desku psát.

Přes týden jsi v práci, o víkendech jezdíš koncerty…  Nebojíš se, že jednou řekne rodina dost? Sám se o toto téma na týmové desce opíráš…

S manželkou jsem se seznámil, už když jsem nastoupil do Ty Nikdy před sedmi osmi lety a ona se s tím sžila. Ví, že nejsem nějakej ko**t, který by šukal po backstagích nebo tak. (smích) V tomhle mi věří. Samozřejmě je to jiné v tom, když máme dítě. O víkendu bych místo koncertů s nimi mohl jezdit na výlety nebo něco podnikat. Zase ale ví, že přivezu domů peníze a můžeme domů koupit třeba nový okapy. Respektuje to, ale vím, že ji mrzí, když s ní o víkendu nejsem.

V posledních letech celá řada tuzemských interpretů věnovala skladby svým dětem. Byli to třeba Marpo, Otis nebo Momo. Nenapadlo tě třeba udělat něco takového pro Huberta? Parta z tvého labelu ho hudebně přivítala. V minulosti jsi skloňoval knihu, ze které také ale sešlo…

Je pravda, že jsem na tom bohužel ještě ani nezačal dělat. Samozřejmě mě napadlo pro něj nahrát track, ale já se v tomhle držím dost vzadu, takže ho ani moc nehážu na Instragram. Přijde mi to takový úchylný. Je malej, pak tam čteš debilní komenty zase. Nechci ho moc tahat do světa, kterej sám moc nerespektuju. Nerespektuju ani Youtubery. Nemám nic proti těm lidem, chápu, že se narodili do týhle debilní doby, ale mám z toho celkově úzkost, když vidím, že i čtyřletý dítě má youtube kanál. Nechci, aby můj syn v tomhle vyrůstal. Zvýšil se i počet sebevražd u dětí, protože na to furt čuměj a pak mají výčitky, že nemají to, co tihle, že mají méně odběratelů. Jsou na tom závislý a v tom se odráží i jejich vývoj. Asi bych je raději viděl fetovat, než sedět celý dny na youtube.

Bylo i tohle důvodem, že jsi opustil Brno a přestěhoval ses na venkov? Jak moc radikální je to pro tebe změnou?

To nebylo tím důvodem. Neodstěhoval jsem se kvůli dnešnímu světu. Neutíkal jsem před světem sociálních sítí. Je to určitě větší, nestíháme to uklízet, zase je tam klid. Dojíždím déle do práce, ale s tím se počítalo. Na tý Bratislavský to bylo občas ale rušný. (smích) Tafrob byl taky chvíli mým sousedem. Přistěhoval se asi půl roku před tím, než jsem šel pryč. Žena vyrostla v baráku a my jsme chtěli dům kvůli zahradě, psovi a dítěti. Jako malej jsem měl tohle rád. Třeba nás to začne časem srát, nevím… Zase je to jiné v tom, že nikoho v okolí moc neznáme, takže nemůžeme moc jít ven.

Zpátky k rapu. Když se řekne MC Gey a hostovačky, tak je to většinou GR Team, Prezident Lourajder, Pepek z Pardubic nebo Maniak. Co ale další? Odmítáš je? Jednou jsi řekl, že tě baví Logic, vznikne časem třeba něco s ním?

Featy neodmítám, ale odmítám spolupracovat s lidmi, které neznám. Mám rád osobní spolupráce, proto moc neslyším na lidi, co mi píšou. Striktně odmítám featy za peníze, protože mi to přijde divný, ale chápu, když si lidi kupujou beaty. Je ale jasný, že Eminema na desku jen tak neulovíš. Asi bych nechtěl na desce někoho, koho osobně neznám, ani Eminema. Sranda! (smích) Mám z toho teď trochu noční můry, protože jsem slíbil featy Restovi na desku, Pauliemu na desku, ale nejsem tam, protože jsem to nenapsal. Měl jsem být i na albu Ronin od Michajlova, ale já jsem na tohle debil, tak už raději nikomu nic neslibuju. Občas to udělám a pak mě to děsí ze spaní. Vždy jsem říkal, že mě Milion+ baví. Logica sleduju už od jeho počátků a můžu říct, že ten Jakub jde od začátku tou cestou jižanskýho soundu a není to tak, že by teď něco dělal podle trendu. Ty kérky na xichtu a další, to je to, k čemu směřoval od začátku. Druhá věc je to, že jsou z toho malý děti teď v p**i a kde je nějaká ta hranice. On ale přeci nemůže podle toho ovlivňovat svou tvorbu. Super MC a beatmaker je Gumbgu nebo mě baví i Zoot. Jsou tam šikovní lidi, neříkám, že mě baví všechno, ale dost mě toho zaujalo z nové týmové desky. Album Yzomandias mě bavilo hodně, ty další desky zase už moc ne. Určitě ale ten label respektuju.

Cítíš se také jako ten, co stmelil Ty Nikdy a Bigg Boss? Dočkáme se třeba další série popichování s Maniakem, kdy budeš mít naopak poslední slovo ty a vzejdeš z toho jako vítěz?

Nemyslím si, že by to bylo nějaké stmelení mojí zásluhou. S Maniakem se známe ještě předtím, než do toho labelu přišel. Nerad dělám tyhle rozdíly a nikde jsem neviděl nějaký otevřený hate mezi oběma tábory. Trafik se občas v nějakém rozhovoru o něco otřel, ale to si osobně brát fakt nemusím. Pamatuju si ale dobu, kdy udělal Pavel (Paulie Garand) věc s Laforem (La4) a Lávovi někdo z labelu vyčítal, proč udělal feat s někým z Ty Nikdy. Možná to jsou ale věci konkurenčních bojů, které sám nechápu. Se všema se zdravím, nikdo mi do očí nic neřekl. Vladimíra i Oriona respektuju. Vladimír mě nebaví od Gorily už jako rapper, ale furt ho cením jako člověka, který maká. A ta odveta? Možná jo. Tam vysloveně nebylo řečený, že jsem prohrál, ale máš pravdu, že měl poslední slovo.

Mnohdy působíš jako nekonfliktní člověk. Umíš říct ostatním svůj názor a pustil by ses do nějakého  beefu, kdyby tě někdo dissoval?

Nevadí mi v backstagi někomu říct do očí, že mě jeho deska nebaví. V momentě, kdyby se do mě někdo navážel, tak bych mu asi rapem odpověděl. Do toho bych šel, ale sám od sebe bych asi nikoho nedissoval, kdyby někdo neurážel kluky z labelu nebo tak. V nějakých rozhovorech se o náš label otíral James Cole, ale já nevím, co si o něm mám myslet. Jednou člověka zdraví a podruhé říká, že Paulie Garand je to nejhorší, co český rap potkalo.

Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz