Na dobrý rap si je třeba počkat

hledat

MC Gey & Krudanze – RAP-LIFE (2016; Ty Nikdy)

Sdílej

7) Každý drzý kluk se po čase vybarví  

Zatímco se deska vrací k základním pilířům rapu a otírá se o vše, co má drsný povrch, cover koketuje s mladickou nostalgií a večerů strávených u prvního PC od ježíška. MC Gey se nejen v obalu, ale i obsahu vrací ke své oblíbené hře Half-life a s páčidlem v ruce vyráží do zaprášených ulic Šalingradu. Čekej zase pestře malovanou schránku, která jen dokazuje, že autor umí být šikovný na vícero frontách. Tenhle obal z marketingového hlediska musí zcela upoutat tvou pozornost už jen svou ztřeštěností a vtipem.

6) Starý zvuk z nových rukou

Snad mi DJ Fatte promine ten názor, že byl čas na změnu, ale „RλP-LIFE“ mě v tom utvrdil. MC Gey potřeboval novej impulz, který ti vlije do žil novou krev a pomůže ti překonat sám sebe. Krudanze se zjevil pro mě z ničeho a zanechal ve mně něco, co pochopím až po čase. Jak se může objevit znenadání tvář, která má beaty lepší jak velká část tuzemských osvědčených jmen? A navíc, jestli je Krudanze skutečně dělal na kompu, se kterým je vyfocený v bookletu, tak před ním smekám svou paruku.

5) Tak dlouho se chodí s hlasem na trénink, až se flow zažehne

MC Gey už od samotného počátku pracoval se svým hlasem, ale až nová deska naplno poukázala na jeho schopnosti a rozsah. A neříkej mi, že to zní jak starej James Cole, protože „RλP-LIFE“ není „Kapitán láska“ a milostná náklonnost tu vážně rozdávaná není. MC Gey se v beatech houpe, někde agresivně zatlačí na pilu, ale rozhodně nezní monotónně. Celé dílo je tak pestrobarevné jako cover a vysílá jasný signál ostatním hráčům z tuzemského rybníka, jejichž nosič zní stejně od intra po outro.

4) S poctivostí nejdál dojdeš

I v rapu si můžeš zachovat svou tvář a být přirozený. MC Gey na to reaguje poměrně často na své nové desce a v textu najdeš nemalý počet narážek na umělé klony naší scény… „A nemůžeš bejt dítě ulice, viděls někdy těhotnej chodník ty debile…,“ začíná vtipkovat na adresu všech rapperů, jejíž tvorbou pohrdá. „Neudávám aktuální trendy, protože jsem trendy celej život, aniž bych si uříz koule.“ Vám utkví v paměti a ještě se vám ve tváři objeví blažený úsměv, že se konečně někdo nebojí to říct na plnou hubu a ještě si z toho udělat prdel. „Vaše pravda je trapná jak pravda všech, moje lež je pravdivější než ta vaše. Máte harašení a problém napsat text, píšete úplně bezhlavě nahoře bez. Nemá to vesmír a má to klec, nemá to vůbec nic a má to křeč,“ pak mluví asi za vše…

3) Fast food českého rapu

Pokud se ti zdá, že většina desek v našich končinách je prázdná, tak tahle je plná od A do Z. Tučné beaty s vykrmenou flow a obsahem, který naráží nejen do sponzorského daru od Michelinu, kterým byla tvá máma, ségra a nebo bába obdarována kolem pasu. Těch černých vtípků na dresu vyžraných žen je tu fakt mraky a nestačí na to jen jediný feat s Restem. „Tvá holka je kost a kůže, když nepočítám tuk. Je totiž tak tlustá, že padá štuk, když jsem si ji přidal, tak mi spad Facebook…“ nebo „…ona je bezdomovec, chudák nemá kde spát, po svatbě si jí totiž nezvlád přenýst přes práh…“, „…tvoje holka je tak tlustá, že nosí party stan jako deštník…“

2) Vkusná délka filmu vás nedonutí jít dřív z kina

Představte si, že sedíte v kině a sledujete film, který má čtyři hodiny. Zbytečně vložené scény připomínají sérii reklam v televizi a v půlce už byste nejraději zahodili popcorn a utekli domů. MC Gey ví, že vtipy o tlustých mámách se může posluchač překrmit, proto vše prokládá zdvořile i dalším černým humorem. Někde zatlačí na pilu, pak se omluví a ve finále to fikne se zadřením motorovky. Vhodná je i stopáž, která je něco málo přes půl hodiny a obsahuje věci, které nemusíte přeskakovat. Dostává se vám tak do rukou dílo, které si rádi pustíte i několikrát za sebou. V tomto případě souhlasím, že album nemusí mít dvacet stop, intro, outro a ušmudlané skity.

1) Na Slavíka to není, křepelku s tím neoslníš, ale vrabci si budou štěbetat

„Nikomu nechci ublížit, stačí když chcípneš…“ střílí MC Gey do všech stran a dělá si srandu i tam, kde by si jiní ťukali na čelo. Opět se potvrdilo, že tenhle humor není pro každého, ale tuzemské publikum si na tohoto baviče již zvyká. MC Gey nám naservíroval desku, která je zcela jistě jeho nejlepším dílem a zapíše se do podvědomí celé řady naslouchajících hlav. Někoho bude bavit pro svou poctivost, jiného ukotví jen sprosté slova a drsné vtípky, starší generace ocení flow a beaty. Bude zajímavé sledovat, kolik žen si najde k obsahu cestu a neurazí je to. Jedno je jisté. Ty Nikdy má ve hře další silné album, které sice na Slavíka nedosáhne, ale rozhodně bude patřit mezi nejlepší tuzemské desky tohoto roku. A zaslouženě!

8,5/10

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz

Your email address will not be published. Required fields are marked *