hledat

Looptroop Rockers: Přáli bychom si, aby nové album vyšlo ještě letos

Sdílej

Co se vám vybaví, když někdo řekne Česko?

Promoe:No, samozřejmě Hip Hop Kemp a další skvělý shows. Vždy, když jsme tu byli, jsme se setkalise spoustou lásky a úcty od lidí, kteří překypovali pokorou. Také se mi vybaví vzpomínky na to, když jsem byl poprvé v Praze. To bylo při demonstracích proti Mezinárodnímu měnovému fondu a Světové bance v roce 2000. Některé záběry z videa k mé písni Prime Time jsou dokonce právě z této demonstrace.

Vaše studio “The Wax Cabinet” je pověstné. Máte v něm ještě pingpongový stůl?

(název studia znamená “Voskový kabinet” pozn. red. )

Promoe: Ne. To bylo jen v průběhu natáčení alba Fort Europa a od té doby se The Wax Cabinet dvakrát přestěhoval a dnes je dokonce i ve dvou městech najednou. Embee má jedno studio v Gothenburgu a jedno ve Stockholmu a já hádám, že od doby, co v nich Embee poprvé pracoval, se obě musí jmenovat “The Wax Cabinet”. Mít ten stůl ve studiu byla fakt zábava. Možná ale právě až moc, protože někdy jsme víc hráli, než pracovali (se smíchem). Kdykoli jsme ale tvořili, mohli jsme si jít zapinkat, abychom se uvolnili. Dneska místo toho chodím v podstatě pořád běhat. Dalo by se říct, že fyzická námaha a s ním související vyčerpání jsou důležité pro správné vybalancování kreativity a duševní činnosti. Myslím si, že to tvorbě pomáhá.

Fanoušci milují váš brilantní zvuk, tématičnost a jedny z nejlepších textů napříč hip hopovým světem. Album “Mitt hjärta är en bomb” zní taky skvěle. Švédštině ale nerozumíme, můžete nám tak v kostce říct, o čem to album je?

Promoe:Moc děkujem. Název samotný znamená “Moje srdce je bomba”, myšleno ve smyslu, že přetéká a exploduje láskou, přičemž ale láska také může být mocná zbraň v boji za změnu světa. Celkově má album hodně témat, ale jedno z těch stěžejních je dospívání, navzdory snaze zůstat beztarostně hravý a šťastný v bídném světě. Překládat texty a jejich význam je vždycky těžký. Obzvlášt když v písních používáte dialekt a typické švédské projevy. Na druhou stranu právě ty v některých ohledech vyjadřují to, jací Švédi opravdu jsou.

Od prvního alba “Modern Day City Symphony” jsme zvyklí, že každé 2 až 3 roky vydáte nové album. A jestli dobře počítám, “Naked Swedes” letos slaví druhé narozeniny. Tak co nám k tomu povíte?

Promoe: Haha. Přál bych si, aby nové album vyšlo ještě letos! Zatím jsme na něm ale ještě nezačali pracovat. Od doby, co  na albu začneme dělat, to pak většinou trvá celý rok, než opravdu vyjde. Zatím tak můžeme jen doufat, že něco vydáme ke konci příštího roku, ale to je teď opravdu těžké říct. Sám možná začnu dělat na dalším solo projektu. Vlastně jsem svým způsobem začal..

Jaký příběh stojí v pozadí párty pecky “Krusovice”. Na mě osobně to působí tak, že jste si prostě vyrazili na dovolenou a během chillování u bazénu se rozhodli pro zábavu udělat pecku. Mám pravdu? V každém případě je skvělá, ale proč proboha “Krusovice”?

(České pivo “Krušovice” pozn. red.)

CosMIC:Celé to vlastně začalo jako vtip. Baví nás dělat si srandu z toho, jak Američani po svém vyslovují názvy z cizích jazyků. Takže francouzské město Nice jsme použili jako anglické “nice” a ne “Niss” jak vyslovují Francouzi. Když jsme to pak točili, “Krušovice” jsme pojali úplně stejně (s upřímným smíchem) a navíc to krásně sedělo do rýmu. Video se natáčelo na jihu Španělska v průběhu našeho nahrávání v jednom z tamních studií a je pravda, že to byla, jak se říká opravdu “prdel”.

Promoe, kdy si začal pěstovat svůj nezaměnitelný plnovous a dready? Ptám se proto, že od prvního alba je to už opravdu hodně dlouhá doba a já si tě bez nich vůbec nepamatuju.

Promoe:Přestal jsem to holit, stříhat a česat někdy v roce 95. To bylo 5 let před vydáním první oficiální placky Modern Day City Symphony. Tehdy jsme to ale spolu už nějakou dobu táhli.  Dělali první shows, vydávali kazety a tak. Pořád tak mám nějaké staré fotky, kde jsem za mikrofonem s krátkejma vlasama(se smíchem).

Vaše hudba měla vždycky silný sociální přesah. Hlavně asi proto, že jste se vždy hodně zajímali o politiku. Co by jste řekli po 11 letech od vydání alba “Fort Europa” k aktuální situaci v Evropě? Otázky jako Brexit, migrační krize a ostatní mi v mnoha ohledech připomínají to, co jsem slyšel právě před 11 lety. Nemyslíte?

Promoe:Bohužel máš pravdu. Za tu dobu se k lepšímu nic nezměnilo. Hlavní důvod migrace jsou války. Když jsme vydávali “Fort Europe”, válčilo se v Afghánistánu a Iráku. Dopady těchto konfilktů můžeme vidět ještě dnes a to právě v návaznosti na nestabilitu, terorismus a onu migraci. Tony Blair s Georgem Bushem byli tehdy hodně kritizováni za to, že vstupují do těchto válek na základě neověřených podezření. Když tohle zvážíme v návaznosti na to, čemu dnes čelíme, přijde mi, že se z toho dostali až příliš lehce.Beztak to ale oba byly pouze loutky válečného průmyslu.

Nyní tu máme válku v Sýrii a situace je stejná. Globální kapitalismus a obzvlášt válečný průmysl tu válku v Sýrii cíleně živí a to má další zjevné dopady na zbytek světa v podobě již zmíněné migrační krize. Nesmíme zapomínat na to, že tahle krize nutí lidi opustit jejich domovy. To je něco, co v Evropě absolutně neznáme a těžko se nám to představuje. Na našem posledním albu “Naked Swedes” o těhle věcech mluvíme taky. Stejně tak jako o skutečnosti, že ochrana evropských hranic je opravdu velkej byznys. Jako lidi bychom měli pochopit, že to, co vidíme v médiích, je jen cílená propaganda, která nás naschvál odvádí od opravdu závažných témat. Všichni bychom se měli snažit vytvářet alternativní média, která nám umožní vyvážit ten oficiální příběh a nabídnou tak další pohled na věc. Přesně o to se naší hudbou jako kapela snažíme, a to nejen v peckách jako “Fort Europa” nebo “Sea of Death”.

Poté, co CosMIC opustil kapelu, pokud si dobře pamatuji, bylo to pro rodinné důvody, když chtěl trávit více času s malou dcerkou, modifikovali jste svůj název z Looptroop na Looptroop Rockers a znatelně změnili zvuk. První album pod jménem Looptroop Rockers “Good Things” bylo ale naprosto fenomenální a přineslo kvanta nových fanoušků. Co bylo za touhle zásadní změnou?

CosMIC:Tehdy jsem neodcházel jen z rodinných důvodů. Bylo to dřív než se mi narodila moje první dcerka. Spíš to bylo osobní. Myslím, že jsem potřeboval pauzu, abych zase dostal apetit, jak se říká. Tyhle roky jsem strávil na volné noze. Věnoval jsem se grafice, designu a hodně djingu, což ve mně taky nejspíš probudilo ten pravej hlad dělat muziku znovu naplno. Samotnou změnu, kterou přineslo “Good Things”, by asi spíš lépe dokázal vysvětlit někdo jiný. Moje teorie ale je, že celkově bylo ve vzduchu tehdy hodně změn a měnila se celkově rapová hudba jako celek. Například najednou bylo absolutně v pořádku dělat pecky mnohem rychlejší, než bylo předtím zvykem a tak podobně.

Fanoušky potěšilo, když ses hned na dalším albu “Proffesional Dreamers” naplno vrátil. Co ale solové projekty? Jasně, jsme zvyklí na to, že Promoe je klasický “Long Distance Runner”, který sype jedno album za druhým. Co ale zbytek z vás? Plánujete udělat něco oficiálního?

CosMIC:Já a Embee máme společně projekt “The Casual Brothers” a v letech 2001, 2003 jsme vydali dvě EP. Na cestě jsou ale nějaké nové věci a těšíme se, až se o ně budeme moci v brzské době podělit se světem.

Jak se vlastně těšíte na 15. výročí festivalu HHK a co si o tomhle festivalu myslíte?

Promoe:  HHK milujem. Affro a celá crew, co tenhle fesťák pořádá dělá výbornou práci. Všechny naše vystoupení tady byly naprosto úžasný. Myslím, že právě skutečnost, že jsme zde na začátku hráli, měla ohromnou zásluhu na tom, že jsme například loni vyprodali pražskou Lucernu. HHK je pro nás zásadní pro budování fanouškovské základny v Česku, stejně tak jako je zásadní pro budování jména samotné české scény venku. Od doby, kdy na festival začali jezdit lidi z Polska, Německa a ostatních zemí je HHK opravdu mnohem větší a dnes už má nezaměnitelnou pozici na celoevropské scéně.

Najdete si čas, užít si i nějakou jinou show jako diváci na letošním kempu? Pokud ano, která to bude?

Promoe:Letos máme možnost zůstat jeden extra den navíc. Většinou musíme hned brzo ráno po skončení naší show odjet na další vystoupení, ale tenhle rok máme před koncertem vy Švýcarsku den volna, takže si každopádně užijeme den volna před naším dalším koncertem ve Švýcarsku. Takže si určitě užijeme jakoukoli show, která bude v pátek.

V Čechách jste v minulosti už odehráli mnoho skvělých vystoupení. Naposledy, jak jste zmiňovali, jste loni na jaře totálně vyprodali pražskou Lucernu. Stejně jako na těch přechozích, i tam jsem byl a byl to opravdu nářez. Ostatně, jako vždy. Máte na Čechy nějaké úsměvné vzpomínky?

Supreme:To teda byl. Naše poslední vystoupení v Lucerně bylo jedním z těch, které si budu pamatovat celý život. Tolik energie na jednom místě jsem dlouho nezažil. Je skvělej pocit vyprodat show dva týdny dopředu. Pak víte, že se na vás lidi opravdu těší. Nemusíme pak řešit, jestli o koncert bude zájem. Před takovou nocí má pak každý jen ty nejvyšší očekávání.

Celkově jsme v Čechách byli v průběhu let mockrát, jak říkáš. S kapelou jsme toho tady zažili mraky. Nejvíc ale vzpomínám na rok 2003. To jsme jeli tour napříč Evropou a prodávali vinyly z dodávky, co jsme si půjčili. To bylo opravdu šílený. V Praze se o nás tehdy Affro a celá jeho Bbarak crew opravdu dobře postaral. Ukázal nám město a život v něm a od tý doby budem kámoši napořád.

Všichni hodně cestujete a zdá se, že to opravdu milujete. Kde  je vaše nejoblíbenější místo na celém světě?

Supreme:Jo, to je pravda. Jsme šťastní, že díky naší hudbě máme příležitost poznávat celý svět. Hudba nás vzala doslova kolem celého světa a to je naprosto úžasná věc. Je to hodně inspirující a člověk se toho hodně naučí. Osobně bych nejradši jel zpátky na tour do Japonska. Byli jsme zde jednou a já si to tam totálně zamiloval. Abych byl ale upřímný, každá země na světě je v nějakém ohledu skvělá a unikátní. Potkáváme skvělé lidi a skrze naši muziku si s nimi vytváříme speciální vztah. Pak je to, jako bychom se znali už dlouho, ale přitom jsme se nikdy předtím nepotkali.

Závěrem, chtěli byste něco vzkázat našim čtenářeům před vaší nadcházející show v našem městě?

Supreme:Jako vždycky chceme, abyste věděli, že si vždycky nesmírně vážíme vaší lásky a podpory. Nebereme to jako samozřejmost, a tak se snažíme na oplátku předat všechnu energii a emoce, co jen můžeme, hned jak vkročíme na podium. Moc se těšíme, až všechny uvidíme a s předstihem chceme poděkovat všem, co si najdou čas, ukážou se a stanou se tak nedílnou součástí naší show. Peace!

RUKAHORE_SHOP_BANNER

Diskutuj na Bbarak.cz