hledat

Tags:

Kolik etických přešlapů lze tolerovat se zavřenýma očima? Na Slovensku se schyluje k dalšímu beefu

Sdílej

U našich východních bratrů to opět vře. Kupodivu, překvapivě, nebo možná i očekávaně jsou v tom opět namočení chlapci z Pozor Records. P.A.T. a Mega M měli před rokem problémy s Torulou a Molochem. O tom už jsme ale napsali mnoho a celou situaci reflektovala i série dissů, do které se nakonec zapojil i Majk Spirit. Tentokrát je na druhé straně barikády horkokrevné mládí, které se však zdá být v právu. Na čí straně je tedy pravda?  Kdo je v tomhle honu oběť a kdo lovec? A dočkáme se i jiných zvukových stop než jen těch na Instagramu?

V případě tohoto sporu se vraťme ještě trochu k té historii. V závěru minulého roku vydal Pouličný Autor Tónov desku „Franto“, kterou jsme ohodnotili velice kriticky. Nebylo to způsobeno špatným rapem či technikou, ale problém byl spíše ve vykrádání beatů a flow. Když je talent potlačen zlaťáky a společenským uznáním, něco je špatně. A tady smrděla ryba od hlavy až k patě. Ve finále se nám ta deska zdála natolik převzatá, že jsme se uchýlili k velice nízkému hodnocení. P.A.T. se v tomto případě projevil jako dabér francouzské scény a přinesl tamní kuchyni v překladu pod Tatry. Super, záslužné, ale za tohle se bodíky neudělují ani na Barandově.

Upozornit na sebe před vydáním nového artiklu je praktikou starou jak tento žánr, ale je až zarážející, jak si to některé tváře umí osvojit. Před dalším albem „Revenant“ se pro změnu P.A.T. navážel do praotce slovenského rapu Vece. Nutno také poukázat na fakt, že se P.A.T i Mega M prezentují hudbou, která má být plná emocí, ale dle prvoplánovaného scénáře a okopírovaných metod se zdají být jejich díla prázdná jak velikonoční vajíčko. Tělo bez duše. Krásné zlaté vejce, ve kterém je královské hovno.

Tentokrát se P.A.T začal strefovat do Fobii Kida, který si však nenechal nic líbit. Vše to zřejmě začalo jednou story na Instagramu, po které následovala celá video přestřelka. Autor desky „Garáž“ se nechal slyšet, že za 10 tisíc euro nechá celou věc plavat, ale odpovědí mu byla možnost schůzky v teritoriu druhé strany. Zmíněná suma by byla v Šale připravena, stejně jako pár pěstních výměn. Fobia na svém Instragramu sdílel video z koncertu, kdy fanoušky vyzval, aby skandovali „Fuck P.A.T.“. Pouličný Autor Tónov, který se často označuje za utlačovaného Roma, označil Fobiu za opici z Ugandy. I kdyby do tohoto bodu bylo vše v pořádku, tak nás zaráží, že někdo, kdo se cítí menšinově znevýhodňován, se uchýlí k těmto výrokům.

Podobného názoru byl i člen pražské stáje Bigg Boss. „Pouliční Anál Tónov, raper co staví kariéru na tom, že ho utlačujou, diskriminujou a závidí mu úspěch kvůli tomu, že je cigán, pak nazve Fobia Kida opicí z Ugandy? Dobře nasráno v hudbě,“ vymezil se jasně Maniak, jehož status lajkem ocenila celá řada dalších tváří ze scény, například Radikal Chef. Ve skloňované při je ale více tváří, neboť se hlasitě hovoří i o střetu, který měli na letošním festivalu Hip Hop Žije v Bratislavě Pridenyyy s Mega M. Redakce Bbarak.cz věří, že i v tomto sporu vyhraje zdravý rozum a případná kvalita dissů, nikoliv jen hrubá síla či primitivní urážky. Vždyť rozhodnout mohou i samotní posluchači, protože bez přízně není ani hudebních velikánů.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1