hledat

Editorial 46/2017: Ježíšek kupuje originál

Sdílej
 
Když jsem psal, že nejvíc desek vyjde kolem Vánoc, vycházel jsem z trendu, opakujícího se po sobě již několik let. Kolik velkých jmen vydávalo své CDs posluchačům pod stromeček? U nás v tom má asi nejdelší praxi DJ Wich, jenž vydával před Vánoci nejen Panorama s Lavorem, ale i své loňské album Veni, Vidi, Wich. Když pomineme jeho status nejznámajšího DJe a producenta v Česku, což je samo o sobě výhoda, vynesl mu předprodej v nákupně atraktivní sezóně několik udaných tisícovek kopií. Sám Máňa si v rozhovoru krátce po vydání pochvaloval nejlepší prodeje. I Kontrafakt, jež jsou ti poslední, kdo má u nás důvod na rozprodání nákladu nadávat, vydával desku Navždy v období Vánoc.
 
I tak si ale dnes jen těžko někdo dovede představit, že by si interpreti zarobili na chléb jen z prodeje CDs. Ty už dnes slouží spíš jen jako promo ke koncertům. Daleko větší sílu má snadněji dostupná digitální distribuce a její úlohu ještě umocňuje fakt, že hudbu si dnes nosíme v přenosných zařízeních a tam je CD nebo jiný fyzický nosič logicky na obtíž. 
 
Letošní várka vánočních releasů je před námi. Ze Slovenska se blíží Dameho debut nebo Delikovo druhé sólo. U nás si nejspíš ještě do konce roku odbyde premiéru Ektorovo nové album. I letos jsem se doslechl o několika deskách, jež dostaly podporu větších vydavatelů s podmínkou, že stihnou vyjít ještě před vypuknutím svátků. Jde o samá velká jména, která mají na rozdíl od undergroundových kapel ambici nějaký ten tisíc CDs prodat.
 
Je zajímavý sledovat, jak se ta předvánoční lavina s každým rokem posouvá. Před dvěma lety vycházely vánoční releasy nejpozději dva týdny před svátky, aby hype kolem nich nestihnul do Vánoc zacinkat zvonkem, nebo aby si váš protějšek nestihl koupit CD dřív, než mu ho darujete. Jak se ale interpeti rádi předhánějí, snaží se své desky vydávat o chvílli dřív než ostatní. A tak se nám ta letošní vánoční nadílka odehrává spíš na začátku prosince.
 
Takže udělejte letos o Vánocích něco dobrého. Dejte rapperům vydělat nebo dejte alespoň ježískovi práci a kupte sobě nebo svým blízkým novou hudbu.
RUKAHORE_SHOP_BANNER

Diskutuj na Bbarak.cz

Už jsi četl?