hledat

Tags:

Dope D.O.D: Zloba a tvrdost jsou v povaze každého z nás. Pak už jen záleží, kdo se s tím jak vypořádá

Sdílej

Pokud hledáš na mapě světového rapu tvrdost a syrovost, určitě by ti neměla uniknout adresa partičky z nizozemského Groningenu. Během své kariéry, která nepřekonala ještě ani dekádu, už spolupracovaly s velkými rybami z USA, ale také na poslední desce Sodomy Gomory je bylo možné zaslechnout.  Celý svět je miluje, jejich show mají energii a náboj a tuzemskému publiku není cizí. Redakce Bbarak.cz s nimi jen pár minut po jejich koncertu na letošním ročníku Hip Hop Kempu realizovala krátký rozhovor.

Není to prvně, co vás fanoušci mohou vidět na Hip Hop Kempu, dokonce v Čechách hrajete poměrně pravidelně. Cítíte se tu jako doma?

Jay Reaper: Fuck yes! Ani nevím, kolikrát jsme v Čechách vystupovali, bude to tak minimálně deset krát. Určitě to bude tak jednou nebo dvakrát do roka. A zejména Hip Hop Kemp, tady je to taková směs lidí ze všech okolitých zemí, Češi, Poláci, Němci a mám pocit, že jsem potkal i někoho z Itálie, který tu chodil v masce Salma (jeden z nejznámějších rapperů v Itálii, který s Dope D.O.D nahrál skladbu „Blood  shake“). A tohle býval můj nejoblíbenější festival v Evropě, akorát jsem slyšel, že teď už to není tak dobré, což je škoda. Ale my se vždy budeme na Hip Hop Kempu cítit jako doma, protože mé nejlepší vzpomínky se vážou právě k tomuto místu.

Pro některé lidi se vaše hudba může zdát tvrdá, děsivá, syrová. Kde se v člověku bere taková až zloba?

Skits Vicious: Z lidského instinktu člověka. Je to v naší povaze, že se musíme vypořádat s násilím, ať už na to jen třeba myslíme, nebo tak konáme. Je to v podstatě základní pocit, takové vyústění všech emocí. Také náš oblíbený rap je spojený s battle scénou, že to je vždy o tom, kdo je nejlepší rapper. Busta Rhymes, Wu-Tang Clan. A to i přesto, že nejsme tak starý, teprve teď nám bylo třicet let a jsme na scéně posledních osm let. Byli jsme docela mladý, když jsme s tím začali, a byli jsme odlišní od naší generace, protože už v té době byl Wu-Tang starý. Když jsme byli na střední, tak už byli Lil Wayne, 50 Cent, a bylo to takové komerčnější. Ale pro nás ta podstata rapu je být nejlepší, chtít někomu urvat hlavu, ale umět si chránit krk. Na téhle filozofii jsme vyrostli.

Jak vnímáte fakt, že kapela ze středně velkého města v Nizozemí si dokázala získat ohlas po celém světě?

Skits Vicious: Myslím, že vůbec nezáleží na tom, odkud pocházíš. Záleží na té lásce a energii, kterou v sobě máš.

Jay Reaper: Když děláš to, co miluješ a věříš tomu, jseš přesvědčen o tom, že to dokážeš, tak to prostě dáš. To je vždy nejdříve jenom myšlenka, nebo nápad, pak přijde akce, a pak se to stane realitou. Lidé nám na začátku říkali, že to je nemožné, že nebudeme nikdy spolupracovat s Seanem Pricem, protože on je z Ameriky a vy jste jenom z nějakého Holandska. Ale víš jak, my jsme vyrostli s rodiči z Afriky, takže ta naše vize byla vždy jiná, věděli jsme, že můžeme toho dokázat víc než to, co vidíme kolem sebe. A to se promítlo do hudby a prostě děláme to, co jsme vždy dělali, věřili jsme si a nakonec máme track s Seanem Pricem. A on říkal nám, že miluje náš styl a víc jsme nepotřebovali, to byla známka toho, že jsme to dokázali.

Než jsme začali tento rozhovor, prohodili jste pár slov s Řezníkem. Jak zpětně nahlížíte na spolupráci na posledním albu Sodomy Gomory? Je jedním z mála našich rapperů, který se dokázal dostat také za hranice…

Jay Reaper: Myslím, že ten důvod, kdy jsme se rozhodli pro spolupráci, bylo to, že jsou také součástí Juggalo rodiny. Jako obecně mám rád jejich styl, to co dělají je v podstatě podobné našemu stylu. A myslím si, že je důležité podporovat se navzájem, v tom našem horrorcorovém hudebním žánru. A vlastně, když jsme od jiných lidí z Čech slyšeli, o čem jsou jejich texty, tak jsme pochopili, že jsou super a že si jedou to samé co my, takže to bylo takové přirozené spojení. A spousta českých fanoušků nám také říkalo, že musíme spolupracovat se Sodomou Gomorou.

V minulosti jste hodně spolupracovali s lidmi z Ameriky, teď svůj zrak upíráte do Itálie, Čech nebo třeba aktuálně do Polska. Dostala se ke mně informace, že pracujete na EP se Słońem.  Co je na tom pravdy?

Skits Vicious: To se říká? (udivený výraz) O tom nic nevím. Słońa znám, ten je v pohodě, ale není dostatečně dobrý na to, aby rapoval s námi… (smích)

No prásknul to Řezník, kterému to asi řekl právě on anebo dokonce vy…

Jay Reaper: Jo no, tak když to říkal Słoń, tak to možná bude pravda. Musíme se znovu zeptat Słońa. (smích) Nejdříve se ho zeptáme sami a pak ti dáme vědět. (smích)

Překlad: Anička Oravcová

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1