hledat

DMS – Prepáčte (2018; DMS Records)

Sdílej

Jen pár jmen dokáže v našich končinách způsobit takový humbuk, když ohlásí práci na nové desce. DMS tak učinili na festivalu Hip Hop Žije v Bratislavě a v lokalitě Zlaté Piesky představili při live show úvodní singl „Kardio“. Přiznám se, že jsem se výsledku avizovaného na konec roku trochu obával, neboť předešlé album „MMXV“ nastavilo laťku hodně vysoko, zatímco sólo Separa se jevilo jako prvoplánový materiál. Jak to tedy dopadlo s jedním z nejsledovanějších těles slovenské scény?

Vzestup tohoto dua by se dal charakterizovat skladbou v tracklistu této desky s pořadovým číslem sedm. Samozřejmě nemůžeme přehlížet kvalitu rapu a ctižádostivost, s jakou se Separ vypracoval. Dame stál dlouhé roky ve stínu, ale rozhodně to neznačí, že by tahal za kratší konec lana. Již na předešlém albu DMS byl více jak vyrovnaným parťákem, jeho sólo pak jasně dokázalo, že je nutné s ním počítat. DMS funguje jako tým, DMS funguje i sólově. V tom vidím velkou sílu, že nikdo není kotvou a nikdo tím hlavním tahounem. Rozhodně bych se nepouštěl do výběru, kdo je v této dvojici lídrem a tahounem, ale samozřejmě víme, kdo je mediálně ostřílenější.

Pozoruhodná cesta a nesmazatelné stopy v podobě releasů, které se zapsali do historie slovenského rapu možná mají pokračovatele. Nebo ne? Pojďme se podívat na zoubek „Prepáčte“, které se dočkalo platiny ještě v předprodeji. Zájem o tento produkt byl obrovský, hlad po dalších punchlines tohoto dua bylo možné registrovat i u nás. Autoři disku se nechali slyšet, že se chtějí na novém dlouhohrajícím materiálu bavit a zbytečně neházet moudra do placu. Trochu jsem se obával, aby jim sláva nestoupla do hlavy a „Prepáčte“ nechybělo to, co bylo stavebním kamenem „MMXV“. S klidem mohu říct, že i tento produkt vykazuje hlavu a patu a osobitý a nezaměnitelný humor spojený s kvalitním rapem.

iFrame

Již samotný booklet jasně ukazuje, že si autoři umí udělat srandu sami ze sebe, ale dokazují to samozřejmě i na zvukových stopách, což je podstatné. Stáváme se tak svědky nejen nahlédnutí pod pokličku několika doposud utajených věcí, ale i života celebrit, které se snaží žít běžné životy, pokud se tedy nechtějí bavit. Máme zde vtipné momenty z nahrávání nových věcí, popisování klubů, které nechceš navštívit i jako pouhý návštěvník, ale i egotripy, které k nim neodmyslitelně patří.

Kvituju slohy Separa, který mě opět přesvědčuje, že se v týmu dokáže více vyhecovat než při sólové tvorbě. Máme tu výborné pasáže Dameho, který vyrostl z jednu z nejzajímavějších tváří na scéně a Smarta, který jim bravurně kryje záda. Hosté byli vybráni na jistotu, jednalo se o osvědčené spolupráce, které nic nezkazí. Trochu tu postrádám chuť experimentovat a zkusit protáhnout někoho nového nebo spojit síly s někým úplně nečekaným. Jelikož se cílí na tuzemský trh, je patrné, proč nebyla pozvána zahraniční bomba. Vzhledem k poslechové mentalitě, se kterou se na Slovensku často setkávám, by většina fanoušků DMS asi ani zvučné jméno zpoza velké louže neocenilo, přestože to zpravidla stojí raketu.

iFrame

DMS pokračuje ve své cestě, kterou se po roztržení s Gramo Rokkaz vydalo. Boombap mísený s novými zvuky, striktní flow střídaná s lehkými vokály a polozpěvy. Po technické stránce nelze autorům vůbec nic vyčítat, neboť je očividné, že se snaží opět posouvat laťku výše a svým rukopisem nastolit směr. Očekávám opět tunu následovatelů, kteří si ve studiu budou říkat, že chtějí znít jako DMS. V tracklistu bych asi oželel věci „Nemám čas“ a „Lepšia pesnička“, ale i s přimhouřenýma očima cítím, že se jedná o jasný signál, že se autoři baví tím, že udávají tempo a podobu slovenského proudu.

„Prepáčte“ se jeví opět jako silný nosič a já s tímto názorem mohu s klidným svědomím souhlasit. Materiál má hlavu a patu, vykazuje srandu a díky produkcím a technice rapu bude silným elementem i na koncertech. Nedokážu si nyní tipnout, kolik skladeb se vklíní do paměti posluchačů na více než jednu sezónu, ale je možné, že se jich pár najde. Bude záležet také na tom, jak se scéna bude vyvíjet a zda současní posluchači DMS porostou dál se svou oblíbenou kapelou.

8/10

Hodnocení
8

Nejlépe hodnocené

8.0
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz