hledat

Tags:

DJ Fatte – No Words Needed (2019; Ty Nikdy)

Sdílej

Instrumentální desky jsou nevděčnými poklady v moři releasů. Průměrný beatmaker si je nedovolí udělat, protože bez rapu by se objevily jeho nedostatky a průměrnost, kvalitní vyťukávač tónů zase musí akceptovat fakt, že bez vlivných recitátorů bude jeho hudba reflektována jen pro fajnšmekry. DJ Fatte se však za svou práci rozhodně nemusí stydět, neboť jeho nové dítko nepotřebuje slov, aby si zasloužilo pozornost i za hranicemi naší země.

Již podle názvu je patrné, že Tesař chtěl vypustit ven věc, která obstojí i bez přizvaných MC´s. Není třeba slov, aby se poznala láska k řemeslu. A pravdou je, že tahle placka mluví. Je zní cítit zapálení, nadčasovost a cit pro detaily. Díky cizojazyčnému tracklistu by nemusela mít problém upoutat pozornost i za hranicemi a třeba se dočkáme zprávy, že v mailové schránce DJe Fatte přistála žádost od někoho věhlasného, který by chtěl spojit síly. Proč ne, i když hudební trh je dnes přesycený a nikdo není nucen hledat.

Ani tentokrát jsme se nedočkali kroku stranou a do neznáma. Starý vlk tak dlouho kovaný historií přeci nebude ze dne na den stavět své linky podle aktuálních trendů, aby se zalíbil. Stává se tak obětí menšího zájmu z řad posluchačů, kteří proplují žánrem jen okrajově namotaní na mainstream, což ale nevadí těm věrným. Nalijme si čistého vína a oceňme práci, kterou tomuto projektu DJ Fatte věnoval, protože i podle poslechu je patrné, že za deset let by mohl být bez okolků označován jako český DJ Premier. Proč taky ne, když už spolupracoval v tuzemském rybníku s kde kým, kdo si to zasloužil. A jeho podklady se zdají být věčné, neboť často vnímáme, že se k těm věcem lidi rádi vrací.

No Words Needed je materiálem, který vás dokáže odreagovat, protože nenabízí žádné tlačení na pilu. Celá stopáž se houpe v pohodové atmosféře, kterou dokrášlují samply, americké hlášky a cuty. Nezainteresovaný člověk by pak nemusel ani poznat, že se jedná o české dílo. I proto bych se opakoval, ale rozhodně bych autorovi přál, kdyby se tento artikl dokázal uchytit i za hranicemi své země. A nebo se nabízí druhá cesta, kdy se za účasti financí pokusit prorazit a více zviditelnit. Několika beatmakerům z Evropy se to podařilo, ale nevím, zda i Tesař disponuje takovým odhodláním.

Tam, kde nestačí samply a kreativity DJe Fatte, vypomohou kamarádi s živými nástroji. To pak celému dílu dodává ještě většího rozmachu. Výsledkem je materiál, který obstojí sám za sebe, nepotřebuje slova, ale hned celá řada podkladů měla potenciál být kulisou pro možné hity. Věřím, že by se našla jména, která by to celé okořenila. To ale neměl DJ Fatte v úmyslu, proto jeho volbu musíme respektovat. Nenalézám prostor pro vytýkání, protože jsem dostal to, co jsem očekával, a možná i něco navíc.

No Words Needed je smečka divokého a precizního řemesla, které se u nás moc nevidí. I proto je autor právem v žebříčku zdejších producentů možná i na vrcholu ledovce. Nedostal jsem nic prvoplánového, naopak vnímám rukopis a linky, u kterých až mrazí. Samplování v odborných rukou. Možná až škoda, že předpovídám, že se tato deska nedostane k mnoha rukám a časem zapadne prachem. Věřím však, že se sem tam najde někdo, kdo ji i po letech opráší a ocení. Milovníci asfaltů mají ve svých spárech další zlato

8/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz