hledat

Tags:

Deset let po zániku legendárního labelu Aggro Berlin: Co dělají jeho členové dnes?

Sdílej

Berlín by nebyl nikdy takový, kdyby tahle smečka nespojila síly. Dnes už si jde každý svou cestou, ale na počátku tohoto tisíciletí tvrdě diktovala směr u našich západních sousedů. Za celkem osm let existence vydal tento label okolo stovky hudebních nosičů. To není malé číslo. Co jméno, to pojem, co deska, to kult. Dnes už ale ne každý vládne hudebnímu řemeslu jako kdysi. Sluší se ohlédnout za legendami a podívat se, jaké životy vedou dnes.

G-Hot (2005 – 2007)

Byl velkým překvapením v tracklistu „Neue Deutsche Welle“ od Flera, což vedlo k tomu, že ještě v listopadu téhož roku zakotvil v labelu Aggro Berlin. Neohřál se však dlouze. Spory s vedením vedli k tomu, že jeho anabáze trvala nakonec pouhé dva roky a kromě týmových projektů se zde vepsal jen mixtapem „Aggrogant“. Jeho cesta na vlastní pěst nebyla neviditelná, ale posléze ho to opět svedlo dohromady s Flerem. Tehdy už pod hlavičkou labelu Maskulin. Po dubnu roku 2015, kdy byl napaden a pobodán, už se stáhl do ústraní. O dva roky později to zkusil ještě jednou pod novým pseudonymem Shen, ale o povedený comeback se tehdy nejednalo.

Kitty Kat (2006 – 2009)

Rodačka z východního Berlína patřila u našich západních sousedů mezi první zástupkyně něžného pohlaví, které si dokázaly získat větší pozornost. Do Aggro Berlín ji přivedl v roce 2006 Fler, který v ní vycítil potenciál. Hojně využívaná byla na deskách svých parťáků, ale její tvář byla utajována. Tehdy kromě jen pár zainteresovaných nikdo nevěděl, jak vlastně vypadá. Fotky nepronikaly na veřejnost a všechny rozhovory byly odmítány až do roku 2008. Až v posledním roce svého působení pod křídly této značky vydala debutové sólo „Miyo!“, které ji rozrazilo brány dokořán. Přitom vydat už mohla při svém vstupu do labelu, ale nakonec se tak nestalo. Kontroverze ji doprovázela na každém rohu, ale dnes už je usměrněnou dámou. Dokládají to i poslední desky „Kattitude“ z roku 2014 a „Love & HipHop“ z loňska, které se už hojně zaměřují spíše na rap a rnb.

Tony D (2005 – 2009)

Jeho tvrdost a údernost nenechala ve své době nikoho klidným. Blázen do rapu již od útlého dětství začal podobně jako Fler u graffiti. U svého otce nenašel pochopení, proto své začátky absolvoval na tajňáka. Měl potenciál si ze školy odnést titul, ale jeho školou byla ulice. Do smečky Aggro Berlín zapadl okamžitě, což v roce 2007 vygradovalo debutem „Totalschaden“. Jeho čísla budila pozornost i za hranicemi a poměrně rychle se stal populárním ve všech německy mluvících zemích. Po rozpadu labelu se uspal Sektenmuzik, kde vydal své druhé, a zároveň poslední, sólo. Naposledy jsme o něm slyšeli na albu B-Tighta „Retro“ z roku 2015 ve skladbě „Heisse Ware“.

Bushido (2001 – 2004)

Jeho jméno není nutné dlouze představovat, protože jej zná prakticky každý. U nás se mu dostalo popularity především po spolupráci s Karlem Gottem, ale mezi rapovými fanoušky měl své místo již dříve. Jeho diskografie čítá celou řadu materiálů a zřejmě není u konce, přestože to nemá v poslední době snadné. Na veřejnosti se hovoří o tom, že donášel na ostatní rappery, což vedlo k odchodu Capitala Bry a Samry z jeho stáje. Kontroverze již pár měsíců bublá a tiše se šeptá, že by se mohlo i střílet. Nic to ale nemění na tom, že jeho poslední deska „Mythos“ značila v jeho tvorbě možnou renesanci.

Fler (2003 – 2009)

Berlínská ikona s polskými kořeny se vždy řadila mezi nejzajímavější tváře gangsta rapu v Německu. Jeho první díla nesou nálepku legendární a v labelu Aggro Berlín patřil k největším hvězdám. Po rozpadu si založil vlastní značku Maskulin a pod tou vydává až do dnes. Z počátku to lehce drhlo, neboť se sám hledal a jeho kvalita spíše směřovala ke kvantitě. To se ale v posledních letech změnilo, přestože dokáže vydávat i dvě desky ročně. A ani nyní nezapomíná na lov talentů jako kdysi v Aggro Berlín. Jeho čerstvým černým koněm je třeba Mosenu. A také je zřejmé, že se stále nemusí s Bushidem, Sidem, Faridem Bangem, ale i dalšími. Kontroverze prostě byla, je a bude jeho chlebem.

B-Tight (2001 – 2009)

Krátce po založení značky Aggro Berlín na počátku roku 2001 se jako první upsali smlouvou u této stáje právě B-Tight se Sidem. Bushido přišel až krátce poté a následoval Fler. Vraťme se ale k rodáku z Palm Springs v Kalifornii, který od samého počátku vybočoval a prezentoval se nezaměnitelným rukopisem. Kromě celé řady desek si zahrál v hlavní roli se Sidem ve filmu „Blutzbrüdaz“. Aktivní je dodnes, což odkazuje album Aggroswing z února tohoto roku. Dle názvu tušíte, že na minulost nezapomíná. B-Tight nepatří už nejzářivějším tvářím německého rapu, ale svůj kredit si stále udržuje a prodeje se drží poměrně vysoko.

Sido (2001-2009)

Zraje jako víno, přestože mu pomalu táhne na čtyřicet. Jeho jméno je v Německu zaručenou značkou kvality, o čemž přesvědčoval vlastně ještě v dobách Aggro Berlín. Na svém kontě má celou řadu skvělých desek plných silných hitů. Poslední spolupráce s Kool Savasem „Royal Bunker“ je možné s klidným svědomím označit za diamant. Veřejnost jej miluje, protože si za ta léta zachoval tvář a nepřevlékal kabáty. Dávno už není tím drzým klukem v masce, i když jeho nové album vycházející v září ponese název „Ich & keine Maske“. Takhle vypadá král, který stál u zrodu legendárního labelu, který letos slaví deset let od svého rozpadu. Historii nevymažeš a hlasy neumlčíš. Aggro Berlín tu stále je.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1

1 komentář

  1. #TFS 3. 7. 2019

    G-Hot žije? 😀
    Já jsem četl pár roků zpátky že málem umřel a pak se nějak přejmenoval na nevim jak…
    A od tý doby nic nevím…..

Diskutuj na Bbarak.cz