hledat

Co jste (možná) dosud nevěděli o Tupacovi?

Sdílej

Tupac a Dr. Dre se nikdy osobně neznali

Mnoho fanoušků si myslí, že se Dr. Dre a Tupac znali nebo, že byli dokonce přátelé. Příležitost ke spolupráci však tihle dva adepti nikdy neměli. Oba sice byli upsáni pod labelem Death Row Records v roce 1995, ale načasování bylo špatné. Zatímco Makaveli v té době pod vydavatelství nastoupil, Dr. Dre ho opouštěl. Vedle California Love neměla tahle dvojka jinak mnoho možností spolupracovat, přičemž by k tomu pravděpodobně stejně nedošlo. Tupac si v době, kdy nastupoval pod Sugeho label, z Andreho utahoval a říkal o něm, že je gay. „Tupac mě nikdy neznal. Nikdy nebyl v mém domě. Dokonce ani netušil, kde bydlím. Nikdy jsme spolu neseděli v jednom autě," řekl Dre novináři Harrisi Rosenovi v knize N.W.A. – The Aftermath.
 

Tupac změnil Sugea, nikoli obráceně

Před příchodem do Death Row Records byl Tupac znám díky skladbám jako Brenda’s Got a Baby a Dear Mama. Ale gangsterská témata jeho skladeb a pozdější násilnický život vedly mnoho lidí k přesvědčení, že Suge Knight Tupaca změnil. Pravděpodobnější je ale spíš opak. Jistě, Suge byl surový, ale Tupac do něj vložil něco ještě strašlivějšího. „Dokázal Sugeho hodit do nálady, že se cejtil nepřemožitelnej. Každej si všímal novýho Sugea – byl víc přímej, chladnější, nenechal se zastavit a míň sledoval obchod," napsal Stormey Ramdhan.
 

Outlawz kouřili Tupacův popel. Nebo ne?

Po Tupacově smrti si vzali členové Outlawz k srdci jeden z jeho rýmů ze skladby Black Jezus: "Cremated, last wishes? Niggas smoke my ashes" (Spálen, poslední přání? Negři vykouří můj popel, překl. red.). „Zatočili jsme trochu Cali kushe, ve kterým byl kousek našeho kámoše. A víte co? Je v našem systému na věčnost," řekl Young Noble pro XXL. Naneštěstí, E.D.I. řekl serveru ThisIs50.com, že později zjistili, že popel, který kouřili, nepatřil Makavelimu. Mopreme Shakur na to reagoval slovy: „Nevím, co kouřili oni, ale já měl jeho popel. Několik lidí z naší party kouřilo jeho popel na různých místech." Oblíbená legenda tak, zdá se, zůstává tajemstvím i pro členy Outlawz.
 
 

Tupac se pokoušel sestavit dětskou kapelu

V době rapových bažantů jako Another Bad Creation a Kris Kross, jež si získali popularitu na začátku devadesátých let, uvažoval Tupac společně se svým nevlastním bratrem Mopremem, že založí dětskou kapelu. Poté žili v Oaklandu, odkud přibrali další členy, kteří pocházeli z řad znevýhodněných dětí apod. Různé variace kapely měly jména jako The Have Nots či Young Thugs. Projekt se fakticky nikdy nerealizoval, ale některé party se skládaly z pozdějších Tupacových přátel. V různých kapelách se mihli například E.D.I. Mean, Yaki Kadafi nebo Tupacův bratranec Kastro.
 

Tupac mohl být pod Ruthless Records

Před nástupem do vězení měly o Tupaca zájem Death Row Records a rivalský Ruthless Records. Podle Charise Henryho navštěvoval Tupac s Eazym různé hudební události a často spolu chodili na jídlo. Eazy-E navíc nosil pověstnou čepici s nápisem Thug Life. „Motal se kolem nás každej den," řekl Cold187um z Above the Law. Charis Henry je přesvědčen, že kdyby žil Eazy-E v době Tupacova propuštění, pravděpodobně by jeho kroky směřovaly právě k Ruthless.
 

Hnutí Thug Life vzniklo z hnutí 50 Niggaz 

Tupacovo nejslavnější tetování "Thug Life" zdobí přímo nad ním ještě nápis "50 Niggaz", přičemž obě jsou spojené se stejným společenským hnutím. Podle Mopremeho číslice 50 reprezentovala jednotlivé státy USA. „Když budeme mít alespoň jednoho dobrýho negra v každym státu, můžeme dokázat cokoli," řekl Mopreme. 50 Niggaz se rozvíjelo, dokud se nepřeměnilo na Thug Life.
 
 

Tupac měl představení ve vězení

Tupacův nevlastní otec Mutulu Shakur byl revolucionář, jenž byl uznán vinným z podílu na ozbrojeném přepadu obrněného vozu, převážející hotovost v hodnotě 1.6 milionu dolarů v Rockland Country v roce 1981. Lupiči za sebou zanechali mimo jiné dva mrtvé policisty a ochranku. Po vynesení rozsudku pobýval Mutulu v lompockém nápravném zařízení v Kalifornii, přičemž v roce 1993 zorganizoval ve vězení koncert, na němž vystupoval Tupac a další kapely. Kluci za mřížemi byli obzvlášť rádi, nicméně to bylo spíš díky účasti ženské R&B skupiny Y?N Vee, která Tupaca doprovázela. Přece jen, když máte možnost vidět po delší době ženskou v živém provedení, jde hudba na chvíli stranou…
 

Tupac se zasloužil o příměří gangů v roce 1992

Společně s Mutuluem a Mopremem dal Tupac dohromady kodex hnutí Thug Life. Jednalo se o dohodu s drogovými dealery za účelem snížení míry násilí napříč komunitou. Šestadvacet bodů obsahovalo například zákaz prodeje drog nezletilým a těhotným ženám, stejně tak se zabývalo ochranou komunity a usilovalo o úpravu jejího chování v souladu s bezpečností. Kodex byl přijat členy gangů Bloods a Crips u příměří v losangeleském Wattsu v roce 1992 a později mu byly připsány zásluhy za nižší počet obětí válek gangů.
 

Tupac se pravděpodobně zastřelil sám

Tupacova smrt znamenala mnoho vzájemných obviňování napříč gangy i jednotlivci. Paradoxně však soudní pitva naznačuje, že se Tupac pravděpodobně zastřelil sám. „Věřím, se postřelil, když ve spěchu vytahoval zbraň z opasku. Směr tržných zranění v oblasti hlavy odpovídá švihnutí zbraně," řekl vyšetřovatel LAPD Greg Kading. 
 

Tupac a Snoop Dogg plánovali superkapelu

Nedlouho před Tupacovou smrtí, plánovali Shakur, Snoop Dogg, Outlawz a Tha Dogg Pound společné album Thug Pound. „Kluci prostě začali nahrávat písně spolu. Byl to nápad, který se mohl uskutečnit, pokud by se nestala žádná z těch sraček, který následovaly," vzpomíná Young Noble.
 
 
 
Zdroje: Complex.com
RUKAHORE_SHOP_BANNER

Diskutuj na Bbarak.cz

Your email address will not be published. Required fields are marked *