Trnavské drogy k mání. Tohle MDMA vám policie neveme

Československá rapová female scéna zažívá posledních pár let slušné pozdvižení. Jestli jste anebo nejste fanoušky rapujícího něžnějšího pohlaví je jedno. Jména jako Aless nebo Sharlotta se vašemu radaru a pravděpodobně ani rádiu nevyhli. Ale co tá další slovenka? Ta, kterou jste poprvé slyšeli s Boy Wonderem. Ta, která se nebojí používat lokálni slang. Ta, která rapuje a zpívá a my ji to tak strašně věříme. MC Prúser? Nebo Fabová? Nebo FEJBS?

Udělat skladbu nazvanou podle drogy? V roce 2016? To zní jako obrovské klišé. Může tohle vůbec ještě někoho zajímat? Má téma drog, které bohužel v hip hopu zabralo v posledních letech dosti popředné místo, šanci vyvolat dnes jakékoliv reakce? Ať už pozitivní, nebo negativní? A proč by se sakra interpretka rozhodla kráčet se stádem?

I takovéhle otázky jsem si kládl, než jsem poprvé u tohoto videa zmáčknul play. To, že FEJBS je Martina Fabová, důvěrně známé jméno ze spoluprací s Boy Wonderem nebo Torulou, mi dávalo naději, že si nepouštím další bezduchou slátaninu s drogovou tématikou. Produkce z dílny Nerieš nenapovídala o obsahu nebo směru, kterým se skladba bude ubírat o moc víc, a tak jsem play zmáčknul a nechal se překvapit.

Od prvního tónu je jasné, že zvuk se současných trendů drží jako klíště. Avšak v momentě když začne Fejbs zpívat, se jakékoliv pocity klišé rozplynou jak pára nad hrncem. Zpěv vtahuje posluchače do děje a nutí ho hltat každé další slovo a větu. Přirovnávat svou vlastní psychiku a vnitro k droze jako je MDMA je odvážným počinem. Když však text podbarví poněkud schyzofrenické video plné dvousmyslů, otevírá se před poslouchajícím divákem úplně jiný svět. Skvěle zpracované video má pod taktovkou Dušan Krajčovič.

Po rapující MC Prúser se další Martinino alter ego - FEJBS ukázalo v nejlepším možném světle. Kombinace jejího rapu a procítěného zpěvu dáva tušit veliký potenciál a prostor k experimentům, jaké možná doposud československá scéna nezažila. Spolu se zveřejněním této skladby se spustili i facebookové webovky a youtube kanál a FEJBS začíná tvořit svou vlastní značku a kráčet svou cestou. My se těšíme, až uslyšíme další kousek z její dílny a doufáme, že opět dojde i na rap.

Marty - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná