Kendricka Lamara zpovídal v unikátním video rozhovoru sám Rick Rubin

Vyloudit z rappera skutečně zajímavý a výživný rozhovor je někdy složité. Velká část z nich často končí coby změť emocí na úkor faktů, jindy je zase zádrhel v přípravě redaktora, často však zajímavost rozhovoru padá na vrub zabedněnosti interpreta, jenž se sice zajímá o svojí tvorbu, ale reálné události kolem ho příliš nezajímají a odpovědi interpretů jsou si kvůli tomu dost podobné. Kendrick Lamar naopak ukázal deskou To Pimp A Butterfly, že nad svým přínosem přemýšlí možná až moc. A tak se rozhovoru s comptonským rodákem zhostila jedna z nejzásadnějších postav hudebního průmyslu a legendární rapový mecenáš Rick Rubin.

 
Mladší generace může znát Ricka Rubina z posledních let například díky spolupráci s Eminemem na singlech Berzerk a Love Game. Pro starší posluchače je  Rick Rubin hlavně producentem obrovského rejstříku kapel od Red Hot Chilli Pepers přes Metallicu až třeba po Adele. Výčtem jeho kolaborací bychom naplnili celý článek.
 
Rapovým fans je ale Rubinovo jméno známo díky jeho spoluzakladatelství Def Jam Records a důmyslného propojování rapových a metalových esencí. Dopad jeho práce na dnešní podobu hudebního průmyslu dokládá fakt, že byl časopisem Time oceněn v žebříčku stovky nejvlivnějších lidí na světě.
 
 
Rick Rubin je (nejen v hiphopovém světě) velký člověk. Svědčí o tom i, že když se na chvíli stane redaktorem, není to on, kdo si chodí pro odpovědi. Kendrick Lamar, s nímž se setkal díky iniciativě GQ Magazine, musel za třiapadesátiletým producentem poslušně dorazit do Shangri-La Studios v Malibu, kde společně spáchali jeden z nejzajímavějších rozhovorů poslední doby. Podobné věci nezazní v rapových rozhovorech každý den, přičemž to samé platí i o zaměření Rubinových otázek.
 
Stejně jako řada dnešních MCs, se i Lamar nechává v rozhovoru unášet emocemi. Z jeho odpovědí je však zřejmé, že nad textovou i hudební složkou svých desek přemýšlí komplexně v rámci černošské kultury a neopírá se jen o své ego. Když se Rubin ptá Lamara, jak pozná, že je nová skladba hotová, K-Dot odpoví jednoduše: "Prostě to cítím. Poznám to sám. Není to raketová věda."
 
Kendrick se před charismatickým hudebním géniem rozpovídal také o spolupráci s dalšími hudebníky, o smyslu zapojení prvků černošské hudby na albu To Pimp A Buttefly, přičemž nijak nepopírá své dřívější choutky na major debutu Good Kid, m.A.A.d City. Naopak hovoří o proměně a důvodech, které k ní měl a jeho výpověď je krásnou ukázkou toho, čím K-Dot překonal většinu MCs, pro něž vítězné vavříny představovaly tak nějak přirozeně peníze, sláva a holky. Lamar tenhle vrchol překonal a postavil vlastní ještě o kousek výše. Jak? Proč? Rubin se nebál zeptat podrobně.
 
Těm, kteří nemají angličtinu úplně v uchu, přikládáme částečný přepis rozhovoru pod videem, vzniknuvší v redakci 2dopeboyz.com. Koho by zajímalo víc, může si při překonávání jazykové bariéry zapnout titulky.
 
 
Rick: When did jazz find its way into your world?
 
Kendrick: It's a trip, because I was in the studio one day, and my guy Terrace Martin noticed something about the type of sounds that I was picking. He was like, Man, a lot of the chords that you pick are jazz-influenced. You don't understand: You a jazz musician by default. And that just opened me up. And he just started breaking down everything, the science, going back to Miles, Herbie Hancock.
 
When making music, do you ever consider the audience at all, or is it more just self-expression?
 
I used to consider the listener. But now I'm in a space where if I'm not inspired, I can't really do the music. I can't feel it. I put in enough hours to be able to pen a hundred-bar verse on the spot at any given moment. But for me to actually feel an idea, it has to come from me. And a lot of times, I have to block out different needs and wants just for my own selfish reasons. But at the end of the day, it comes out where, whether you like it or not, you know it comes from a real place. It's gonna feel unapologetic, uncompromising, and it's gonna feel me.
 
When you wrote ["Alright"], did you have that in mind? Did you think of it as a protest song?
 
No. You know what? I was sitting on that record for about six months. The beat's Pharrell. And between my guy Sam Taylor and Pharrell, they would always be like, Did you do it? When you gonna do it? I knew it was a great record—I just was trying to find the space to approach it. I mean, the beat sounds fun, but there's something else inside of them chords that Pharrell put down that feels like—it can be more of a statement rather than a tune. So with Pharrell and Sam asking me—Am I gonna rock on it? When I'm gonna rock on it?—it put the pressure on me to challenge myself. To actually think and focus on something that could be a staple in hip-hop. And eventually, I came across it. Eventually, I found the right words. You know, it was a lot going on, and still, to this day, it's a lot going on. And I wanted to approach it as more uplifting—but aggressive. Not playing the victim, but still having that We strong, you know?
 
It's really interesting now, with what's going on in hip-hop. It's almost like you're a throwback to when lyrics mattered. So much of hip-hop today is about vibe and swag and personality, and less about words. And it sometimes sounds like even the MC doesn't know what he's saying on a lot of today's records. So it's interesting to hear the sort of clarity and depth that you go into lyrically.
 
The clarity, I got my clarity just studying Eminem when I was a kid. How I got in the studio was all just curiosity. I had a love for the music, but it was curiosity. The day I heard The Marshall Mathers LP, I was just like, How does that work? What is he doing? How is he putting his words together like that? What's the track under that? An ad-lib? What is that? And then, Why don't you go in the studio and see? So I do that. Then it became, How's his words cutting through the beat like that? What is he doing that I'm not doing, now that I'm into it? His time is impeccable. When he wants to fall off the beat, it's impeccable. These are things that, through experience and time, I had to learn.
 
Zdroje: 2dopeboyz.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná