Jaký by to bylo, kdyby nebyl mistr Hus, ví Kato, Bonus i Lipo

600 let. Přesně tolik nás již dělí od smrti zásadního průkopníka dnešní podoby českého hip hopu aka the most legendary Jana Husa. Dobrá tak dost. Mistr Jan Hus pochopitelně patří do úplně jiné školy, nicméně nebýt tohoto progresora, který byl ochoten za true school i položit život, vypadala by možná dnešní podoba českého jazyka úplně jinak.

 
Trojice Bonus, Kato a Lipo se objevila pohoromadě již v minulosti ve skladbě "Trvalo tři generace". Státotvorná témata se zřejmě brzy stanou jejich specializací, protože si tři krále odchytla Česká televize, připojila k nim Kyklos Galaktikos a společně zkusili zvěčnit několik citátů a myšlenek význameného českého reformátora. 
 
V rámci tématu "Rapper vs. Hus" se každý z autorů popasoval s Husovým odkazem po svém. Například Katova druhá sloka je stejná jako strofa první, jen zbavená háčků a čárek: „Navíc jsem ke svému překvapení zjistil, že skoro nikdo v mém okolí neví, že to byl Mistr Hus, kdo dal našemu jazyku háčky a čárky. Například ‚á‘ se do té doby psalo jako ‚aa‘ a podobně. Takže nakonec se to ukázalo být celkem smysluplnou volbou," dodává Kato ke svému záměru na stránkách České televize. Fanoušci by si pak měli prohlédnout Katova ústa. Nabídne se jim podívaná už nějaký pátek nevšední. Kato však po vzoru svého koncepčního alba z roku 2011 přiznal barvu v komentářích: "Nahrál jsem to bez zubů, protože mi s nima nejde ještě moc mluvit... Ale chtěl jsem se pochlubit. :)) Pro rejpaly."
 
Lipo zvolil intelektuální polemiku o Husově životě v pravdě, což je téma, ke kterému bude zřejmě rapové publikum hledat cestu jen velmi těžko. Podobný byť přístupnější a více relativizující pohled si vybral i Bonus. Kyklos Galaktikos na to šli z úplně opačného konce a bez zvláštního poučování: „Mnohem víc nás zajímá, jak se nakládá s odkazem někoho tak významného, jako byl Jan Hus, ex post. Například dezinterpretace a manipulace informací – to je pro nás zajímavé aktuální téma," uvádí kapela na stránkách České televize.
 
I přes občasnou beztvárnost některých příspěvků oceňuji, že se někdo snaží zapojit české kulturní prostředí do hiphopvé šablony (nebo naopak?) Jak se k podobnému nápadu stavíte vy? Příspěvky jednotlivých protagonistů můžete shlédnout níže. Více informací najdete na těchto stránkách.
 
 
 
 
 
Zdroj: ceskatelevize.cz, youtube.com; Zdroj obrázku: youtube.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná