Majk Spirit - Samuraj

 
Majk Spirit už zazněl v tolika instrumentálních kabátech, že hledat pro něj nějaký univerzální outfit už nemá smysl. Kromě toho mají největší esa ve svém oboru často tendenci k nejrůznějším přesahům do jiných žánrů, protože jim stále se opakující šablona jendoho žánru nestačí. Nový člověk bylo úspěšné propojení party rapu s při nejmenším uvědomělou textařinou. Na dvojalbu Y z roku 2015 jako by Spirit vykrádal sám sebe. 
 
Kam se posune v roce 2018 s novým albem, na které poutá konec nového videoklipu? Ten nese název Samuraj a nejvýraznější člen Jednašestky si k němu přizval produkujícího Grimasa. Producent s dlouholetou zárukou kvality skutečně přichystal banger, evokující slávu a oddanost někdejších japonských bojovníků. Říkám si ale, že jako první vznikl buben a posléze text. 
 
Na albu Nový človek jsem se měl možnost seznámit s celou řadou odkazů na zajímavé filmové, literární, vědní a další hrdiny, obory atd. Spirit navíc některé z nich uměl prodat atraktivněji, než učitelky ve škole. Na albu Y jsem na to kvůli jaksi povrchnější práci s těmihle odkazy neměl náladu. Text nejnovější skladby už s pojmy blízkými samurajským tradicím ani nepracuje.
 
Na jednu stranu je fajn oproštění se od zbytečné stylizace, represent řádky ale vyzní ve výsledku jaksi prázdně. Alternativní je výklad, na který sází řada posluchačů - skladba je nenápadným dissem na konkrétní osobu. V takovém případě ale nejde o frontální útok. Žádná jména nezazněla a Majkova lyrika mi nepřijde až tak útočná. Ať tak či tak, esenci Dálného východu u nás dál nejvýrazněji representuje Renne Dang.
 
 
Zdroje: majk spirit facebook fan page

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná