Zemřela C. Dolores Tuckerová, vytrvalá kritička gangsta rapu

C. DeLores Tuckerová byla proslulá americká politická aktivistka, pro nás zajímavá především svojí dlouholetou kritikou (gangsta) rapu.

Politikou se zabývala prakticky celý svůj život, už v šestnácti letech protestovala na korbě nákladního vozu před filadelfským hotelem Bellevue Statford proti tomu, že do jeho prostor nebyli vpuštěni sportovci tmavé pleti. V roce 1965 se po boku Martina Luthera Kinga zúčastnila památného protestního pochodu ze Selmy do Montgomery, důležité akce hnutí za občanská práva a americké historie vůbec. Postupem času se svými činy propracovala na jednu z nejuznávanějších osobností tohoto hnutí a taktéž se zařadila mezi nejvýznamnější politiky USA. Na jejích úspěších nic nemění fakt, že byla členkou moonistické církve, která je konkrétně u nás považována za sektu v tom skutečně negativním slova smyslu.

Stala se vůbec první ženou tmavé pleti, která byla ve státě Pensylvánie zvolena na tak vysoký post jakým je místopředsedkyně národní sekce demokratické strany. V roce 1984 založila National Congress of Black Women, na základě její intervence začalo být do vysokých funkcí soudců, komisí nebo ministrů jmenováno více žen a afro-američanů než v dosavadních pensylvánských dějinách. V roce 1991 založila Bethune-DuBois Institute, podporující pomocí stipendií a různých vzdělávacích programů kulturní rozvoj mladých afro-američanů.

V počátcích devadesátých let začala vést aktivní boj proti vulgaritám, obscénnostem a násilí obsaženém v gangsta rapu. Od roku 1990 stála v čele kampaně proti hiphopové hudbě s texty propagující násilí. O pět let později například předstoupila před akcionáře Time Warner a přečetla jim texty, ve kterých bylo líčeno užívání drog a násilí páchané na ženách. V témže roce se podílela na natočení televizní reklamy vinící hudební společnosti z oslavování znásilňování, loupeží a vražd. „Nechávat naše děti vystavovat těmto vzkazům je zločin. Celý průmysl točící se kolem gangsta rapu je hnán drogami, rasismem a chtivostí.“, nechala se slyšet.

Její postoje a aktivity logicky vedly k odvetě druhé strany, asi nejznámější se stal soudní spor mezi ní a Tupac Shakurem, který se do Tuckerové opřel v tracku “How Do U Want It” (album “All Eyez On Me”) se slovy „C. Delores Tucker you’s a muthafucka/stead of tryna help a nigga you destroy a brotha”. Obratem obdržel žalobu za urážku na cti, vyrovnáním mělo být 10 miliónů dolarů. V roce 1999 soudce žalobu zamítl.

Dolores Tuckerová zemřela před několika dny v léčebně pro dlouhodobě nemocné. Bylo jí 78 let.
Zdroj: SOHH, AllHipHop, MCall.com, Tucker bio, Nobodysmiling

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná