Zapomenutý příběh poslední fotografie Tupaca Shakura

„Vidět, jak lidi o té fotografii mluví na internetu s tím, že je falešná, se mě dotýká. Vím, že ten snímek je z toho večera. Tahle fotografie žije vlastním životem, protože různí konspirátoři věří, že Pac není mrtvý, že je někde na Kubě, jenom kvůli téhle fotce," říká o poslední obrazové relikvii Tupaca Shakura ze 7. září roku 1996 její autor Leonard Jefferson. Není to však jen obrazová vzpomínka za rámeček, co Tupaca Shakura a tehdy devětadvacetiletého studenta filmové školy onen osudný večer spojilo.

Poslední fotografie Tupaca Shakura se Sugem Knightem, Zdroj: hiphopdx.com
 
Hiphopová komunita vzdala 13. září respekt jedné z největších ikon rapového žánru devadesátých let. Od smrti Tupaca Shakura, jenž byl o týden dříve postřelen v Las Vegas při cestě vozem, uplynulo již dvacet let. Společně s očekávaným životopisným snímkem All Eyez On Me ale vychází najevo i nová fakta a příběhy. 
 
Jeden z těch "autentičtějších", jež mohou smysluplně dotvarovat neobvyklé okolnosti kolem Pacovy smrti, podal v rozhovoru pro magazín Complex autor poslední jeho fotografie z osudného večera Leonardo Jefferson, v té době devětadvacetiletý student filmové školy UCLA. 
 
„Byl tam velký dav a dovnitř vcházelo hodně celebrit," vzpomíná Jefferson na setkání s Tupacem ve vestibulu MGM Grand, jež se také stal dějištěm rvačky s Baby Lanem, jenž se pochopitelně také později nevyhnul nařčení z podílu na střelbě, nikdy však na něj nebylo vzneseno obvinění. „Viděl jsem Tupaca a jeho lidi kolem nás procházet. Když jsem byl student filmové školy, docela jsem ho znal. Poflakoval jsem se tam s několika svými parťáky. Seznámit se s ním byla pro mě ohromná věc. Moc jsem ho ale nezkoumal, protože jsem se říkal, že si s ním nejspíš potkám později."
 
Fotografie z vestibulu MGM Grand, jehož návštěva předcházela samotnému incidentu, Zdroj: feelnumb.com
 
Později se Jefferson s Tupacem skutečně znovu setkal, když čekal v autě na křižovatce u semaforu na Harmon Ave. Z toho momentu také pochází poslední fotografie. „Přijel jsem k semaforu na Harmon Ave, rozhlédl se okolo a uviděl BMW. Podíval jsem se do něj, byl tam 2Pac a Suge. Říkal jsem: 'Hej, jak je Pacu?' Chvíli nic neříkal, pak si vzpomněl, kdo jsem a řekl: 'Jo, jak je, člověče?' Ptal jsem se ho, co dělají večer a řekl mi, že jedou do Klubu 662 a že bych mohl tam mohl zaskočit s nimi. Říkal jsem: 'Dobře, super... hej, nech mě rychle udělat fotku.' Měl jsem fotoaparát na palubce, tak jsem ho jen vzal a cvaknul to. Na semaforu se pak objevila zelená a oni se rozjeli. S námi tam bylo ještě pár aut, zahli jsme doprava," vypráví tehdy devětadvacetiletý fotograf.
 
Následně byla ve 23:15 po BMW 750IL, v němž jeli Tupac a Suge, vypálena čtveřice výstřelů. Leonardo Jefferson si v rozhovoru připomíná moment krátce po klíčové události. „Zrovna jsem volal do pizzerie, abych zrušil objednávku, když najednou slyším, prásk! prásk! prásk! prásk! A najednou vidím BMW, jak se otáčí. Udělalo velkou otočku do protisměru uprostřed ulice. Jeli jsme za Sugem. Bylo to víc aut, dvě, možná tři. Jeden z nich byl Lexus, který řídila ochranka," poznamenává Jefferson.
 
„Rychle jsme projížděli mezi dopravou a dojeli jsme zpátky na bulvár. Viděl jsem Sugea, jak jede po obrubníku. Netušil jsem, jak se tam dostal. Myslel jsem, že se vyhýbá vozidlu nebo něčemu, a pak se vrátil. To auto se div nerozpadalo. Vrátili jsme se na Harmon Ave. Sjel jsem do odstavného pruhu za Lexus a jen jsem seděl v autě. Díval jsem se a říkal si, co se děje. Věděl jsem, že se tam střílelo, ale netušil jsem, že by byl Pac nebo Suge zraněnej.."
 
Tupac Shakur a Suge Knight, Zdroj: billboard.com
 
Pro fans, kteří se nikdy nesmířili se Shakurovou smrtí, nepřestává být ani po letech zajímavá postava Sugea Knighta, jemuž je podíl na atentátu mnohdy připisován. Leonardo Jefferson se rozpomněl i na to, jak byl Suge po incidentu otřesený. Podle Jeffersona odpovídalo Knightovo chování člověku, jenž právě viděl, jak se projektily zavrtávají do vnitřností jeho kámoše. „Suge začal řvát: 'Paca postřelili! Mýho bráchu Paca postřelili!' Jeden ze strážníků obešel vůz, namířil zbraň na místo spolupasažéra. Potom najednou, jak jsem tam seděl, doběhl ten policista ke mě, natáhl kohoutek pistole a řekl mi, abych dal ruce na volant. Další mě vyhodil z vozu na zem a já jsem si říkal: 'Co se to děje?' Ale neřekli mi to. Jeden chlápek měl koleno na mých zádech."
 
„Byl tam zmatek ještě ve chvíli, kdy přijela ambulance. Viděl jsem, jak nakládají Tupaca na lůžko, jak ho dávají do sanitky a odjíždějí. Jeden ze strážníků se vrátil, postavil mě, sundal mi pouta a řekl mi: 'Můžete jít,'" dokončil Leonardo Jefferson nejpodstatnější část vlastního svědectví v jednom z nejznámějších příběhů hiphopové historie.
 
V rozhovoru se fotograf také krátce zabýval podivnými okolnosti kolem svého zadržení a následného rychlého propuštění a pohovořil o osudu fotografie, jež se stala v minulosti pro fans Tupaca Shakura fenoménem.
 
Zdroje: hiphopdx.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná