Star Wars a hip-hop

Dnes nastal ten den, kdy se vrátí fenomén jménem Hvězdné války, i když někteří nedočkavci film už viděli o půlnoční premiéře. A protože jde o popkulturní záležitost, její vliv a dosah nezná hranic, takže pronikla i do hip-hopu. A taky naopak, kdy vznikly rapové parodie. Spousta rapperů se netají tím, že jsou to nerdi, kteří mají rádi hry, komiksy, sci-fi a tím pádem i Star Wars. Kdo mezi takové patří?

Pokud jde o odkazy v textech, s těmi bychom zde byli hodně dlouho. Na dlouhou řadu postav se odkazovali MCs všech generací: Keith Murray, Kool Keith, Nas, E-40, Kanye West, Logic, Busta Rhymes, Big Boi, Jay-Z, Jim Jones, Big Sean, Biz Markie, Common, Talib Kweli, Childish Gambino, Ludacris, Ras Kass, Twista, Mos Def, Redman, Method Man a v podstatě celý Wu-Tang Clan, The Cool Kids, Curren$y, Jay Electronica a spousta dalších. Ale nad všechny ostatní ční jeden - Eminem. To je největší fanoušek světelných mečů a blasterů mezi rappery. Jeho texty jsou plné popkulturních odkazů, takže se není čemu divit. Svou oblibu k jedné vzdálené galaxii vyjadřuje poměrně často. Naposledy na The Marshall Mathers LP 2, v první sloce Rhyme of Reason, kam zvládl do malého prostoru procpat hned několik odkazů: "Back with the Yoda of rap, "In a spasm/Your music usually has 'em/But waned for the game your enthusiasm it hasn't/Follow you must, Rick Rubin my little Padawan"/A Jedi in training, colossal brain and, thoughts are entertainin'/But docile and impossible to explain and, I'm also vain and/Probably find a way to complain about a Picasso painting/Puke Skywalker, but sound like Chewbacca when I talk." Zvládl to i s hlasem Mistra Yody. Další rýmy plné Síly jsou pak ještě na Stay Wide Awake (tady nás na začátku Eminem láká na cestu za Temnou stranou Síly), 365 a Rain Man. V Bufallo Bill pak znovu rapuje jako Yoda.

Fanouškem byl zajisté i Notorious B.I.G. (“Take they clothes off slowly/Hit ’em wit the force like Obi.” - Hypnotize). Bohužel nezjistíme, co na sedmou epizodu říká, ale s klidem se dá říct, že pokud by Impériu měl vládnout rapper, tak Biggie by se na tuhle roli hodil víc než dobře. Až uslyšíte, jak nakládá do Imperial March, dáte mi za pravdu. O čem je řeč? Dvojice hudebníků Solar Slim a Richie Branson vzala všem známé instrumentální skladby Johna Williamse a namíchali je s acapellami Biggieho. Kromě hlavního motivu a už zmíněné Imperial March nechybí ani jazz band z Mos Eisley Cantina a další známé motivy. Poslouchejte buď níže, nebo za tímto odkazem, odkud můžete i stahovat.

Když už jsme u hudby, tak samplování Johna Williamse se producenti spíše brání. Asi kvůli složitostem s právy, takže když už se někdo rozhodl jej vysamplovat, tak to byl většinou undergroundový interpret. Jako třeba Jurassic 5 v roce 1997 na Lesson 6 (The Lecture). Ale zde si Cut Chemist a DJ Nu-Mark nevybrali profláklou melodii. Stejně jako Atmosphere na Multiples na svém debutu z roku 1997. Trochu více se do toho opřeli Ya Boy (16s With Me), Big Hutch (May the Force Be With You), Lil B (Cumin From da Unda) a Immortal Technique (Watch Out Remix), ale to jsou povětšinou nahrávky z mixtapů.

A pokud jde o prvenství, tak podle všeho všechny předběhl Kool Moe Dee, když v roce 1987, tedy čtyři roky po premiéře Návratu Jediho, v songu How Ya Like Me Now zarapoval: "Comin’ back like Return of the Jedi/sucka MCs in the place that said I/could only rock rhymes and only rock crowds/but never rock records: how ya like me now?" Co do množství vede XV se songem Jedi Night, kde najdete snad celý svět George Lucase. A nejoriginálnější název v souvislosti s Hvězdnými válkami mají samozřejmě Jedi Mind Tricks. Bude nový díl dostatečně kvalitní a úspěšný, aby probudil nerdy v dalších rapperech? To se uvidí.

Věděli jste? KiD CuDi se ucházel o roli v novém díle Síla se probouzí. Nesdělil však o jakou, takže hádám že o tu, kterou nakonec dostal John Boyega. Bohužel pro fanoušky CuDiho to nevyšlo a měl tak čas pracovat na Speedin' Bullet 2 Heaven. Bohužel...

zdroj: Genius.com, whosampled.com

RingMan - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná