Slováci slaví silný rok. Kterých dvanáct alb vám redakce Bbarak.cz doporučuje nepřehlédnout?

Vybírat každý rok nejlepší desky je zapeklitým oříškem. Subjektivní názor naší redakce se nemusí vždy slučovat s názorem vás - čtenářů. Každý máme své černé koně tohoto hudebního závodu o popularitu. Oproti Česku bylo na Slovensku opět desek jako hub po dešti, a tak se snažíme posbírat to nejlepší, co uplynulých dvanáct měsíců na trhu nabídlo. Rozhodování bylo těžké, nezáviďte nám ho, není to žádná sranda. Nakonec jsme vybrali dvanáct desek, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornost. Jak již je zvykem, prostor pro diskuzi necháváme vám, proto náš výběr jde za sebou podle toho, jak alba v tomto roce vycházely.

Hip hop na Slovensku je v poslední době velkým boomem, vytlačuje popové kapely a získal si náklonnost širší veřejnosti. Je to i tím, že celá řada tamních interpretů necílí jen na staré fanoušky tohoto žánru, ale proplouváním skrze experimenty oslovují i další sortu posluchačů. Pro některé velmi hořká káva, pro jiné denní chléb v přehrávačích. Pestrost našeho oblíbeného žánru však spočívá v tom, že si každý může najít to své a není limitovaný skromným počtem vydaných nosičů.

Jak již bylo zmíněno, u našich východních sousedů toho letos vyšlo opravdu hodně. Jako první dáváme přednost něžnému pohlaví, které letos reprezentovaly Aless, Sima a či Dara Rolins. Po letech o sobě dal vědět ale i trnavský patriot Turbo T svým mixtapem, podobného díla se dočkal také Miky Mora. Peter Pann si letos troufnul na producentské album, které nabídlo jeho široký hudební vkus podpořený celou řadou hostů. Opačným protipólem budiž živá kapela a Moe, který s projektem Solid Move dokázal, že se vše nemusí točit jen kolem aktuálních trendů.

Zatímco Majk Spirit našel další kus sebe v Samurai Mixtape, Kali cílil na trh dalším sólem Dezert. Poměrně v tichosti tu byl Karaoke Tundra se svým nadčasovým Futurologickým kongresem. Především ženy byly spokojené s materiálem od Adisse, mladší publikum pak plesalo u dlouhohrajícího materiálu Sameye. Prezident Lourajder nabídl poctivé bubny a vtip v textech, V závěru roku pak spojili síly Otis a Grimaso. Na závěr uvádíme posledního jezdce, který se do našeho závěrečného závodu nedostal. Je jim Separ, který měl nabídnout nejlepší album své dosavadní kariéry. Tohle tvrzení nás však po poslechu nepřesvědčilo, i když jeho Pancier má několik silných momentů.

12) Momo - RIIVAL

Pravdou je, že první polovina roku bylo poměrně ticho. První větší pozdvižení způsobil až Momo svým pokračováním titulu Rival. Vyspělejší náhled na svět, obklopen svými parťáky ze stáje nabídl desku, která rozhodně nevyšuměla jak otevřená láhev sektu. Momo patří dlouhodobě k nejzajímavějším tvářím tamní scény a také jeho další sólo to potvrdilo.

.

11) Plexo - Nočné mory

Plexo již patří mezi ostřílené tváře slovenského rapového průmyslu. Jeho další deska však necílila na širokou veřejnost, nýbrž nabídla velmi zajímavou výpovědní hodnotu a lásku k hudbě. Autor míchá sloky se zpívanými refrény a celek jako takový nás velmi zaujal. Výživný materiál zůstal v našich přehrávačích delší dobu, protože si to po právu zasloužil.

.

10) TKX - ZVENSS

Horké letní měsíce většinou desky nenabízí, což potvrdil i tento rok. Za zmínění stojí ale comeback Tesly, který poslal do hry Z východnej Európy na strechu sveta. Kvitujeme zajímavou výpovědní hodnotu, které však musí posluchač nejprve přijít na chuť. Zabaleno nebylo do dárkového papíru s mašličkou, nýbrž do moderní produkce. Při sestavování tohoto žebříčku jsme tuto volbu učinili proto, že se domníváme, že člen legendárních Tragikomix je letos černým koněm tohoto dostihu.

.

9) Majself & Grizzly - Trip

Již potřetí a opět velice slušně. I tak lze charakterizovat Trip. Cestu, kterou tato dvojka za poslední roky urazila. Majself má nezaměnitelný hlas, Grizzly svými beaty vykazuje rukopis, na který by mohlo v budoucnu vsázet čím dál více interpretů. Výsledkem je pokračování tam, kde před rokem skončili. Za rok další díl této ságy ale nebude, protože víme, že Majself chystá sólo.

.

8) Gleb - Lavička Pimpin

Záři usedaly děti do školních lavic, Gleb pro změnu na nabídl posezení u svého dalšího alba. Opět ušel kus cesty, cítíme a kvitujeme ten progres ve všech hudebních aspektech. Jeho kulomet v hrdle podpořil také Smack a my se nedivíme. Oba mají k sobě hudebně blízko. Na Slováky unikátní projekt, který má však potenciál si vymezit vlastní posluchačskou základnu.

.

7) Pil C - V rádiu hral Elán, keď umrel Tupac

Pil C se před pár lety objevil jako blesk z jasného nebe a okamžitě si začal podmaňovat slovenské i české posluchače. Druhé sólo má upevnit jeho pozici na scéně a naše redakce se domnívá, že se tak také stalo, přestože je očividné, že ne každému jeho menu chutí. Vkusný název, silný hudební materiál, který však nepřinesl žádnou revoluci. Vsadilo se na to, aby to fungovalo, a možná zamrzí, že se autor nezkusil přijít s něčím novým, neotřelým, co by ho katapultovalo mezi hrdiny, na které se bude i po letech vzpomínat.

6) Modré Hory - Luxus Clan

Tahle dvojka má diskografii širokou jak kalhoty, které jsme před deseti lety tak rádi nosili. Rapovat o rapu je moc nebaví, rádi dokazují, jak pestrý může být slovenský jazyk. Opět si k sobě našli cestu a výsledkem jsou další Modré hory. Velice vyzrálý materiál, který opět neosloví každého, ale hudební fajnšmekr bude jásat blahem. Regulérní hlavní chod po předkrmu Byť generation EP.

.

5) Dame - $ELFMAD€

Dlouho se čekalo, kdy Dame nabídne publiku své sólo. Jeho kvality znali všichni, ale on měl jiné priority. Letos se to zlomilo, vyhrála láska k hudbě a výsledkem je album, které nabízí střízlivý pohled, nadhled na problémy a vtip. I když to fanoušci Separa neuslyší rádi, už na posledním albu DMS se nám zdálo, že netahá za lano silněji než Dame a také v sólo tvorbě letos vykázal větší potenciál až autor desky Selfmade. Debut dopadl na výbornou a je adeptem na album roku.

.

4) Delik - MVP

Vlhké kapesníky po rozpadu MR už jsou dávno v koších. Každý si šel svou cestou a nejeden posluchač očekával, jak to bude dál v jejich sólo kariérách. Delik na počátku roku vydal zajímavé EP s Grimasem, ale sólo je prostě sólo. Teprve tam ukázal sílu, distancoval se od aktuálního šumu a slepě si šel za svým. Výsledek? Jsme rádi, že tuto cestu zvolil, neboť deska šlape jak švýcarské hodinky.

.

3) Ego - Precedens

Bezesporu nejdéle očekávaný sólo materiál u našich východních sousedů. Pravdou je, že za ta léta se zástup čekajících asi dosti proměnil. Kdo čekal, že Ego nabídne to, co se po něm chtělo před více jak deseti lety, byl bláhový a naivní. Člen Kontrafakt pokračuje tam, kde se v poslední době prezentuje. Miluje hudbu jako takovou, hraje si se slovy a rád exprimentuje. Výsledkem je materiál, který některý označují bez nadsázky jako nadčasový, jiný o popový shit. Pravdu nalezneme asi až s odstupem.

.

2) P.A.T. - 3.U.M.F

Stále máme v živé paměti, jak ho na festivalu Hip Hop Žije nechtěli pustit na hlavní pódium. Členové H16 mu asi nepřišli na chuť, ale publikum ho cení a samotný Rytmus si ho zval pod svá křídla. Nedláždí mu cestu, jen mu pomáhá, aby nebyl na vše sám. Jeho nová deska není debutem, i když by si to někteří mohli myslet. Pouličný Autor Tónov jen nabídl asi svůj zásadní materiál, který má doložit, že už dozrál pro první ligu.

.

1) Radikal - Freeride 2

Již pár let žije v Praze, neustále si stěžuje na poměry ve své zemi a poukazuje na fakt, že každý zdravě uvažující by měl utéct. I tak ale cítíme, že to srdce stále pod Tatrami bije, i když z azylu. Radikal před pár lety výrazně změnil své smýšlení, což se projevilo i na hudební tvorbě. Někteří mu na chuť přijít nemohou, jiní obdivují jeho výpovědní hodnotu a projev. Přiznáváme, že nás baví jeho symbióza s beaty, jako tomu je i na pokračování Freeride.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná