Silná dvacítka releasů, která vyšla v německém rapovém království

Rok 2016 je již minulostí i u našich západních sousedů, kde rap kvete celý rok jako u nás na jaře petrklíče. Horko je na německé scéně již hezkých pár let, ale pravdou je, že poslední roky se stává tato země jasným králem na mapě starého kontinentů. Vypovídá o tom i nespočet desek, kterými nás Němci zásobují. Vybrat dvacítku nejlepších bylo velmi složité, což dokládá i fakt, že se do našeho výběru nedostala jména jako Massiv, Samy Deluxe, Afrob, Kay One, Olexsh, Fard, Genetikk, Blokkmonsta, KC Rebell, Megaloh, Seyed nebo Frauenarzt. Která alba tedy upoutala naší pozornost?

20) Kontra K - Labyrinth

Dnešní pomyslné trůny v německém rapu patří dětem přistěhovalců, ale sem tam se najde i Němec, jehož předkové pamatují i Prusko a Rakousko-Uhersko. Kontra K je typickým zástupcem Berlína, kterého vychovalo tamní sídliště. V mládí kromě rapu inklinoval ke kickboxu, což je občas možné vidět i v jeho hudební tvorbě. V minulém roce nabídl publikum svou pátou studiovku, která se uchytila obstojně.

.

19) Ali As - Euphoria

S pákistánskými kořeny je Ali As považován za novou krev s velkou perspektivou do budoucna. Mnichovský patriot má už zkušenosti i s divadlem a hraním, což mu pomáhá v jeho propracovaných videoklipech. Neztratí se však ani za mikrofonem, což dokládá i jeho nová deska „Euphoria“, která vychází osm let po jeho debutu „Bomb“.

18) Laas Unltd. - Deamon

Velmi známá osobnost z Hamburku inklinuje k poctivým špinavým beatům a kořenům, ale neztratí se ani na hostovačkách v beatech s novým trendovým hávem. Z lokality ústí Labe do moře se k nám dostává velmi zajímavý materiál, který není oceněn středním proudem posluchačů, ale udělá radost služebně starším konzumentům.

.

17) Kollegah - Imperator

Tento německý rapper měl vždy slabost pro diktátorské režimy a vlády vlivných osobností. Svou postavu v tvorbě rád obsahuje do rolí vůdců velkých impérií, což dokazuje i název jeho nového alba. Nelekejte se ale, že se jedná o nového Adolfa. Jeho pohled je spíše cynický a poukazuje na nedostatky. Ještě před jeho vydáním ale Kollegah své fanoušky potěšil také mixtapem „Hodtape 2“.

16) PA Sports - Zuruck zum Gluck

Přestože jeho kořeny sahají do dalekého Íránu, za své panství pojal především německé freestylové stage, kde ještě před několika lety neměl konkurenci. PA Sports se vždy vyznačoval řádně prořízlým jazýčkem a některým svým kolegům na scéně dal své názory ukázkově sežrat. Desky vydává téměř každý rok, proto není náhodou, že i v uplynulých dvanácti měsících se dostal na prodejní pult nový produkt „Zurück zum Glück“.

15) Alpa Gun - Zuruck Zur Strase

Ve stánku s kebabem bys tohoto hrdého původem Turka nenašel ani z druhé strany pultu, kde stojí dychtiví strávníci. Alpa Gun již několikrát v minulosti použil velmi ostrá slova na některé rapové kolegy, kteří mají stejné kořeny jako on. Ve své nové desce vzpomíná a mluví o svém životě a problémech kolem něj a publikum jeho story velmi zajímaly, což dokládají prodeje.

14) Eko Fresh - Freezy

Eko Fresh je další významnou tváří scény našich západních sousedů, kterou by měl znát i člověk, který k tamním deskám příliš nepřičichne. Letos vydal tento třiatřicetiletý rodák z Kolína nad Rýnem další desku „Freezy“, která se u publika ujala s velmi vlahým dojmem. K tomu si Eko Fresh ještě stihl střihnout roli v seriálovém sitcomu Blockbustaz. Má to sice jen šest krátkých epizod, ale sklízí to úspěch jako u nás v posledních týdnech Vyšehrad.

13) Farid Bang - Blut

Další zástupce gangsta rapu, jehož kořeny sahají do severoafrického Maroka. Farid Bang je ve svých třiceti letech kladně přijat spíše mladším publikem, ale umí svým černým pohledem na svět oslovit i starší. Na nejnovější desce „Blut“ najdete kromě řady zvučných tuzemských jmen tamní scény i zaoceánskou ikonu, kterou je Fat Joe. 

12) SSIO - 0,9

První deskou se postaral o pořádný poprask, tou druhou provokoval ještě více, ale publikum již bylo připraveno. Na co? No prostě na to, že ten produkt musí podpořit koupí. Energická tonáž, neskutečný smysl pro humor a nadsázka na každém rohu verše. Celé dílo dostalo po sléze i remixový háv, ve kterém SSIO láme slabiky do reggae beatů.

.

11) Azad - Leben 2

Služebně starší posluchači, kteří nebyli jen na víkend na nákupech v Drážďanech, moc dobře vědí, o kom se tu mluví. Nejdříve padla čtyřicítka, než si dovolil uznávaný Azad nahrát pokračování legendárního produktu „Leben“. Jako malý usínal v Teheránu u svíce, ale jeho hudební plamen je lačný po kyslíku i po letech. Dokládá to dílo, které řeže jak motorová pila a ukojí i sluchovody letitých konzumentů.

10) Silla - Es War Einmal in Sudberlin

Betonový Hulk z Berlína se konečně po letech tvorby otevřel. Na svém novém díle pojmenovaném „Es War Einmal in Südberlin“ vysvětluje svým fanouškům, jak moc bojoval se závislostí na alkoholu a jak mu pomohlo cvičení. Na jeho postavě je to znát a opravdu se nejedná o německou obdobu Revolty. Silla má dlouhodobě co nabídnout, což dokládá fakt, že je pod křídly notoricky známého Flera.

.

9) Ali Bumayer - Rumble in the Jungle

Nemusíš o svém talentu přesvědčovat dlouhé roky, když máš v pase více jak metrák a v zádech krále Bushida. Ali Bumayer je poměrně novou tváří na německé scéně, ale svým osobitým stylem si získává stále více posluchačů. Kritici mu vyčítají, že se inspiruje hodně za velkou louží a se svou němčinou pak zní netradičně, ale což, publiku se to líbí.

8) Fler - Vibe

Letitý vysloužilý veterán s polskými kořeny nás zásobuje svými materiály také téměř každý rok. Letos se hned na jaře vytasil s velmi zajímavým EP „Bewahrung Vorbei“, které bylo předkrmem regulérní desky Vibe. Bývalý člen legendárního labelu Aggro Berlin dokázal, že ještě do starého železa nepatří a opět servíroval desku s několika lahodnými hity.

.

7) Hanybal - Haramstufe Rot

Frankfurt je poměrně silná bašta německého rapu na západě. Tamní fanoušci se mohou spolehnout na produktivitu Hanybala, jež bez servítek letos nabídl desku „Haramstufe Rot“. Pod záštitou labelu Azzlack, který spravuje Haftbefehl, byl vypuštěn velmi energický produkt, který poukazuje na problematiku přistěhovalců a těžké podmínky pro začlenění se do běžného života. Rád rýpe do politiků a do obchodu s drogami či mladými prostitutkami.

6) Coup (Xatar & Haftbefehl) - Der Holland Job

Každá práce je těžká, ale tenhle job vám přináší i notnou dávku adrenalinu. Tahle deska spolu svázala dvě zvučná jména, která v Německu mají skvělou posluchačskou základnu. Xatar a Haftbefehl vykreslili temný život za hranicí zákona tak detailně, že jejich deska působí jako regulérní film. I když ono je vlastně možné, že je to k natočení celovečerního snímku třeba dokope.

.

5) Milonair - Milominati

Jediným českým milionářem, který byl nad věcí stejně jako tento rodák z Teheránu, byl Bohumil Stejskal. Milonair nabídl publiku velmi silnou desku, která si na nic nehraje a žije životem tak, jak ho autor kolem sebe viděl. Opět se dotkneme problémů se začleněním přistěhovalců a nahlížením na důvody, proč doma vůbec zvedají kotvy. Zvučná jména pozvaná, beaty, co udávají směr a specifická flow zaručily tomuto dílu okamžitý úspěch.

4) Bonez MC & Raf Camora - Plamen aus Plastik

Však to ze zpráv dobře víte, že jih Německa je pod sněhem, zatímco sever sužují povodně. A teď si tam představte písečné pláže, kraťasy, holky v bikinách a „repíčky“ pod palmami. Opravdu to jde? Ano, Raf Camora původem z Rakouska, ale žijící v Berlíně, nahrál desku s MC Bonezem z Hamburku. Letní placka okamžitě kradla sledovanost. To však není vše. Celé dílo se dočkalo i speciální zimní edice, Camora letos vydal i své sólo „Ghost“ a Bonez ještě s Gruzem vypustil pokračování „High & Hungrig“.

3) Shindy - Dreams

Shindy je zajímavou postavou německé scény. I on dostal šanci vyrůst pod křídly Bushida, ale sám moc dobře ukázal světu, že jeho tvorba nestojí jen na patronech. Třetí sólo pojmenované „Dreams“ vyšlo v listopadu pod hlavičkou stáje Ersguterjunge. Tak jako v minulosti, i zde měl Shindy prsty v produkcích a celou desku si vystavěl tak, jak mu to nejvíce vyhovovalo. Výsledek? Třetí místo v žebříčku mluví samo za sebe.

2) Kool Savas - Essahdamus

Kdo je v Německu známější než Merklová nebo hráči tamního fotbalového reprezentačního výběru? Dlouholetý král Kool Savas vydává desky jen jednou za čas, ale na svém kontě má řadu mixtapu, které mu závidí i slavné tváře. Ten poslední nese název „Essahdamus“ a obsahuje spolupráce s velmi zvučnými jmény, kterým vévodí americký velikán The Rugged Man.

.

1) Sido - Das Goldene Album

Již podle názvu bylo jasné, že výsledek nemůže dopadnout jinak. Sido si o letošní korunku řekl v průběhu roku hned několikrát hlasitě díky singlům, které tuhle placku avizovali. Výsledek je surový, fanoušci staré školy šílí radostí a výpovědní hodnota osloví za břehy téhle louže. Nejlepším albem pro rok 2016 v Německu je rozhodně to od Sida. Kdo o tom přesvědčen není, bylo by na místě si ho poslechnout ještě jednou detailněji.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná