Šestnáct nahrávek polského rapu, které kandidují na album roku

Rok 2018 je možné již pár dní po jeho konci rekapitulovat a vyhodnocovat. U našich severních sousedů v Polsku to bylo o poznání složitější než u nás, neboť zde v posledních dvanácti měsících vyšlo více jak 200 titulů. Je to dáno nejen větší rozlohou, ale i počtem obyvatelem. Tradičně dobré zázemí hrálo do karet veteránům i mladým tvářím. Sestavit žebříček šestnácti nejlepších nosičů dalo zabrat, ale věříme, že vás vybrané tituly zaujaly.

Sítem nakonec propadly dlouhohrající materiály, které by bylo ale hříchem alespoň nezmínit. Hned na úvod bych doporučil černé zlato v podobě dvacetiletého výročí varšavské legendy Grammatik. Ze stejné adresy se ale činil tradičně i Dudek P56, který stihl kromě svého mixtapu a stájového průřezu také desku spolu s Žarym JLB a INKG. O slovo se přihlásil také člen legendárních Kaliber 44 Arabab a zajímavé spojení bylo například Gruz Braders ve složení Bonson, Glowa PMM a TKZetor. Reedici legendárního materiálu nabídl také Pezet.

Tím to však rozhodně nekončí, neboť o sobě v roce 2018 dali vědět také Śliwa, Kaz Bałagane, Włodi, B.R.O, Kacper HTA, Ostry & Bezimienni, Bonus RPK, Białas & Lanek, B.O.K, Epis Dym KNF, Te-Tris & Soulpete, BonSoul, Onar, Małach, Borixon, Gruby Mielzky, Jongmen, WCK, Bob One & Bas Tajpan, L.U.C., PRO8L3M, Karramba, Ten Typ Mes, Eripe, Bonson, Michrus & Dixon37, Rest & Dixon37, Fisz Emade Tworzywo, Young Multi nebo producentské duo White House.

16. Kizo - Czempion

Afrotrapem se postupně nakazila prakticky celá Evropa. Bylo by bláhové si myslet, že se vyhne Polsku. Kizo nese důstojný prapor a v tomto roce stihl nahrát rovnou dvě placky. Tou první byla „Ortalion“ a v druhé polovině roku pak upevnil pozici díky „Czempion“. Chytlavé a úderné věci, na koncertech to šlape. Co bude dál? To ukáže rok 2019.

.

15. Rasmentalism - Tango

Od roku 2006 na rapové mapě a letos tohle duo přispělo šestou studiovkou „Tango“. Tradičně pod hlavičkou Asfalt Records, pod dohledem odborníků. Stalo se tak již na počátku kalendářního období v závěru ledna a u fanoušků sklidilo opět chvalozpěvy. Hostů je tentokrát méně, ale koho furt vybírat, když už jste nahráli hity s Eldem, VNM, O.S.T.R nebo Spinachem.

14. Kleszcz - Czern i Biel

Úsměv od ucha k uchu, možná připomíná Jokera z Batmana, ale fanoušky rozhodně nenudí. Na scéně je již více jak tři roky, hlas má podobný Grubsonovi a umí se houpat prakticky v každém rytmu. Tentokrát padla volba na „Czerń i Biel“ a rozhodně to nebyl chybný tah. Obklopil se tlupou schopných lidí s různými schopnostmi a pokusil se posunout laťku výše. Metaforická kombinace temné a světle strany.

13. Dwa Slawy - Cos przerywa

Další stálice, která má již zkušenosti s českým festivalem Hip Hop Kemp. Dvanáct let spolu, desky ani nespočítáš, ale stále se čekalo na něco, čím by se to všechno zlomilo. Možná to je letošní nosič, který sám vybízí svým názvem. Opět kvalitní porce rapu s výpovědní hodnotou, která ale neurazí ani posluchače, kteří se chtějí odreagovat a pobavit. Dva v jednom a ve slevě. No nekup to.

 

12. Zipera - Meritum

Čemu v roce 2018 věnovat pár zbylých zlotých z nákupů? Tak rozhodně by si to zasloužila i varšavská legendární smečka. Na měsíc sází své bary nejen za úplňku již od roku 1999, bratrská láska a historie spojená s WWO. Zipera Po čtrnácti letech s novým albem, které zaznělo i na letišti v Hradci Králové. Klasika, která nerezaví, láska, která nevyprchá. Varšavské panely opět v pohybu.

11. Slon - Mutylator

U nás mají choboty plné sněhu, neříkám, že to tak není ani u našich severních sousedů, ale tenhle Slon ho má plný především rýmů. Když se rozezní, je to jako výbuch metanu na prasečí farmě. To nechceš, ale zároveň potřebuješ. Vychovalo ho bojiště poznaňských stínadel, možná i proto má hlas podobný Pejovi. Rukopis má však unikátní.

10. Žabson - To Ziomal

Čerstvé maso, kolem kterého by se na sluníčku bála i moucha prolétnout. Źabson se jen tak nenechá opéct na grilu. V únoru se odpálil do výšin debutem „To Ziomal“, v létě stihl kromě show v hangáru na Hip Hop Kempu i EP „Trapollo“. Trapová vlna, která potápí nejednu konkurenci. Staří si klepou na čelo, mladí omdlévají pod stagí. Jeho deska lámala prodeje a on lámal svou zemi.

9. Peja / Slums Attack - 25 Godzin

Legendární jméno, které svého času využilo na svém nosiči i De Fuck To. Slums Attack je artiklem, který není radno podceňovat ani v roce 2018. Dva roky se čekalo na další matro - vyplatilo se. Peja jako jedna ze zásadních tváří polského rapu stále plný energie a vitální jak relikvie smrti. Poznaň vypíná svou hruď na obdiv celé zemi. Tohle jsou kořeny.

8. Szpaku - Atypowy

Adeptů na skokana roku je hned několik, ale tenhle jakoby dopoval ještě před startem. Své první EP dokázal vyprodat během tří minut a pod křídly BOR Records mu to sluší. Szpaku stihl letos i debut „Atypowy“, který ho odpálil mezi první ligu. Paluch si mne ruce, jaký tým kolem sebe sestavil, a jeho ovečky mají sílu stáda vlků. Letos členem showcase na HH Kempu, příští rok již možná sám za sebe. Sílu na to rozhodně má.

7. Kali - V8T

Co krok, to experiment, ale nikoliv krok do neznáma. Kali již dlouhé roky přesvědčuje, že umí z hovna udělat zlato. Na svém kontě knihu, nespočet veleúspěšných desek. Letos padla volba na více trapovější záležitost „V8T“, ale fanoušci zklamáni nebyli. Miliony u singlů na youtube naskakují, desky se prodávají a o koncerty není nouze. Celebrita z Krakova nepomýšlí na konec jako jeho jmenovec ze Slovenska.

6. Tede & Sir Mich - NOJI

Starej pardál, který stále chová lásku k moderním postupům. Nikdo mu to nevyčítá, to je prostě Tede. Letos skvělá zastávka při tour v pražském klubu Chapeau Rouge.  A nová deska „NOJI“? Donutí vás skákat, i když to nebude váš šálek kávy. Z Tedeho prostě vyzařuje energie, která zastíní i slunce na obloze a bubny od Sir Micha jsou již neodpáratelnou symbiózou.

5. Hemp Gru - Eter

Další staré hlasy z Varšavy, které milují nejen v Polsku. Hemp Gru vždy dávají srdce tam, kde je potřeba a hudbu tvoří tak, jak srdce káže. Po sedmi letech zpět, mezi hosty legendy a není pochyb, že „Eter“ kandiduje na zlato, které nezešediví ani s odstupem času. Dlouhé období ticha prolomeno a v pravý čas. Kabáty se nepřevlékají ani před zimou, přestože venku začínalo přituhovat.

4. Sarius - Wszystko Co Złe

Při jeho tvorbě vás napadá, jestli opravdu pochází z této země. Mnozí se domnívají, že je to Viking, kterého zanesl vítr do Polska. Stále poměrně mladý floutek, kolem kterého se točí celý katolicky založený národ. Temná tvorba, ale se světlem na konci tunelu. Na jeho vývin dohlížel O.S.T.R. Co singl, to milionová bomba, co deska, to záviděníhodné prodeje.

3. KeKe - To Tu

Na posledním ročníku Hip Hop Kempu vypadal na hlavním pódiu jako vysokoškolský profesor, ale není se čemu divit. Jeho rap udává směr a jeho myšlenkám je nasloucháno. Keke patří k tomu nejlepšímu, čím se polská scéna může aktuálně pochlubit. Nová deska „To Tu“ je diamantem v moři klenotů. Jeho fráze zlidověly, jeho hlas pozná každý. Keke opět narazil na zlatou žílu bez kanyly.

2. Paluch - Czerwony Dywan

Již od počátku se vymykal kontrole a zaběhlostem. Postupem času si vypracoval postavení, ze kterého může kázat. Další hvězdný produkt města Poznaň vydává desky téměř každý rok, není tomu jinak ani v roce 2018. „Czerwony Dywan“ bylo vypuštěno v závěru, ale několik zvučných singlů do té doby vylezlo na povrch nebo zaznělo na letišti v Hradci Králové. 

1. O.S.T.R. - W Drodze Po Szczescie

Bůh v Polsku stvořil jeho a pak až rap. Polák, který ale jako Polák nezní. Jeho desky miluje každý, jeho sdělení naslouchají i za hranicemi země. Jednou má na svých ramenech syna, podruhé se prohání po poli v tanku. O.S.T.R. je jen jeden a až pověsí mikrofon na hřebík, tak bude vyhlášen státní svátek jako památka revolučního umělce. 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná