Rozpálená Evropa? Čeká nás léto zajímavých festivalů, které nelze přehlédnout

Venku mrzne, až do nosu nás to místy praští, ale léto je za rohem. Nezdá se to, ale ona ta žlutá koule brzy vykoukne, začne hřát, a my odhodíme teplé ponožky a vyrazíme na festivaly, které každé léto zlákají téměř tolik lidí co pláže Chorvatska české turisty. Je toho moc, možná na něco zapomeneme, ale zásadní adresy v okolí bychom si mohli připomenout a třeba vám naplánovat i letní tour. Kam by se dalo za hudbou a zábavou toto léto vyrazit?

Všude dobře, doma nejlíp?

Než se vydáme za hranice, podíváme se, co se děje u nás. Není toho málo, má to historii a má to také zajímavý kulturní přínos i letošní rok. Pro mnohé se před několika dny stala zajímavá adresa v podobě festivalu Colours of Ostrava, kde vystoupí jako headlineři N.E.R.D. Kdo? Pharrell Williams, Chad Hugo a Shay Haley to v městě tisíce hutních věží rozhýbou a ty můžeš být u toho.

První větší zastávkou pro konzumenty rapové scény je však červnový Votvírák. Nejedná se o čistě striktní rapovou záležitost, ale své místo zde tento žánr má. Také letos se bude vsázet na tuzemská jména, která jsou aktuálně i historicky v kurzu. Ke spatření budou například Strapo, Smack, Pio Squad, Sodoma Gomora, Vec, Majk Spirit, PSH či De Zrechts. Výčet to není konečný, ale i tak může celou řadu návštěvníků nalákat.

Srpen má být zlatým hřebem. Tahle akce je tu s námi již dlouhých sedmnáct let a každý rok nám nabízí staré značky i tvářičky, ze kterých se rodí hvězdy. Na letišti v Hradci Králové to má atmosféru, bohatou návštěvnost z celého světa. Program se rodí prakticky celý rok a jména odhalují postupně, zatím je ale jisté, že tento rok svými shows potěší například Evidence, Chief Keef, $uicideboy$, Bill $aber, Joyner Lucas, Devin The Dude, Hilltop Hoods či Illa J.

Votvírák (15. - 17. června)

Colours of Ostrava (18. - 21. července)

Hip Hop Kemp (23. - 25. srpna)

Za hranice k moři? Je to možné, ale i vnitrozemí je lákavé!

Za hranicemi se to bude v létě hemžit také zajímavými jmény. Když už musíte k moři, nemuseli byste si nechat ujít například v Chorvatsku festival Fresh Island. Ten slaví letos již šesté pokračování a na podiu na slunečných plážích budou ke spatření například Statik Selektah, Stefflon Don, J Hus, Lil Pump, Tim Westwood nebo GoldLink.

Pokud máš raději tuzemské hráče rád bys k tomu dostal také exskluzivní americkou hvězdu, léto můžeš přivítat v Bratislavě v lokalitě Zlaté Piesky, kde se odehraje další ročník festivalu Hip Hop Žije. Kromě hlavního lákadla Ricka Rosse jsou již oznámeni Kontrafakt, Separ, Kali či Majk Spirit. A tímto to rozhodně nekončí.

Jeden z nejznámějších a největších festivalů světa Sziget se letos vrátí na ostrov Óbuda, který se nachází v srdci Budapeště. Akce má trvání celkem sedm dní, jedná se o multižánrovou záležitost, ale nás by mohl zajímat především Kendrick Lamar. Několikanásobný vítěz cen Grammy nabídne publiku nejen hity z poslední desky „Damn“.

Ačkoliv se Uprising chlubí především vizitkou reggae festivalu, v Bratislavě nabídne také celou řadu hip-hopových umělců. Své vymakané koncerty předvedou například Slum Village nebo ze Švédska Movits, ale také československé tváře budeš moci na Zlatých Pieskách zastihnout.

Na závěr nahlédneme pod pokličku západu, kde se toho děje tolik, že by to nešlo všechno sepsat do jednoho článku. Zajímavé akce nabízí ale Německo. Na festivalech Tubertal a či Open Flair. Druhý jmenovaný se těší již 34. ročníku a na obou těchto adresách budeš moci zastihnout kromě mimo žánrových těles také Cypress Hill nebo Hilltop Hoods.

Největším lákadlem u našich západních sousedů bude nepochybně další ročník festivalu Splash. Jednadvacáté pokračování přináší opět nadupaný line up amerických i domácích jmen. Ve své plné síle vystoupí například J. Cole, Tyler, Action Bronson, Bhad Bhabie, Russ, Skepta nebo Token. Němce pak budou reprezentovat GZUZ, Cro, Raf Camora, Savas & Sido, Azad, Dendemann, Haftbefehl, Nimo a mnoho dalších.

Posledním z našich lákadel by mohla být švýcarská zastávka alias Frauenfeld Open Air Festival. Bohužel už je pravdou, že tato akce je již beznadějně vyprodaná, přesto se sluší nabídnout vám alespoň strohý výčet jmen, které tam bude možné zastihnout: Eminem, Wiz Khalifa, Skepta, French Montana, Joey Badass, Action Bronson, Russ, Kool Savas & Siddo, Genetikk, Haftbefehl, Capital Bra, Miami Yacine a další.

Hip Hop Žije (29. června - 1. července)

Frauenfeld Open Air Festival (5. července - 7. července)

Splash (6. - 8. července)

Fresh Island Festival (10. - 12. července)

Sziget (8. - 15. srpna)

Taubertal (9. - 12. srpna)

Open Flair Festival (8. - 12. srpna)

Uprising (24. - 25. srpna)

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná