Rosa Parks - 4.2.1913 - 24.10.2005

Je skutečná shoda náhod, ale potřetí za sebou v krátké době píši článek týkající se nějakým způsobem tzv. civil rights movement, tedy černošského hnutí za práva občanů. V pondělí 24.10.2005 totiž ve věku 92 let zemřela přirozenou smrtí Rosa Parksová, ikona a legenda tohoto hnutí. Nedosahovala sice intelektuálních kvalit vůdců jako byl Martin Luther King a další, ale do srdcí a historie afro-americké kultury se nesmazatalně zapsala svým jednoduchým, nicméně nesmírně odvážným činem. A to i přesto, že se najdou tací, kteří význam jejího činu dokáží nesmyslně překroutit, jako se například stalo před pár dny v diskuzi k tomuto příspěvku (čtenáři i tak děkuji, že mě tímto způsobem na úmrtí Parksové upozornil).

Prvního prosince roku 1955 (v Montgomery, státě Alabama) udělala tato žena cestou z práce zdánlivě drobnou změnu. V autobusu se neposadila dozadu, jak bylo v rámci tehdejší segregace (tj. přísně vyžadovaného oddělování černé a bílé komunity) zvykem či spíše nutností, ale obsadila jedno z míst vepředu, určené jen a pouze bělochům a vytrvale jej odmítala uvolnit. Což vedlo až k příjezdu policejní hlídky a zatčení. Její čin zvedl vlnu protestů afro-americké komunity, byl vyhlášen bojkot montgomerské autobusové dopravy, která byla na jízdném vybraném od černochů přímo zavislá. Tento bojkot trval 381 dní a dovedl dopravní společnost na mizinu. Soud později uznal, že rasová segregace v autobusech byla protiústavní.

Více o jejím životě a vlivu se dozvíte skrze níže uvedené odkazy, já bych tady zmínil pouze dvě novější události. V roce 1994 napsala knihu “Quiet Strength” a o pět let později o sobě dala znovu vědět, když podala žalobu na Outkast za to, že neoprávněně použili její jméno (rozumněj „značku“) ve stejnojmenném hitu. Hovořilo se tom, že Parksová trpí demencí, v jednu dobu padlo podezření, že žalobu bez jejího souhlasu podali její příbuzní, soud se každopádně vlekl několik let. Byl urovnán poté, co skupina, vydávající label a distributor souhlasili s tím, že se budou konkrétním způsobem podílet na výuce o životě a odkazu této ženy.
AllHipHop, SOHH, Grand Times, Achievement.org, Time 100, Wikipedia, ...

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná