Proč nemá český rap ani v roce 2014 stále důstojného zástupce něžného pohlaví?

Hned u první věty tohoto odstavce jsem hned na mysli laboroval, zda tento článek nebude brán jako antifeministický protest, který vyvolá v něžném patriotském pohlaví hněv a zpětnou vazbu se silou Amazonek. Samozřejmě, že tu nechci kázat pravidlo, že žena patří domů ke sporáku, přestože bych rád nahlédl do jejich kuchyně. Zajímá mě osud českých female MC´s, které nám v naší krátké historii prošly ušima a proč právě ony vyšuměly jak otevřená minerálka. Je třeba se na to podívat z více úhlů pohledu, ale stále s jasným faktem, že v roce 2014 v naší zemi neběhá rapperka, z jejichž tvorby by mi čelist padla k botám.

Ne, že by to i s mužským rapem byla nějaká obrovská velesláva, která by hrdě konkurovala evropským mocnostem nebo za velkou louží přitahovala pozornost více než billboard z McDonald´s. Přesto je to stále o několik pater činžovního domu lepší než u žen. Máme tu tváře, které se zjevily jen jednou a pak se zahalily závojem temna a máme tu i ty, které potenciál vykazují, přesto zatím nemají co nabídnout. Dát do kupy seznam všech zástupkyň z Čech, které kdy koketovaly s mikrofonem, je záběr, který nejeden mozkový závit rozžhaví do běla. Možná, že jsem si místy připadal jako Vavřinec Hradílek ve svém kajaku v těch nejdivočejších peřejích. I samotné rozčlenění je zapeklitým oříškem, který by nerozlouskla ani Libuše Šafránková.

Po prvním pokusu sestavit tento článek jsem uvažoval o historické posloupnosti, ze které jsem nakonec vycouval z jediného prostého důvodu. Přestože naší scénou již několik zástupkyň něžného pohlaví prošlo, některé se ohřály fakt jen poskromnu, zatímco jiné dokonce nabídly i nějakou tu dlouhohrajku. Zmapovat je všechny by nezvládl ani turistický průvodce, a proto jsem vděčný svým kolegům, kteří mé mezery ve znalostech zaplnili i vlastními postřehy. Po celkovém náhledu na věc se dá zcela jednoduše říct, že malá země nemůže produkovat ženské rapperky v takovém počtu, jako více zalidněné kouty světa.

Možná jednoduchý závěr, který při hlubším zkoumání dozná i dalších a dalších příčin. Přestože se tu snažím naznačit, že ženy nepatří jen k těm kotlíkům, ve kterých kuchtí manželům pochutiny, jejich průbojnost a vůle na scéně k tomu ale opět směřují. Když se nad tím tak zamyslíme, žádná z našich rapperek neměla tu sílu setrvat na očích obdivovatelů delší dobu. Pokud tedy nepočítáme ty, které časem vyměnily žánrový háv a stále se plácají v tom nepřeberném množství libozvučných tónů. Pokud nebudeme počítat mezi prvními rapperkami (ač v té době Jitka Zelenková ani netušila, že její tvorba bude ten náš oblíbený kult dosti připomínat) se dá počítat Lela Geislerová z původních WWW, která nezůstala jen stínem svých známých sester hereček Anny a Ester.

Nyní se zrovna brodíme v dobách, kdy tu první interpreti teprve objevovali, jak používat svůj kyj a vylezli prvně z jeskyní do divoké přírody. Tehdy ženy opravdu seděly jen u ohně a staraly se o své adolescenty. O mnoho dní později, když už Kolumbus dávno objevil v textech Ameriku a rapper si po vzoru Galilea Galilei prosadil, že se země točí kolem něj, začaly i ženy v mužské nepřítomnosti (i když jak se to vezme) koketovat s prvními myšlenkami ventilovanými skrze mikrofon. Závorku v předešlé větě jsem použil záměrně z prostého důvodu, neboť první české rapperky se k rapu dostali díky svým partnerům. Již zmiňovaná LelaWWW, která tehdy chodila se Sifonem, která do paměti fanoušků tuzemského hip-hopu utkvěla především skladbou Nemám rád na desce PSH. I další partnerky dostaly svou šanci od svých protějšků. Za zmínění stojí především Ewička & MC Shackie, které se ve skladbě Hvězdy objevily na kompilaci Lyric Derby z roku 2002. Že netušíte, o koho to vůbec jde? Prvně zmiňovaná byla známá Patricka (ano, toho mocipána PAtrick Records) a druhá pro změnu drahou polovičkou MC Golda z historických KL Emsis. Další žena v této hře si říkala MC Tchybo, která koketovala s frontmanem Syndromu Snoop Gipsym. Všem doposud zmiňovaným dávám plus za ty gule, které si musely někde zřejmě vypůjčit, aby vylezly s kůží na trh.

Pokud někdo registruje plzeňskou scénu, která nečítá jen kultovní demo Divokého západu, mohl již tam narazit na svůdnou Groopi, která pak ve své sólové tvorbě výrazně přitvrdila. V roce 2009 ve velkém mediálním poklidu vypustila svou dlouhohrajku Rapl, která dosti možná nepřekročila hranice svého města, přesto to byl zajímavý aperitiv ženského horror coru v českém rybníku. Již tehdy ale měla dobré vztahy s polovičkou Sodomy Gomory alias DeSadem, který ji pozval i na své poslední album Sádismus z konce loňského roku. V západočeských kuloárech se proslýchá, že její chuť působit v nějaké formaci ji dost často zbavovala svévolně ošacení. Na stejné desce se objevila i Lada Firch, která byla do té doby známá spíše z projektu Tutti Frutti, který bravurně sekundoval na show Vladimira 518. Na mě možná až moc křiklavě toyovské zpracování, což ale v tomto subžánru asi zase tak nevadí.

Ze severu Moravy z Bohumína přilétla jako nečekaná sovětská stíhačka Kenta, která roku 2008 veřejnosti nabídla svou desku Do roka a do dne, která obsahovala i sloky Khomatora. Talentovaný klenot, o kterém nejmenovaný kolega prohlásil, že má nejen pěkný hlas, ale i krásný zevnějšek, však hiphopové tenisky pověsil na hřebík a začal se věnovat více reggae a word music. Další senzací na scéně byla internetová „fenoménka“ MC Zuzka, která virtuálně oběhla z Jihlavy snad celou zem. Zajímavý hlas a potenciál však vyšuměl do prázdna a upřímně se přiznávám, že netuším, zda ještě vůbec něco dělá.

Původem z Ruska, žije v Praze velice půvabná ViLSy, kterou zdobí velmi svůdná mateřština. Rodačka z Bijsku do Čech přicestovala v deseti letech a v roce 2004 poprvé začala koketovat s rapem. V roce 2009 vydala velmi zajímavé album Lady Rap, které zvučil Tomáš Sochůrek ve studiu Jižák a na mikrofonu podpořil například DNA z projektu 4D nebo ruská rapperka Rena. Loňského roku vypustila do světa další dlouhohrajku Verano Latino, která však poukázala, že ViLSy převlékla kabát a experimentuje ve vodách, které mají potenciál přivést více fans. Asi největším těžítkem ve hře byla doposud Lara 303, která se objevila na kompilaci Nejbr hip-hop Vol. 2 v roce 2006; o čtyři roky později vzniká její deska Revolution, která obsahovala svěží vítr z Francie a potenciál vyplout za hranice své země. Lara však poněkud utichla, přestože o sobě dala vědět loňského roku na albu Honzy Peroutky.

SharkaSs patří mezi mladou krev, která v současné době bojuje o přízeň posluchačů. Jméno si udělala na battle mejdanech, kde její prořízlá huba udivovala porotce. Tahle holka má potenciál, ale ve studiové tvorbě zatím nevykazuje příliš zajímavého obsahu v textech, a tak budí spíše dojem trendové kulisy předávající ovčí parafráze. Ze stáje Blakkwood k nám jednou slokou promluvila i Sharlota, která disponuje zajímavým hlasem a vzhledem. Není třeba se strachovat, že by se i v brzké době neobjevovala na projektech jejích kolegů z labelu. Celkový dojem ji možná sráží její hudební kolaborát s disko šíleností se jménem Abde. Nesmíme zapomínat i na MC Taktiku, která složila velmi zajímavou záležitost pro dalšího nezdárka Leo Beránka. I když po jejím „antré“ na loňském HH Kempu už nějak nechci slyšet ani ji. Nové album Jackpota nabídl dívku jménem Sia Sai, která se však zatím do podvědomí příliš nezaryla. Label Backin Times zase ukrývá Melody Mell, která působí ve formaci Wildjam a dostalo se ke mně, že pracuje na sólové desce. Na závěr nelze ani zapomenout na severomoravskou slečnu s pseudonymem Mannia, která je sestrou Jayk3Ma a v minulém roce jste ji mohli zaslechnout i na poslední desce slovenské formace Modré Hory.

Budu doufat, že jsem na nikoho v tomto průřezu nezapomněl, neboť bych se tak dopustil zcela jistě fóra, které by mi jen stěží bylo odpuštěno. Možná že i v roce 2014 si ženy neumí najít sami cestu k rapu a musí je k němu přivést jejich protějšek. Přeci jen je stále pravdou, že se jedná především o mužskou parketu, ve které se zběsile buší pěstmi do hrudi a ukazuje svou dominanci. Ženy stále nemají taková ramena a už vůbec ne lokty, aby se prodraly tou řadou překážek, výsměchů a urážek, kterými jsou často zasypávány. No sami v paměti zavzpomínejte, kolik pozornosti ve vší vážnosti jste kdy věnovali princezně v šatičkách, která zkoušela na stagi rapovat. S tím souvisí asi i ta výdržnost interpretek v našem rybníku.

Samozřejmě, že svou roli i hraje geografické hledisko, neboť čím dále na západ jste, tím méně se otíráte o tento žánr. Samozřejmě že v zemi s mnohem větším zalidněním je větší jiskřička naděje, že se nějaká křehká dívka na pohled pevně chopí svého hlasného nástroje a zaskočí tím půlku země. Možná, že i čeština není zase až tak skvostný jazyk na rap, že neláká něžný hlas. Když se porozhlédneme nepříliš daleko, neboť USA není třeba v tomto směru rozebírat, nabízí nám i jednotlivé kouty Evropy zajímavé rapperky. Z těch nejzajímavějších bych zmínil především tyto: Polsko – Lilu, Německo, Kitty Kat, Schwesta Ewa, Francie - Keny Arkana, Španělsko - La Mala Rodríguez, Finsko – Mariska nebo Anglie – Shystie, Ms. Dynamite. Jak lze ohodnotit české zázemí, abychom dospěli k tomu správnému závěru? Zajímavým faktem je, že většina zmiňovaných začala koketovat s rapem okolo věku 17 let. Značí to stále o mladosti tohoto žánru v našich končinách, který bude potřebovat ještě několik let na to, aby i zde dozrál?

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Martin Smola
 • Martin Smola
 • 07.19 dne 22.01.2015

Samozřejmě, že jsi zapomněl :) https://www.youtube.com/watch?v=22Z-lnF9I64

FoSKo
 • FoSKo
 • 19.45 dne 28.11.2014

Austy: Zuzka dělá divadlo a teď bývala i v TV v Pečeném sněhulákovi.

Dominik Šufajzl
 • Dominik Šufajzl
 • 20.17 dne 20.11.2014

*Přitom je (byla) jediná rapperka v ČR, která se dá poslouchat.

Dominik Šufajzl
 • Dominik Šufajzl
 • 20.15 dne 20.11.2014

Sharlota? Oh, no. :D A na Manniu si nikdo nevzpomene. Přitom je (byla) podle mě jediná rapperka v ČR, kterou jsem kdy poslouchal. .

Filip Kumar Ševčík
 • Filip Kumar Ševčík
 • 19.35 dne 20.11.2014

a co mannia? sice prohlásila že už s tím sekla ale její věci měly fakt "koule" :)

Marek Pokorný
 • Marek Pokorný
 • 15.43 dne 20.11.2014

Je pravda, že tvorba "žraločí prdele" mi nic neříká, ale když jsem se díval na její freestyle battle na YT, tak mě to utvrdilo v tom že o týhle holčině ještě uslyšíme. Btw, pozdravuju Vaška Plevku, největšího závisláka na BBaraku, kterýho jsem 10 let neviděl, od tý doby, co mě Klosová přehrála ;)

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná