Pět slovenských emcees, jejichž razantní proměnu v tvorbě nerozdýchal každý

Vývoj nezastavíš, to je dáno. Někteří jedinci se však vyvinuli do podoby, která je ne všem uším až natolik příjemná, kdežto jejich předešlá "verze" se těšila veliké oblíbenosti. Každý z nás má svou bolístku, svoje album, nebo konání, kde jeho roky oblíbený interpret lehce řečeno šlápl vedle. Sousední scéna na tom není jinak a tak se nám otvírá prostor si vylít srdce a vyplakat u toho několik balíků kapesníčků. Pojďte se podívat na největší proměny slovenské scény, které nám nedají spávat.

5. Kaidžas

Zocelen freestylem, vynesen nahoru a pokořen až  na dno. To vše je součástí Kaidžasovy kariéry, která však nabrala jiný směr, než vetšina čekala. Hlas jako hrom, texty spíš jako grappa, než víno, i tak by se dali popsat první počiny jako mixtape V mene ulíc nebo sólo Klokočino. Sídlištní témata, realita a tvrdá dikce - to vše odvanul čas a nitranský rodák se však posunul směrem k diskotékovějším rytmům. Bohužel i texty připomínají hloubkou spíš Balaton, než Mariánský příkop.

4. DNA

Názov Stavby po svém rozpadu připomína biliardový tříuhelník po nárazu bílé koule. Rozlétli se všemi směry a né každému jeho nový směr a poloha sedla na 100%. Po úspěšných albách Diamanty navždy a Revolucionár se DNA rozhodnul vstoupit do formace 4D, která má opravdu s původním zvukem a stylem minimum společné, co je rozhodně škoda, jelikož je majitelem jedné z neoriginálnějších flows Slovenska a nejeden fanoušek by určitě rád slyšel další sólo v klasičtějším zvuku.

3. Kali

Veliká kontroverze provází Kaliho bytí na scéně. Formace 85101 svého času rozvířila diskuzi ohledně jejich konexií a přátelství se známymi zástupci Nacistických řad. Kali byl a pořád je ohledně celé této kauzy zticha a rozpad formace po frontálním útoku Slovenských medií napovídá, že od pravdy tyto tvrzení tak daleko neměli. I fakt, že Kaliho následně napadli jak členové anti-fa tak nacistické frakce jen podtrhuje doměnky. To, že Kali své fanoušky nijak neubezpečil o opaku a tvrzení nevyvrátil, zůstává boléstkou v mém srdci, kde místo pro rasizmus není. Možná to jeho přicházející album s Petrem Pannem vyvrátí, nechme se překvapit.

2. Suvereno

Jeden den ministrant, druhý den rebel, na jedné straně Palcuj riť, na druhé Osprostená mládež. Suvereno se vydal směrem “Conscious rapu”, který je však těžké mu věřit vzhledem na jeho minulost a historií v BARtislavě, jak hlavnímu městu v jedné ze svých skladeb říká. Bohužel, neznámým směrem se ubírá i jeho flow a celkový hudební projev, který jednoduše ztratil energií. Dlouhou dobu jsem jej řadil mezi největší talenty a naděje scény, tento „přerod“ však považuji za krok do prázdna.

1. Majk Spirit

"Speezy" stihnul kromě jména upravit i svůj pohled na svět a z party boye se vyklubal uvědomělý emancipátor, který hlásá mír a lásku. Na straně druhé však párty hudba je ještě pořád výnosným artiklem, tudiž Michal nemá problém kombinovat na jednom albu texty o Bohu, jako v poslední vydané skladbě Boh Jediný s párty tématikou a drogami v předchozím singlu Tancujj. Klasický hip hopový zvuk ustoupil trendy elektro zvukům a vetšině refrénů pomalu ale jistě začína dominovat vokodér. Ze sídliště se Michal posunul do klubovo-astrální roviny, odkud nám všem chce kázat o morálce, která ale v klubech jaksi zázračně neplatí. Hlavní ale je, že se platí v klubech na Majkových koncertech, kde náctiletý dav nadšeně tuto novou tvář Michala Dušičky uvítá.


 

Marty - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná