Patnáct nahrávek tuzemského rapu, které kandidují na album roku

Uběhlo to zase jako voda v Labi z Čech do Německa. Konec roku je opět před námi a nám nezbývá, než se otáčet, sumírovat, hodnotit a chválit či pomlouvat. Je nutné si na rovinu říct, že rok 2016 byl oproti tomu předešlému o něco více plodnější, a dát do kupy tento seznam byl celkem oříškem. Opět jsme vsadili na pořadí podle data vydání, abychom nechali diskutovat vás, který nosič vlastně ve vašich očích obstál nejvíce.

Vhodné by bylo také zmínit ty, kteří se do našeho žebříčku nedostali. Patří mezi ně třeba vkusný vinyl pražské formace Bordel, "My" v podání Yogy Spanka, Jicksonovo "Origami", stájová deska Blakkwoodu, debut Rosecka, experiment Jamese Colea, návrat El Nina nebo další zářez na mapě horrorcoru v podobě Dead Teamu. Je možné, že jsme na někoho zapomněli, ale třeba je to tím, že si naší pozornost svou prací nezasloužil nebo jsme na něj skutečně nenarazili.

15) Ektor - Detektor 2

Zásadní z prvních momentů roku 2016 na poli českých releasů. Temperamentní Ektor přilil ještě o kapku více oleje do rozpáleného ohniště a opět posunul hranice témat, o kterých se ví, ale ve společnosti moc nemluví. Pokračování „Detektora“ funguje díky silným singlům a s odstupem času lze celé dílo hodnotit jako povedené. 

14) Marpo - Lone Survivor

Pamatujete ještě pár let zpět, kdy se u piva mluvilo o tom, kde je ten drzej mladej kluk, který vyletěl a pak vyšuměl jak měsíc otevřená láhev sektu? Marpo začal bubnovat pro Chinaski a rap samo sebou neodložil na druhou kolej. „R!ot“ byl nástrojem comebacku a „Lone Survivor“ mělo upevnit pozici na scéně, což se dle našeho názoru vydařilo.

.

13) Řezník - Říše za zrcadlem

Lord zla českého rapu nás zásobuje svými sóly pravidelně, proto nikoho nepřekvapilo, že v březnu tohoto roku tomu nebylo jinak. Řezník opět vsadil na temnotu a zajímavé zahraniční hosty, přestože poptávka po česko-anglických spolupracích i nadále uvadá a noví posluchači je náležitě neocení. Řezník ale zasel a sklízí.

12) WHTN - Prachy nejsou problém

Jeho hlas upoutal mou pozornost již před lety, ale bohužel jsem viděl, jak potenciál nevyužívá naplno a stojí jen ve stínu slavnějšího kolegy. Byla to škoda, proto jsem kvitoval příchod nového sóla. Výsledek stojí určitě za poslech, jen mi tam něco stále chybí a i s měsíčním odstupem nemohu stále přijít na to, co to vlastně je. 

.

11) Refew - Ofiko mixtape

Mladí si ukazují prstem, že česká scéna má konečně novou silnou krev, starší generace uznalé kývá a všichni se shodují na tom, že Refew má co nabídnout, ale jeho čas zřejmě má teprve přijít. Tenhle libeňský hrozen zraje, což dokazuje i jeho další mixtape, proto nás zajímá, jak dopadne i regulérní deska, která na sebe jistě nenechá dlouze čekat.

.

10) Prago Union - Smrt žije

Udělat z funusu veselku umí v českých luzích a hájích jen jedna dvojka, která již delší čas šlape cestou štrýtu natolik osobitě, že lahodí uchu znalců i mimo žánr. Schopný textař a producent Kato neplní bulvární plátky během roku příliš často, ale když se na povrch dere nová deska, je ho všude dost. A nelze přiznat, že oprávněně.

9) MC Gey - Rap life

První singl zalepil hubu všem, kteří čekali, že MC Gey se bude opět utápět v moři hlášek a vtipů, kteří pochopí jen vysokoškoláci. Po probuzení z transu to někteří jednoduše nazvali kopií starého Jamese Colea, ale tenhle rapový život je zcela jiný. Na české poměry více než revoluční, za velkou louží zcela běžné, ale produkt je to vskutku hutný. A co na to říká tvoje máma?

.

8) Ironkap - Neony

Další pravá ruka Marpa, která musí kritikům každý týden dokazovat, že není jen stínem svého parťáka. Podle našeho názoru to Ironkap díky své další desce „Neony“ zvládl, přestože mu na stejný schod ještě kousek chybí. Jeho nové sólo je osobní a temné a nabízí zajímavý úhel pohledu na život koncertního otroka. Neony tvé uši neurazí a své místo si v této patnáctce zaslouží.

.

7) Sergei Barracuda - Pouliční ekonomická 2.5

Jeho hlas je charismatický, proto ho někteří kamenují za jeho způsob projevu. Jeho pero je natolik originální, že umí hordu hlášek slepit v jeden text a z jednoho textu vysypat takovou kupu hlášek, že by se někdo už mohl bát, že to fungovat nemůže. Ostravský skeptik ale pokračuje v jasně vytyčené cestě a „Pouliční ekonomická“ s podtitulem „Notorický Hustler“ opět funguje a vykazuje silné skladby.

.

6) Pastor - Zpátky v bloku

Za ostravskou bídu kope již déle než Rosický ve Spartě, přesto se často stává terčem lidí, co neustále porovnávají. Barracuda sice do této doby nahrál více hitů, ale Pastor se vyvíjí velmi rychle a po boku svého kolegy zajímavě roste. Dokládá to i „Zpátky v bloku“, jež nabízí kvalitní produkce, chytlavé refrény a osobitě zpracovaná témata.

.

5) Viktor Sheen - Na světlech doleva

Blakkwood má v současné době hned několik tahounů, kteří drží pochodeň a nedovolí hlad fanoušků uhasnout. Sheen se blýskl již loni deskou s Dangem, ale na regulérní sólo si zřejmě ještě počkáme. Jeho mixtape však funguje lépe jak řada regulérních tuzemských nosičů. Jeden z nejaktivnějších členů své stáje opět dokázal, proč je na něj spoleh.

.

4) IF - Stop play

IF je značka, která neřeší, co se nosí a proč. Zlínská partička hltá každý hudební diamant, který ve světě vyleze na povrch a věří, že i svůj zvuk dokáže vybrousit tak, že pro něj budou chodit lidi cíleně. „Stop play“ nabízí opět syrové beaty a reálný rap plný vtipných momentů. Nic není tvořeno na sílu a cestu si k tomu musí prosekat posluchač, což je dnes mnohdy spíše naopak.

.

3) Sodoma Gomora - Multikill

Na tuhle desku se čekalo již delší dobu a posluchači byli plní očekávání, jak to bude znít. Nový zvuk, opět řada zahraničních hostů, o kterých zbytek scény jen sní a tučný komplet, který na koncertech musí zaručeně fungovat. Sodoma Gomora se opět uhnula o něco více od rapového středu v Čechách, ale není se čemu divit, když zaběhlými proudy v našich vodách pohrdá.

.

2) Pio Squad - Stromy v bouři

Comeback vyřvaný snad ze všech měst naší malé země. Jihlavská banda nás zásobuje hity již nějaký ten pátek, jen to chtělo pauzu. Přestávka ale značí, že se nejedná o konec, proto v prosinci tohoto roku přišly „Stromy v bouři“, které mají údajně tuzemskému rapu navrátit důstojnost. Materiál je to čerstvý, proto je příliš brzy na nějaké závěry, ale poptávka po tomto dílu je veliká.

.

1) DJ Wich - Veni, Vidi, Wich

Nejlepší producent českého rapu se motá na scéně již také nějaký ten pátek a spolupracoval již s každým, kdo za něco stál. DJ Wich v tomto případě nespojil ruce s jedním rapperem, ale opět se vrhl do práce na desce, která jich nabízí celou řadu. Namlsáni produkty typu „Time is now“ či „Golden Touch“ jsme po prvních projetích poněkud zklamaní, ale i tak si své místo v patnáctce „Veni, Vidi, Wich“ najde.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Palo Badd
  • Palo Badd
  • 01.27 dne 03.01.2017

Hadam nechcete aby Wich robil stale to iste .myslim ze on uz hranice presiahol tazke si zvyknut ze zabrda do elektra a moze sa to zdat ako prvoplan ked sa stal z EDM mainstream,ale vycital niekdo Skrillexovi ze urobil pol albumu JB?ziadny producent nechce ostat v skatulke ziaden umelec ..

Kuba Končítek
  • Kuba Končítek
  • 13.46 dne 25.12.2016

Sem myslel, že BBarák té hudbě rozumí, ale když tam vidím jména jako Viktor Sheen, Ektor, Pastor, IF, Ironkap...?

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná