Patnáct adeptů na polské rapové album tohoto roku: Bude vsazeno na veterány nebo mladou krev?

Sever je krutý a mrazivý, ale také uplynulých dvanáct měsíců bylo na polské scéně celkem horko. Větší rozloha, více obyvatel, z toho lze vydedukovat, že je možné v rapu nalézt i více jmen. U nás tamní scénou často posluchač pohrdá a má proti našim sousedům předsudky, ale pravdou je, že četností releasů se jim v žádném případě nevyrovnáme. Bylo složité sestavit žebříček o pouhých patnácti deskách, ale nakonec jsme to po zralé úvaze vyřešili. Kdo tedy v tomto roce upoutal naší pozornost?

Opět se nejednalo o nic snadného. Mnoho dalších známých jmen poukázalo na svou mistrnost v řemeslu a přineslo do hry celou řadu EP´s nebo mixtapů. Do finální patnáctky jsme nakonec nechali proklouznout hráče, kteří nabídli silné materiály a umí si je obhájit i na stagi. Zastoupení zde má mladá i stará krev a věříme, že i vy si najdete to, co vás osloví. Snad už jen dodáme, že na Štědrý den vyhazuje do placu svůj materiál Ganja Mafia, což by mohlo ještě zamíchat konečným pořadím. 

15) Borixon - Koktajl (17. března)

V Polsku se vydávalo především během první poloviny tohoto roku. Začínáme  patnáctým místem, které zasluhuje Borixon. Člen bývalé legendární formace Wzgórze Ya-Pa 3 se nebrání ani novým zvukům a sem tam koketuje s aktuálními prvky. Výsledkem je osmá studiovka "Koktajl", která se těší přízni a dobrému přijetí publika.

.

14) Pono & Ero & Hudy HZD & Szczur - Szlagier (19. května)

Pamětníci vědí, pamětníci vítají. Tak by se dala charakterizovat poptávka po hudebních artiklech zástupce staré varšavské školy. TPWC, Zipera, ZIP Sklad, co projekt, to pojem. Jen čas ukáže, jestli i toto nové složení bude šlágr, ale když už se jejich produkt tak jmenuje, mohlo by se tak i stát. Tracklist je nabušen silnými momenty. 

.

13) Miuosh - POP (9. března)

Třicítku má za sebou, přesto je stále brán jako mladá krev z Katowic. Proč? Ono je to dané tím, že tohle slezské město má v rapu historii. Titul praotců nebude již nikdy odebrán Kaliberu 44 a Paktofonice, máme tu i mladší, ale neřešme ten věk. Miuosh vydává, jak už je zvykem, každý rok a na kvalitě mu to rozhodně neubírá. Nebojte se pojmenování, které u nového nosiče zvolil.

 

12) Tede - Skrrrt (23. června)

Pokud dinosauři vymřeli před 65 miliony lety, tak už tehdy musel kolem nich pobíhat Tede s oštěpem a učit se první texty. To je samozřejmě přehnané, ale kdo by ho neznal. Síla jeho jména sahá až k nám, v minulosti spojil síly například s Hugo Toxxxem. Tede vždy koketoval s aktuálními zvuky, je to znát i na další desce. Kdo by to byl řekl, že loni oslavil už čtyřicáté narozeniny.

.

11) JWP/BC - 20 Mixtape (20. ledna)

Spojila se dvě tělesa a bylo jich hodně. Bylo to na škodu? Naopak. JWP/BC upoutali naší pozornost již loni na Hip Hop Kempu, kdy při jejich show v natřískaném hangáru omdlévali fanoušci. Na konci ledna vznikl další materiál. Nenech se mýlit tím označením mixtape, na sloce tam nalezneš i zaoceánské legendy Smif-N-Wessun.

.

10) Peja/Slums Attack - Remisja (7. dubna)

Slums Attack byli u zrodu polské scény a mají neoddiskutovatelné zásluhy a podíl na jejím vývoji. Peja od té doby vydal celou řadu desek, dal například i hostovačku na desce zlínské partičky DeFuckTo. Po zásluze byl v roce 2014 oceněn soškou Golden Rush za celoživotní přínos polskému rapu. Nový, v pořadí desátý, studiový materiál spatřil světlo světa v dubnu a potěší nejen nostalgickým nádechem. Peja má i po více jak dvaceti letech na scéně co říct. 

.

9) Rest Dixon37 & Dudek P56 - Ja To Hip Hop (26. května)

Další zajímavé spojení, které rozhodně neurazí. Příznivci tvrdších a syrovějších produkcí, striktní pouliční lyriky a obsahu sdělení si přijdou na své. Dudek P56 se navíc i v tomto roce ukázal jako velmi produktivní hráč, neboť jen o měsíc později vydal pokračování titulu „Progres“ a v prosinci nabídl veřejnosti ještě „My Tape“. 

.

8) Kali & Pawbeats - Chakra (7. dubna)

Kali je velmi uznávanou osobností v Polsku. V minulosti spojil síly třeba s Paluchem, jeho stáj Ganja Mafia sklízí abnormální úspěch. On sám si rád libuje v tematických experimentech. Zatímco předchozí nosič se dočkal i knižní podoby a vyprávěl o temných zákoutích Krakowa, nyní je pozitivní nálada na každém rohu a útočí na vaše čakry.

.

7) donGURALesko - Dom Otwartych Drzwi (24. listopadu)

Vymyká se polských zvyklostem a každá jeho deska jakoby bojovala proti zaběhlým kolejím. Ve své zemi je vysoce uznávaným a na jeho alba se těší téměř každý. Na tamní scéně se pohybuje od roku 1994, několikrát jsme ho mohli spatřit i na Hip Hop Kempu a jeho další placka „Dom Otwartych Drzwi“ obsahuje zajímavou práci se slovy a také sžití s různými beaty. Dlouhodobě se drží v top pětce rapových umělců své země.  Vlastenec tělem i duší se hlásí na nové desce i k odkazu Václava Havla.

6) Quebonafide - Egzotyka (29. září)

Své první sólo vydal teprve před dvěma lety, přesto o něm vědí nejen v rodném městě. Debutu se prodalo nakonec přes 30 tisíc kusů a získal si velmi dominantní místo na scéně. Jeho věci nerozkývají hlavy starších posluchačů, ale těm mladým podlamují kolena. Letos si střihl show na hlavní stagi Hip Hop Kempu a podporu měl více než slušnou. Bylo to pár týdnů před tím, než vyšlo jeho druhé sólo.

.

5) Pokahontaz - Reset (1. prosince)

Pokloň se před pokračovateli legendárního tělesa. Paktofonika se před lety dočkala i filmu o své éře, třeba se toho dočká i Pokahontaz. Rahim v jeho čele převzal otěže s novým týmem a názvem, ale kvalita byla zachována. Katovice září spokojeností a hrdostí, tohle jméno i po letech vyprodává kluby lusknutím prstu a s každým novým materiálem zraje jako víno.

.

4) Hades - Swiattlo (27. ledna)

Ne každému chutí polská řeč a znám spoustu lidí, kteří vysloveně nemusí. Hades se však v lednu blýsknul s deskou, která si získala oblibu i u těch, kteří jindy tamní scénu nechtěli ani spatřit. Jeho sólu „Swiattlo“ nechybí nadhled, kvalitní projev, trocha toho hudebna a především pak dokonalá symbióza rappera s instrumentem. 

.

3) GrubSon - Gatunek L (29. září)

Jeho hlas je nezaměnitelný a dokáže zaujmout i za hranicemi žánru. I tentokrát vytáhl z rukávu desku, která se dostane i do nejvzdálenější vesnice od Varšavy. GrubSon vsadil na pestrý hudební mix a lásku k tělesu jako takovému. Mezi hosty nalezneš i tvář výše ze severu a nutno podotknout, že Promoe na featu je fakt super.

.

2) Paluch - Zlota Owca (24. listopadu)

Polské jméno, které je mezi mladými známo především na Slovensku. Paluch již několikrát získal na sloku Rytmuse, instrumenty ho často zásobuje Maiky Beatz. Před rokem jsme ho na Hip Hop Kempu ulovili na rozhovor, bylo nám ctí. V současné době patří mezi nejsilnější koně polské scény a díky dobrým beatům má sílu se podívat i za hranice své země. 

.

1) O.S.T.R. - MTV Unplugged: Autentycznie (28. dubna)

Po sedmi letech se objevuje MTV Unplugged opět v polském podání. Po obrovském úspěchu desky „Życie po śmierci“ vtiskl O.S.T.R svým hitům akustickou podobu. Nevzniklo obvyklé Best of, ale něco, co ukojí i náročné ucho posluchačů. Několikrát koncertně otestováno, potlesk sklizen. Dlouhá léta nejsilnější jméno polské scény, které se vymyká pravidlům. Tenhle Polák prostě jako Polák nezní. 

.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Pyloveshiphop
  • Pyloveshiphop
  • 08.29 dne 23.12.2017

diky moc, za takovejhle článek

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná