Osm zajímavých filmů z Evropy, které by neměly příznivcům hip-hopu uniknout

Mluvené slovo v bicí lince již nějaký ten pátek proniká i do filmového průmyslu, přestože scénáristi evropských snímků jsou oproti svým americkým kolegům stále o hezkých pár let pozadu. Veřejnost starého kontinentu si však již začíná pomalu zvykat, že některé jejich oblíbené filmy obsahují v soundtracku i rapové skladby. Dokonce jsme měli možnost zaznamenat i několik snímků, které se točí okolo tohoto žánru nebo je mají na svědomí lidé ze scény. Podívejme se na osm evropských filmů, které by vám rozhodně neměly uniknout.

8. Schwarzkopf (Rakousko)

Není nutné hned u prvního příkladu jezdit příliš daleko, přestože rakouské filmy většinou velkého věhlasu nedoznávají. V roce 2011 si režijní debut odbyl Arman T. Riahi, který se rozhodl zvěčnit život rappera Nazara. Vídeňská hvězda s íránskými kořeny je dost dobře známá i pro německé posluchačstvo, proto nebylo o diváky a poptávku nouze. Film poukazuje nejen na vzestup velkého talentu, ale i na životní styl generace mladých imigrantů snažících se zapustit kořeny v nové zemi.

7. Kidulthood, Adulthood (Anglie)

Noel Clarke není považován jen za brilantního mladého herce z Londýna, kterého by mohla čekat zářná budoucnost. Svůj um umí přetavit v úspěch i v bloku se scénářem nebo dokonce na režisérské židličce. V roce 2006 napsal příběh, který byl poté zfilmován a dostal název Kidulthood. O dva roky později se rozhodl pro pokračování, které sám i zrežíroval. Zajímavé je, že při tom všem stihl odběhnout i před samotné kamery, neboť si v obou dílech zahrál v hlavní roli. Jak drsný život vlastně panuje na předměstích anglické metropole?

6. Jesteś Bogiem (Polsko)

Každá země potřebuje mít své hrdiny. Průkopníky, kteří do hry vloží první energii a jako první sklízí plody úspěchu. V roce 2012 byl u našich severních sousedů natočen dlouho očekávaný snímek Jesteś Bogiem, který má na svědomí nadaný režisér Leszek Dawid. Film pojednává o existenci legendární a zásadní polské hip-hopové skupiny Paktofonika, kterou jste mohli vidět i na posledním ročníku Hip Hop Kempu v Hradci králové. Jak vypadala tamní scéna na konci devadesátých let a jaké překážky museli překonat její členové?

5. Breakout (Švýcarsko)

Nemalý počet neznalých konzumentů je do dnes skálopevně přesvědčeno, že se jedná o francouzský film. Breakout je snímkem pojednávajícím o životě na švýcarském předměstí Curychu. Příběh vás zavede mezi drsnou generaci mladých lidí, pro které je hrdost a čest nadevše a pro odplatu jsou schopni udělat cokoliv. V hlavní roli se představil nejznámější rapper tamní scény Stress, který vytvořil i celý soundtrack.

4. Wholetrain (Německo)

Podívejme se také do Německa, které sem tam přijde na trh s něčím skutečně povedeným. Wholetrain se již podle názvu točí kolem graffiti a partičky, která si dělá zálusk na berlínské metro. Díky hlavním hrdinům je možné nahlédnout do zákulisí pouličního nočního umění a podívat se, jak se tito aktéři vypořádají s odporem veřejnosti a policejních složek. Mnohem důstojnější podívaná, než které se nám dostalo při zhlédnutí českého Gymplu či Vejšky obsahuje i zvučný soundtrack, ve kterém je možné zaslechnout ikony jako KRS-One, Afru-Ra či Planet Asia.

3. Ill Manors (Anglie)

Nebaví vás klišé program, který běží každý den v televizi a filmy v hlavní vysílací čas, u kterých již v půlce víte, jak to celé skončí a realitě je to vzdálené na míle? Buďte jako Ben Drew, který se snímkem Ill Manors udělal díru do světa nejen v Londýně. Uznávaný britský rapper je znám spíše pod pseudonymem Plan B. Autor vás zavede do podsvětí anglické metropole a přesvědčí vás, že mocipánům je jedno, co se v ulicích děje a každý běžný mladý člověk zde každý den bojuje o život. Součástí je i kvalitní soundtrack, který si vzal Plan B taktéž na svá bedra.

2. Blutzbrüdaz (Německo)

Sido je veterán mezi veterány německé scény a po boku má vždy svého věrného druha, který je pro veřejnost známý jako B-Tight. V tomto filmu o bratrství a věrnosti se hlavní hrdinové jmenují Otis a Eddy a my můžeme být svědky, jak se rodily první nahrávky v Berlíně. Problém nebyl v nápadech, ale ve financích a dalších překážkách, které nadějným rapperům stály v cestě. Součástí je i soundtrack v režii obou hlavních protagonistů, který skvěle funguje i jako samostatná jednotka. Blutzbrüdaz je drama, které vás vrátí o dvacet let zpět a zároveň vás pobaví tak, že ho budete chtít vidět znovu a znovu.

1. Zeiten ändern Dich (Německo)

Asi nejznámější evropský film motající se kolem hip-hopu vypráví životní příběh velikána německé scény známého jako Bushido. Jak se záškolák z neúplné rodiny, který se živý jako drogový dealer, stane přes noc hvězdou, kterou opěvuje nejen jeho země? Ve snímku je možné spatřit i další hvězdná jména jako Fler či Kay-One. Třešničkou na dortu je pak závěrečný koncert u Braniborské brány, který na poslední chvíli zachraňuje český slavík Karel Gott. 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná