Nejúdernější hláškaři Československa, jejichž slova zasáhnou vaší mysl a zlidovějí

Seděl takhle praotec textař nad papírem a přemýšlel nad svým novým dílem. Pomalu mu již zasychal inkoust v kalamáři, neboť toužebná myšlenka, která by odstartovala ten řetězec slov, se stále nedostávala. Hledajíc něco nového v tom, co ještě nenapsal, myslí se mu honí všichni čerti, až nakonec umane si, že nač jen reálně vše vyobrazovat s naprostou vážností, když jako pastýř může své ovečky i v dobách temna pobavit. A tak zrodila se nová disciplína, stejně silná a neobyčejně náročná, přesto s úderností a jistotou jistotou svého postavení na scéně. Hláškař se nerodí jeden za generaci, přesto jich je stále poskrovnu. Koho sudičky obdařily schopností uhranout dav svým frázemi, které si opakují posluchači i ze spaní?

11. Delik

Před rokem se blýsknul tento člen formace Moja reč sólovým albem Sloboda, které doslova uhranulo tuzemské publikum. V tentýž čas dělal náš šéfredaktor rozhovor s rodákem z Handlové a Delik prokázal skvělé znalosti v oblasti sportu a svou bezmeznou lásku k němu. Často se mu věnuje i v textech, které prošpikovává vkusnými hláškami. Ve svých skladbách jmenoval již nejednoho slavného fotbalistu nebo basketbalistu. 

10. Zverina

Skoro prezident slovenského lidu, který by byl jistě důstojným protějškem Miloše Zemana ve vrávorání na důležitých mítincích, neskrývá své sympatie k něžnému pohlaví a vše lidu podává lopatovitým způsobem, který je jemu vlastní. Smysl pro humor mu vůbec nechybí a ve svých skladbách umí i brilantně zahlásit. Tatranský Rapman, který ví, že každý policajt není špatný, by nás měl v příštím roce okouzlit v pořadí čtvrtou deskou.

9. Vladimír 518

Pražský znalec každého stínu naší metropole má vybroušený styl jako bižuterie z Jablonce, přestože jeho hláška „minimum je maximum“ budí možná strach v obavách textařů.I tak jeho texty nepostrádají důvtip a smyslnost. Jeho největším nedostatkem je možná minimum příběhů, kterých v jeho slokách najdete poskromnu. Když už ale takový děj přijde, stojí to za to. Pokud nevěříte, zkuste zavzpomínat na skladby Du dolu nebo Wolfův revír.

8. Desade

Nekonečně zvrhlý asi jako celý vesmír, přesto jeho řeči rozumí jen tuzemské publikum. O to více jsou však nezainteresovaní zděšení jeho slovní zásobou, která začíná tam, kde jiní končí a mlčí z důvodu slušných mravů. Desade miluje něžné pohlaví, které v jeho podání zase až tak něžné není, nebo ho možná on sám z nich tak trochu nedělá. Faraon, který si nechává stavět svou pyramidu zástupem sličných dam, prokázal svůj hláškařský um naposledy ve videoklipu Sex Addict z alba Sádismus.

7. Boy Wonder

Slovenský Dr. Dre by byl asi v našich končinách prvním, kdo by zvedl ruku za legalizaci marihuany. Ten omamný dým je cítit v každé jeho sloce a nemusí na toto téma ani rapovat. Trnavský rodák nenabízí posluchačům důmyslné story s pointou, i když i postřehy ze stavu bestíže stojí za to, nýbrž bars plné vtipu a nadsázky. A je úplně jedno, zda se jedná o jeho sólovou tvorbu nebo hostovačky, československý projekt Boyband – to je teprve pořádný úlet.

6. James Cole

Občas je něžný jako Kapitán Láska, jindy zase na vesmírném korábu ničí české celebrity, aby potom v mořských hlubinách vládl svému panství jako Moby Dick. Jeden z nejinteligentnějších lidí ve hře se často možná zakoukává do svých teorií, které jsou zbytku scény  tajemné jak záře nad Pacifikem, nikdo však nemůže namítat, že ty slova umí skládat trefně natolik, aby vyčaroval uznalé kývání i u svých odpůrců. Možná že se válí jak na valiu, ale žižkovské bary jsou jeho baštou.

5. MC Gey

Vždy, když se největší tuzemský milovník psů snaží být vážný, budí to možná víc komický dojem, než comeback Arnolda Schwarzeneggera v akčních filmech. Opičí král vrací úder je opět brilantní sbírkou vtipu, která se vejde do kapsy lépe než Srandokaps. Jen vám z ní navíc trčí sluchátka a kolemjdoucí nechápou, čemu se celou cestu tak culíte. Pokud se chcete dozvědět, jak se rapuje formou tripletimu, nalaďte frekvenci stáje Ty Nikdy.

4. Matheus

Otylý vládce freestylu se směje dětinskému posměšku okolí a neutahuje si v textech jen ze své nadváhy.  Kdo jiný by byl schopný složit hymnu pro všechny tlouštíky? Nejen jeho sólová deska Před prvním infarktem dokázala jeho brilantní smysl pro humor a skládání slov jako kostiček lega. Svůj potenciál kromě stage nabídl už v projektu Led´n´ice.

3. Hugo Toxxx

Král počtářů papírových kapříků, které má snad i místo toaleťáku na každé latríně, má velmi specifickou flow a fromu textu. Žádné hluboké myšlenky, které by trhaly rodidla všem posluchačům, ale brilantní hlášky, které mají ve finále stejný efekt. Poslední dobou možná více v ústraní, což se ale zcela jistě změní společnou deskou s Vladimírem 518, která na nás již brzy zaútočí.

2. Rytmus

Pokud bychom upírali jeho zásluhy za posledních patnáct let, snesla by se na nás kritika snad i z Nového Zélandu. Patrik Vrbovský toho ve svém repertoáru nahlásil asi více, než všichni uživatelé Facebooku za účelem odstranění nevhodného materiálu. Nemusí se však jednat jen o samotné sloky, ale i jeho časté povídání okolo, které utkvělo v paměti nejednoho přívržence piešťanského uskupení Kontrafakt.

1. Sergei Barracuda

Král současného řemesla hláškařského. Kromě zásobování svého bloku jeho vtipné postřehy kolují po celé české zemi. Žádné intelektuální moudro nebo motivační skladby, které by vás donutili jít do posilovny. Sergei B se velmi obstojně čvachtá ve svém egu, ale způsobem, který v našich končinách nemá zatím obdoby. AK je v kurzu, což dokazuje mixtape a avizované album. On je zřejmě ten, co tu tomu Šéfuje.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Jiří Czakan
  • Jiří Czakan
  • 08.36 dne 01.12.2014

Kluci, pokud se Vám to nelíbí, tak běžte poslouchat Depha :)

Honzulas
  • Honzulas
  • 23.01 dne 29.11.2014

Souhlas s Michalem

Michal
  • Michal
  • 22.08 dne 29.11.2014

Nechápu jak muže bejt Barakunda nejlepší ani na 10. místě bych to nechápal

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná