Nejprve byly koláže terapií po nepřijetí desky "Orfeus", teď je James Cole veřejně vystaví

Je známý především pro svůj kousavý hlas a syrové rýmy. James Cole, legenda českého rapu se šesti čistě sólovými alby a nekonečnou potřebou experimentovat, je ale celkem renesanční chlápek – čte filosofické knihy, miluje klasické filmy, skládá básně a v neposlední řadě tvoří koláže. Minulý rok měl svou výstavní premiéru, pak vytvořil jednu koláž na obal své nové desky "Stanley Kuffenheim" a teď ho čeká výstava druhá. Stejně jako básnická sbírka Charlese Baudelairea ponese název "Květy zla" a startuje v holešovickém Vnitroblocku 28. listopadu.

Jeho analogové koláže jsou po vzoru surrealismu výsledkem toku podvědomí oproštěného od předem definovaných představ o tom, jak by dílo mělo vypadat a co by mělo nést za myšlenku. Důraz je kladen více na samotný proces tvorby, jež, jak říká sám autor, byl pro něj zpočátku terapií po nepřijetí jeho desky "Orfeus". Výsledkem jsou vizuálně minimalistické koláže s citlivou kompozicí. 
 
"Snažím se být divákem své vlastní práce. Chci tápat stejně jako jakýkoliv divák, být hotovým výjevem překvapen. Snažím se důsledně „nevědět“, co dělám. Nechávám se vést tvarem, barvou, kompozicí. Snažím se důsledně znemožňovat vznik jednoduchého smyslu, nedělám propagandistickou či reklamní koláž. Moje věci nemají nic říkat, protože jsou to obrazy a nikoliv knihy. Chci dát sobě i komukoliv jinému prostor ke svobodě, to znamená prostor ke snění. Nicméně nedělám abstrakci. Používám konkrétní výjevy, snažím se je však rekonfigurovat, aby zmizely jejich běžné asociační dráhy," říká o své práci člen SuperCrooo.
 
Vernisáž, která se bude konat 28. listopadu, bude mít netradiční formát multimediální prezentace. Celkem 20 koláží bude reprezentovat obálky fiktivních knih, kterým Phat ex post vymyslel název a anotaci. Společně se svým kolegou z hudební branže Ristem složili speciální hudební pásmo, ke kterému bude v určitých sekvencích Don Koulion předčítat jednotlivé anotace. Vznikne tak unikátní hudebně-poeticko-výtvarná performace.
 

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná