RUKAHORE_SHOP_BANNER

11 nejlepších textařů Československa, kteří donutí i hiphopového posluchače přemýšlet

Stále je to snem nejednoho mladého chlapce stát se ze dne na den veleslavným rapperem, který má choutky stejně jako ve skladbě Jižních Pionýrů na „Sex, prachy, auta a rap“. Tato teorie o vlastním potenciálu se rozplývá většinou již u prvního pokusu napsat text, který by nepostrádal logiku, ale zároveň měl důvtip a osobitost. Neboť psát již stokrát řečené zvládne i negramotný, o to více se takovýto stav mysli vložený na papír pak cení. Dnešní rap už není v Čechách jako před čtrnácti lety, kdy se kladl především důraz na texty, nikoliv podání, a tak máme mezi prvoligovými hráči mnoho jedinců, kteří mají problém vymyslet smysluplnou větu. Nelze však házet všechny do jednoho pytle, a proto se podívejme i na na ty, kteří nás svou hudbu dokážou pobavit, ale zároveň i zamyslet se. Vítejte v zemi jinotajů, ve které přežijí jen duchapřítomní.

Po taktickém dumání se šéfredaktorem tohoto webu jsme dospěli k jedenáctce, která je řečí kompromisu nás obou, zároveň však nepostrádá všechny zásadní členy, kteří si zaslouží být jmenování. Samozřejmě, že se do tohoto žebříčku nevešli i další, ale žebříček je přeci o tom, aby reflektoval ty nej a ne všechny. Osobně jsem uvažoval ještě o Opakovi z formace A.M.O. a především o brněnském básníkovi, kterým bezesporu Apoka je, jenže občas se jeho krásná forma vytrácí s obsahem, který je k pochopení možná jen jemu samému. Napadl mě také zlínský Late, který však již dlouhou dobu svůj potenciál nenaplňuje. Na špatné textové vlně se taktéž nepohupují členové PIO Squad Efko a Eurodel.

11. James Cole

Svou inteligenci nedokládá jen v textech svého repertoáru, ale i v běžné mluvě. O jeho vytříbeném jazýčku jste se mohli přesvědčit ve filmu Česká RAPublika nebo internetovém beefu s Rytmusem. Když v roce 2002 přišel Phat s se svou Frekvencí, přinesl na scénu svěží vítr, který pak dokonal v rámci projektu Super Crooo. Nerad se koupe v jedné bažině, a tak se čachtá ve více projektech, z nichž asi nejulítleší byl Kapitán Láska.

10. Oliver Lowe

Strejda Snupa se ve svých projektech velmi rád obklopuje hudebníky, kteří celkový dojem pozvednou na maximální úroveň. Možná až moc často brouzdá do témat typu jak je hudba s živými nástroji dobrá, ale i tak jeho texty mají velkou nápaditost a velmi sympatickou slovní zásobu. Bohužel jsme toho od něj v poslední době příliš nového neslyšeli.

9. Idea

Tenhle Pepek zase až tak rád nemusí špenát, ale jeho hlavní živinou jsou beaty DJ Fattea, jejichž symbióza příští rok oslaví výročí deset let ve hře. Jako mozek Ty Nikdy musí jít vzorem svým kolegům a zaměstnancům, což dokazuje nejen ve spojení IdeaFatte, ale i v mezistátním projektu Boyband. Idea je vtipný, uvědomělý a umí si i patřičně zanadávat, což ale i ve zdejších vodách není zase až tak na škodu. 

8. Vec

Příchod praotce Vece ze Zlatých Moravec ke slovenskému lidu se datuje především až rokem 1997 deskou Trosky, přestože se kolem rapu motá již delší dobu. Za tu dlouhou dobu se z něj stal „funkční veterán“, který ví, co si náročnější publikum žádá. Starosta Calex City se před dvěma lety blýskl především albem „Stereo farba slepo“, která neuniklo zraku kritikům a vedlo si u nich velmi obstojně.

7. Paulie Garand

Pod vrchem Ještěd v povodí řeky Nisy vyrostl mámy hodný syn, který však své básnické srdce vyměnil i za trochu toho harantství. BPM je asi minulostí stejně jako vzpomínky na první kroky jeho tužky po papíře, které postupem času síly a krystalizovaly do dnešní podoby. A že posluchačům jeho bars chutí, dokazuje zájem o jeho tvorbu.

6. MC Gey

Pokud by vznikl v Čechách sitcom o teorii rapového třesku, neumím si na hlavní roli (Sheldona Coopera) představit jiné jméno, nežli MC Gey. Neustálý bojovník za rozzářené úsměvy možná občas budí dojem posledního mohykána, který by byl více pochopen za hranicemi naší země i zaběhlého humoru. Nenechte se však mýlit, neboť nic není nikdy tak složité, jak se na první pohled jeví.

5. Lyrik H

Přestože se stále nepovažuje za legendu, v mysli odrostlé generace je zcela jistě, možná i v té současné, a nebo té nastupující. Za svou hudební kariéru okusil chuť vícero kolektivů, jeho diskografie je tučnější než dodávka burgrů z „Mekáče“. V projektu Modré Hory spolu s Benem dokazují, že i s myšlenkou se dá bavit publikum, aniž by člověk vypadal jak klaun.

4. MC Jelínek (Pablo Diablo)

Zapadlý líšovský věrozvěst, který nepije trendové víno, i kdyby ho dostal přímo od prodejce v hektolitrech zadarmo. Pro odchovance kultovní jméno, pro mladší publikum zcela neznámá tvář, která však tvořila historii. Jeho hlášky zlidověly natolik, že si je možná i vaši otcové povídají u piva, aniž by znali autora. MC Jelínek reinkarnovaný do Pabla Diabla ještě neřekl poslední slovo, i když to slovo cení už jen zasvěcení. 

3. Tono S

Děti na Slovensku tak dlouho brečely před spaním, až se jednoho dne zrodil Tono Suchota, jehož humor opravdu není vůbec suchý. Toho večera přivedl k dětem něco, co se dokázalo pojmenovat až o pár let později – Pana Člajna. Nic novátorského, jen něco, na co už většina dnešních konzumentů i interpretů zapomněla. Jeho flow je rychlá, rytmika přesná a skladba textu vtipná. Nejsilnější element GR Teamu má i své nedostatky, ale i ty časem jistě dokáže eliminovat. 

2. Supa

I Branči Kováč skálopevně tvrdí, že Supa patří k nejlepším slovenským textařům. Rodák z Handlovej spolu s Delikem a Jozefem Engererem patří k tomu nejlepšímu, co nám východní sousedé nabízí. Žádnou adekvátní pozvánku na album nevypustí a zandá na ni sloku, ve které mnohdy zahambí i samotného hostitele. Bohužel z jeho tvorby dlouhohrajka značky sólo stále netrčí, tak snad brzy. 

1. Kato

Už když vletěl do uší posluchačů s formací Chaozz, vykazoval Deph abnormální textový nadprůměr nad širokým okolím. Jeho texty mají atmosféru, což dokázal i projekt Rigor Mortiz. Pár let pak muselo české obecenstvo sečkat, než dozrála chvíle, kdy se na jevišti objevil Kato a Prago Union. Projekt, který znamená zásadní nadprůměr v myšlence i zpracování. Náš bývalý kolega z redakce neustále dokazuje, že mu pero není vůbec cizí a i nehiphopový posluchač se dožaduje jeho další desky.

Foto: Perník

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

ClariSS_Ka
  • ClariSS_Ka
  • 21.20 dne 16.11.2014

Mám ráda texty Paulieho, ale Idea je pro mě větší umělec ... A rozhodně mi tu chybí Rest ..!!

NTR
  • NTR
  • 19.58 dne 13.11.2014

Tenhle článek psal někdo, kdo nemá absolutní pojem o československym rapu. Ani sem se nemusel dívat, kdo ho psal. Austy je pro tenhle web dokonalá katastrofa. Jak tohle můžete pustit ven, ale aspoň se tenhle komunistickej web pohřbí sám, upřímnou soustrast :)

Michal
  • Michal
  • 09.05 dne 13.11.2014

No Marpo sem určitě nepatří ale trochu mi tu chybí Restík

Mačukat Filip
  • Mačukat Filip
  • 01.23 dne 13.11.2014

Trochu víc, mi tu chybí Marpo..Jeho texty jsou na zamyšlení, zpívá o rodině, respektu a přátelích..nevím proč zde není uveden..

Filip
  • Filip
  • 20.56 dne 12.11.2014

Skvělej článek..Zbožňuju Kata a jeho texty a myšlenkový pochody..Samosebou Idea, MC Gey jsou nadprůměrní texty od nich jsou něco neskutečnýho ale Pan Adam bude vždy sedět na textovém trůnu, je to umělec.

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná