Nejlepší CZ / SK desky roku 2011 podle Mikra

Rok 2011 podle mě nijak výrazně nevybočoval z řady. Na každou krutou desku připadlo zase pět desek na hovno, někdo se vrátil a zklamal, někdo se vrátil a potvrdil svou pozici. Někdo nikam neodešel a dělal to, co měl.

Deska roku CZ rap: Prago Union – V Barvách

Když bych měl vytáhnout nejlepší desku z českých počinů, tak je to určitě Prago Union. Pro někoho možná nedošlo k přeskočení pomyslné laťky, kterou si Kato a Maro nastavili svým předchozím LPDezorient Express, co se ale týká laťky nastavené od jejich kolegů z branže, tu přeskočili hravě. Anoncované E.P. V Barvách se změnilo v regulérní LP, na kterém si smlsli všichni, kteří neberou muziku jen jako kulisu při utírání prachu v obývacím pokoji. Koncept barev se ve finále pekelně vybarvil, lyrika malovala imaginárním štětcem hluboko do duší, a přestože byl možná hudební podklad tentokrát uhlazenější, chutnal stejně dobře. Navíc jsme nemuseli na nového potomka ani dlouho čekat. To je taky událost. Přinejmenším u Kata.

Zbytek bych shrnul asi takhle. Nejlepší český nezávislý hh label Ty Nikdy a.k.a. čeští Rhymesayers potvrdili to, co všichni víme. Dočasně Nedostupní je pro mě asi nejlepší IdeaFatte album a že to Fatéz utáhne i bez Pepka dokázal na svém sólovém instrumentálním počinu Což takhle dát si Tesař. Do třetice všeho dobrého bylo super vtipné a zábavné Imaginárium naprosto běžných podivností. Z těch zajímavých počinů, co tě mohou něčím obohatit je určitě i Peníze nebo život 2 od Oliver LoweTalpase, které si opět rádi poslechnou i ti, kteří stojí mimo hh žánr. Nejlepší flow široko daleko udržel Ektor, jehož jméno mi neustále word opravuje na Rotor, jeho deska je Topství. Pokračování Nomada se taky povedlo, pro mě osobně lepší jak první světoběžník a potvrzení, že Wich je nejen největší mocipán v ČR, ale že je stále při chuti.

Deska roku SK rap: Majk Spirit – Nový Človek

Na Slovensku je to podle mě taky jednoduché. Nový Človek odstartoval éru nového krále, kterým se zaslouženě stal Majk Spirit. Jeho dlouho očekávaný debut předčil veškerá očekávání a zklamal snad jen…zklamal vůbec někoho? Myslím, že ne. Nový Človek je album, co má všechno, co má dobrá deska mít. Poselství, hloubku, emoce, kvalitní, ale srozumitelný text a vynikající bubny. Jsou tu hymny, party bangery, zadumané i přímé věci, pro oboje pohlaví. Nový Človek je pestrý, přesto se nesnaží zalíbit všem. Ten, kdo je otevřený a chodí s ušima nastraženýma a očima na šťopkách, ten si z poslechu odnese to, co si autor přál. Pozitivní album. Motivační skladby, co tě neotravujou. Vzdej hold. Majk Spirit rules.

Slovenskou scénu nesleduji zase až tak podrobně, mohu teda lehce něco přehlédnout. Tím, čím jsou pro mě doma Ty Nikdy, tím jsou pro mě na druhé straně řeky Moravy Gramo Rokkaz. Nový rok začaly dissy Intrigánske Dievčatká a Si Zvonil?!, DMS debutovali slušnou Čo sa Stalo?! a to, že je spolek v dobré kondici a formě potvrdil i na sklonku roku mixtape Podla Vkusu od Lkama & DJ Miko. Přestože nejsem velkým fanouškem jmen Momo a Čistychov, oba se vrátili se ctí a ulice, kterou reprezentují, může být na ně hrdá. Stratená rovnováha a Rap/Evolúcia jsou určitě výrazné momenty loňského roku. Potěší mě každá nová deska od kapely Moja Reč, Dobrí Chlapci 3 nebyli výjimkou. Rytmus vyfuckoval posluchače Wu-Tangu, ze spletité a úzké cesty přeskočil na širokou dálnici a jeho Fenomen září nejvíc pod disko koulí. Udržel ale pověst nejprodávanější interpreta CZ/SK a je nejsledovanějším jménem na jútúbe. Si zabil. 

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

cuk00r
  • cuk00r
  • 22.11 dne 10.01.2012

momov album je lepsi, ak si to mikro nemysli, je to idiot...

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná