RUKAHORE_SHOP_BANNER

Návraty. Dokáží legendy i po dvaceti letech nabídnout víc, než jen nostalgií?

Pokud jste něco dělali jako první, ještě nutně to neznamená, že v tom musíte být nejlepší. Pokud jste však jako první dosáhli plošného úspěchu, něco zřejmě dobře děláte. To je i případ dvou legendárních uskupení, které letos zažily svůj návrat na pódia. Praotcové hip hopu v obou zemích vykročili na stage a po letech připoměli, kde a jak byly položeny základy československého hip hopu. Kdo si však vedl lépe?Když organizace světového finále soutěže End Of The Weak ohlásila headlinera svého sobotního večera, málokdo ze starší generace popadnul dech. Legendy, návrat kterých už snád nikdo nečekal a nevěřil, že by byl ještě možný. Plakát hlásil, že znovu nastane Chaozz. Že se znovu vrátí ta léta, kdy z aut řvala Policieeee a Sviště na golfových hřištích znaly i děti. To je nemálo nostalgie na to, abychom takový koncert vynechali. A to samé si řekla další tisícovka lidí, kteří lístky na jediný koncert Chaozz v roce 2017 vykoupila během pár dnů.V těsném závěse za oznamením koncertu českých legend se ozval Funkční Veterán od našich jižních sousedů. Vec a Midi znovu spojili síly a po 20 letech vyrážejí do útoku na slovenské a české kluby. Jediná česká zastávka hlásila pražské Roxy. A tak jsme neváhali navštívit obě shows a zažít tak neopakovatelnou atmosféru návratu legendárních hitů a alb.


Obě party mají pořád aktivní součástku. U Chaozzu je to Deph, nebo-li Kato, který dále pod vlajkou Prago Union přináší svou filozofií a neotřelý pohled na život. Na Slovensku tomu velí Vec, který síce již není Troskou, ale Sám Systémem, který neúnavně zásobuje naše reproduktory kvalitním, vyzrálým rapem.


A tak bylo zajímavé sledovat, jak se party se svým comebackem poperou. Chaozz pilně cvičili ve zkušebně a Rusty, Fugaz i Bass si znovu osvojovali práci s mikrofonem a hledali hlasový fond pro svou show. Vec s Midim zapojili Zverinu, jakožto nejnovějšího člena Trosek a pokusili se tak zamáznout potenciální nudu s pouze jednim emceem, jelikož Midi sám nikdy moc nerapoval. Je tedy vůbec možné srovnávat tyto dvě shows a jejich dojem? Určitě ano. Nostalgická atmosféra se nesla oběma sály. Energie nikoliv.Kdežto Chaozz by mohli stavět na nostalgií a odehrát show přesně takovou, jaké je jejich CD, chápou potenciál a roli emceeho v rámci živého vystoupení. Mělo by jít o neopakovatelný zážitek, který vám poslech CD jen připomene. Osobní pečeť osobnosti, která je na stagei by měla být vryta do paměti návštěvníka koncertu. Chaozzu se to povedlo naprosto dokonale. Katovo frázování a rap se posunul za ty léta a tak se nemělo smysl vracet zpět k původnímu stylu. Fugaz s Rustym své sloky dodali v původním stylu a Bass se nemohl nabažit energie, kterou mu rozjásaný dav dodal. Energie a souznění mezi všemy členy byly jasně znát.

Již fakt, že si Midi s Vecem přizvali Zverinu, budí dojem, že tento comeback nebyl tolik plánovaným, jako ten od Chaozzu. Jestli šlo o rozhodnutí na poslední chvíli není jasné, avšak show, kde Branči táhne majoritu hudebního projevu nápadně připomíná sólový koncert Vece. Nostalgický bonbonek v podobě DJe, který hraje skutečně z vinylu a živě byl velice příjemný a ukázal, že i dnes jde dělat věci poctivě a tak, jako kdysi. Výmluvy pseudo DJů s kontrolerem pohřbeny v přímém přenose. Avšak neschopnost nacvičit legendární skladby za využití Midiho je velikou dírou, kterou ani nostalgie bývalých časů nepřeklene. Zverina je kvalitním raperem, ale slyšet z jeho úst legendární sloky bylo částečně frustrující. Podobně, jako Method Man nebo Ghostface Killah prozpěvující Shimmy Ya. Avšak Midi neumřel, Vec je při plné síle, tudíž toto obohacení bylo jakýmsi výkřikem do tmy. Změnu sice přineslo, avšak nikoliv pozitivní. Rušivý element hlasu a projevu, na který v rámci klasiky není nikdo zvyklý lehce zabíjel atmosféru, kterou show čistě v podání Midiho a Vece mohla potenciálně mít. A tak se otevírá otázka, zda oživení sestavy CP Kombo by nebyla z koncertního hlediska lepší volbou, i když je jasné, že se slávou Trosek rovnat nemůže.Na jedné straně pouze jedna show, avšak kvalitně nacvičená, s energií, která proudila mezi všemi zůčastněnými. Žádný limitovaný vinyl. Pár triček, čepic a mikin na stánku. Na straně druhé marketing, který byl připraven s velkou pílí. Soutěže s různými produkty typu Chrumky, zbrusu nový vinyl k výročí, mnoho zastávek tour. Možná u všeho toho marketingového tlaku nezůstal Midimu čas se zamyslet nad jeho podílem v Troskách. Možná se Zverina k Vecovi hodí svou energí víc než rap, který by Midi dodal. Avšak kompletní absence pokusu o zapojení původního člena do této revival show ubrala na potenciálu tohoto comebacku výraznou mírou. A je to škoda, neboť skladby z dílny Trosek mají dodnes relevanci a šmrnc. A to i naživo.
Sečteno a podtrženo, Chaozz svůj comeback zvládli přirozeněji a s lepší atmosférou. Je možné, že tento koncert byl startovacím impulzem k znovunakopnutí tvořivého procesu a je možné, že se díky němu dočkáme dalších hitů této legendy.
Produkčně kvalitně připravená šnůra Trosek však postřádala vzájemnou energií a působila mírně křečovitě. Ani videoprojekce, ani DJ hrající z vinylu, ani pasování Zverinu za nového člena Trosek nedokázalo překlenout pocit prázdna, které tato show zanechala. A to je škoda

Fotoreporty z akcií Chaozz a Trosky zde

Fotokredit: Věra Svoboda, Chuck Diesal
 

Marty - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná