RUKAHORE_SHOP_BANNER

Kvintet fresh jmen ze zámoří, které se vyplatí sledovat

Každým rokem raperů přibývá. V posledních letech to spíš vypadá, že rapovat začíná kdokoliv. Od tvé učitelky ve škole, až po obsluhu toalet v MacDonald's. Avšak ne všichni vládnou kvalitou, která by jim během krátké chvíle přinesla tak vysoké hodnocení a popularitu, jako právě této pětici. Pojďme se podívat na to, kdo v USA karty letos míchá nejlíp.

Mezi fanoušky rapu bývá v poslední době častým předmětem debat u piva názor, že rap dnes již není to, co býval. Hudba je jako živý organismus. Ten se vyvýjí a to je dobře. Ani rap nemůže 40 let od svého vzniku znít stejně a neměnně. Důležitým aspektem je však směr, kterým se vyvíjí. Jde o zjednodušení pravidel, podle kterých se hraje? Dostává dnes prostor a slovo generace, která nemá co říct? A nebo bylo jednoduše již vše řečeno a tak nemá smysl dále nostalgicky lpět na rapu s poselstvím? A co když se skrze oči masmédií díváme na špatnou stranu mapy? Co když tam, pod povrchem komerčního pozlátka, dřímou obrovské talenty?
To není ani tolik otázkou, jako spíše odpovědí. Pokud kvalitní rap s hutnou lyrikou nenacházíte, nedíváte se dost dobře. Je tam. A my vám jeho kousek poodhalíme již dnes:

5. Beast 1333

I když Beast není na scéně týden, ani rok, ani dva, jeho styl byl do roku 2017 nepřístupný pro většinu posluchačů. Složité, rychle rapované schémata rýmů a texty, které jsou tak nabity informacemi a výpovědní hodnotou, že je neskousne každý. Dlouhé léta byl Beast 1333 vyhledáván komunitou posluchačů, kteří milují nasávání obrovského množství informacií. Jeho letošní album Medusa je však průlomem směrem k širší veřejnosti. Celé album je koncipováno jako příběh a překládáno výbornými skity. Hutné flows, ještě hutnější obsah, avšak v podání, které nenudí a dokáže udržet vaši pozornost celých 25 skladeb. Jo a zapoměl jsem zmínit, Beast 1333 vydal ve stejný moment alba rovnou dvě. Druhé nese název MCCCXXXIII Vol. 3 a je k vašim službám na jeho Bandcampu.

4. JUNK
 

Tento kanadský raper a člen stáje SDK je některým našim pravidelným čtenářům již známý. To však nemůže bránit jeho zařazení mezi ty nejzajímavější talenty letošního roku. Své první plné album Stupid And Ugly zvládnul na výbornou. Přidejme k tomu sérií Monday Massacre freestylů, singl Yell In Silence a máme tak pestrou směsici, že se nelze netěšit na další projekty tohoto mladíka, který mluví a rapuje ve čtyřech světových jazycích.


3. Mad Squablz

 
Squablz vzal americkou scénu útokem již v roce 2016. Vyhrál Lyrika roka za město Philadelphia, TeamBackPack Underground Champion award a sedmé místo mezi všemi albami, které pod hlavičkou TeamBackPack vloni vyšli. Avšak na ucelený projekt se čekalo až do roku 2017. Jeho projekt M.A.D. (Music Addiction Disorder) Squablz přinesl přesně to, co by se od reprezentanta nové generace klasického hip hopu čekalo. Striktní flows, plné názorů a neotřelých rýmů. Na to, že mu je teprve 20 let, dokáže rozebírat témata do hloubky a vyjádřit ucelený názor. Kam se dále Squablz bude ubírat nevíme, ale rádi to budeme sledovat.2. Luke Gawne
 
Životní příběh hodný knihy. V roce 2011 se po úraze mozku jeho život zřítil. Výpadek ze školy, neustálé přesuny mezi nemocnicemi a neschopnost doktorů mu pomoct, dohnali Lukea k závislosti na několika lécích, Xanax nevyjímaje. Avšak své démony porazil, léky odložil a svoje zdraví zotavil natolik, že je schopen dělat to, co miluje. Hip Hop. Jeho debutové album Wings obsahuje 15 stop krutopřísných flows. Luke neumí rapovat pomalu, nebo omezit počet rýmů v řádku na jeden, nebo dva. Prostě to nejde. Dostáváte sprchu flows a nadupané texty, kde se nebojí opřít do vlády Donalda Trumpa daleko více, než Eminem ve svém dnes již notoricky známém freestyle videu. Hosté v pouze jedné skladbě, zbytek je pán Gawne osobně. Eminem má dost možná problém, protože na scéně je nový hráč, který se nebojí experimentovat hudebně, a lyricky si servítky rozhodně nebere.1. Token

Znáte toho divného kluka co sedí vzadu ve třídě, s nikým se nebaví a je tak trochu divný? A co když tento kluk potají nosí v hlavě lyrické tornádo, které ven vypustí až když jeden legendární raper spustí svůj freestyle contest? Tak to máte asi ve třídě dalšího Tokena. Tento kluk své rapy píše od 6 let, nahrává od 9. Není divu, že v 19 letech, které ma dnes, má náskok před svými vrstevníky. I když Rugged Manův Freestyle Contest nevyhrál, jeho kariéra nabrala od tohoto momentu dramatické obrátky. Dnes vyprodává v USA haly a i lidé jako Mark Wahlberg jej označují za svého nejoblíbenějšího rapera. Token je již dnes legendou a to teprve začal.

A malý bonus v podobě toho, jak to Luke Gawne seká Tokenovi živě:

Marty - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná