Jsou Čerešně obrazem doby, nebo jen krokrem do prázdna?

Již několik dnů koluje internetem nová skladba od Mafia Corner, která vyvolává nemalé emoce. Recyklace písniček klasických autorů a balkánské dancefloorové beaty nesedí každému posluchači a pochopitelně vyvolávájí vlnu rozporů. Je toto skutečně budoucnost slovenského rapu a směr, kterým se scéna ubírá, nebo jen překalkulovaný marketing začínajícího labelu a pohasinajícího rapera, který se vehemetně snaží zůstat na výsluní? A jak na to reagují jiní lidé ze scény?

Léto klepe na dveře, a tak se roztrhnul pytel s letními hity, které budou v áčkové rotaci středoproudých radií útočit na vaše sluchové buňky intenzitou roje rozdrážděných včel. Jestli patříte ke skupině, která si tyto úlety užívá, nebo je z duše nenávidíte, jen stěží vám mohla uniknout skladba Čerešne, kterou vypustil neznámý Mafia Corner.

Na featu se objevuje zpěvačka Nika Karch, u které si díky jejímu projevu nejsme jistý, zda nedošlo jen k přehození druhého a třetího písmene v příjmení, proto se za možnou desinformaci předem omlouváme. Mafián Miky se neštítí vykrádat práci jiných umělců a zůstavá věrný mentalitě slovenského politika, když krást, tak pořádně. I proto si kromě klasického hitu pani Zuzany Kronerové vypujčil i balkánský disco sample od řecko-švédského dua Antique. Pro lepší pochopení přikládáme oba originály níže.

A aby se letní hit dostal ten správný level, je nutno připojit čtvrté písmeno na začátek slova hit a tím bude S. To v tomto případě zastupuje zpívající, rapující disko mnich Suvereno. Není zcela jasné, jaké drogy je potřeba užít, aby jste od objímaní stromů a šíření pravdolásky přešli k divokému tanci se spoře odětými děvami. Možná se jedná o tanec plodnosti k oslavě začátku jara, bohužel sám zenový mistr Suve nám více informacií neposkytuje.

Producent tohoto pseudohitu se nechal slyšet, že kontroverze a vyvolání emocií bylo cílem a jeho trendspottingový klip je pouhou kalkulací.

(zdroj: Reprofoto Hudba.sk)

Toto samozřejmě hnulo žaludkem několika členům slovenské scény, z kterých nejvokálnější byl rapový prezident Zverina, který na svém osobním profilu na sociální síti facebook potvrdil, že po dvanácti minutovém rozhovoru se Suverenem zůstali i nadále přáteli, avšak jejich názory se i nadále rozchází a rozhovor zřejmě neprobíhal ve velice přátelském duchu. Také zmínil, že zelenou tomuto projektu dal i sám autor textu skladby Čerešne, Milan Lasica, co je absolutně nepochopitelné. Tanečník Laci Strike na svém profilu zase komentuje tuto skladbu jako odpad.

Otázkou tedy zůstává, zda toto je budoucnost slovenské rapové scény? Je posluchač tak nenáročný, že je možno jeho touhu po hudbě ukojit neokázalým kopírováním a vykrádáním již existujících skladeb? Kolik mají skutečně Čerešne ještě společného s esencií hip hopu? A povstane někdo, kdo udělá tomuto trendu průtrž, nebo se umělci hledající širší posluchačskou základnu pouze svezou s trendem a budeme svědky balkánské vlny slovenského rapu?

Marty - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná