Ještě jim nebylo třicet a už vedou. 20 mladých pušek, které momentálně kralují v zámoří

Magazín Complex.com publikoval v září článek, jež mezi hiphopovými nerdy spustil menší zlo. Přece jen, samozvaně titulovat dvacítku nejlepších rapperů do třiceti let si nedovolí mnohdy ani samotní interpreti. Protože článek nabízí kromě toho také slušné povědomí o nejzajímavějších zámořských mladých puškách současnosti, rozhodli jsme se vám článek přinést v české podobě. Redakce magazínu Complex však upozorňuje na dvě okolnosti - seznam nehodnotí interprety ani tak podle jejich skills jako podle jejich celkového přínosu hiphopové kultuře a zároveň musíte počítat s tím, že se takový seznam rychle mění. Komu tedy přisoudila redakce Complex.com vítězné ostruhy?

20. MICK JENKINS

Věk: 24
 
Stejně jako před ním Kendrick Lamar a Lupe Fiasco, i Mike Jenkins přináší sklíčenou, jazzovou produkci, pečlivý přístup k psaní textů a černošskou hrdost. Mickův démonický bariton je pozoruhodný a pronikavý. Hlas rozumu uprostřed světa zničeného ignorací a pokušením. 
 

19. SCHOOLBOY Q

Věk: 28
 
Od vydání alba "Oxymorone" bylo jeho hlavní starostí hostování pro kámoše jako A$AP Rocky, Mac Miller, či BJ the Chicago Kid. Skvělé sloky ale žádný zázrak. V duchu dnešní doby musíte vydávat každou chvíli něco dobrého, aby o vás bylo slyšet. Dobrá zpráva je, že Q by měl být momentálně ve studiu a makat na dalším projektu.
 

18. MAC MILLER

Věk: 23
 
V roce 2013 se Mac MIller znovu objevil coby obdoba Odd Future s komerčnějšími choutkami. Umělec, jenž vybudoval svojí fanouškovskou základnu z náctiletých bělochů vzal výstřední prvky tvorby Odd Future a přeformoval je blíže stylu hippie a to na svém "Watching Movies With The Sound Off", za což sklidil kritiku za otočení svých předtím odmítavých postojů. Tato změna pochopitelně hrozila ztrátou fanoušků, jež byli zvyklí na jeho uptempovou boombapově popovou tvorbu. V roce 2014 se Miller uklidnil a vydával nízkoprofilové mixtapy pod jménem Larry Fisherman. Po upsání se v tomtéž roce pod Warner Bros stoupla očekávání jeho alba "Good A.M."
 

17. JOEY BADA$$

Věk: 20
 
Že se na tomto seznamu objeví, bylo jasné ještě, než se vůbec dosáhl na požadovanou věkovou kategorii. Brooklynský rapper se vyšplhal z pozice rapového dítěte izolovaného na východním pobřeží na jednu z hlavních součástek undergroundové tvorby, obrozující devadesátkový rap, jen během několika let. To ocení jak starší posluchači tak čerství puberťáci.
 

16. FETTY WAP

Věk: 25
 
Redakce magazínu Complex původně usuzovala, že Fetty Wap bude hvězda s jedním hitem. Jeho soundcloudový profil je však plný bangerů. "679" je z roku 2014, "RGF Island" je temná hymna a o "My Way" se otřel Drake. "Trap Queen" časem nachytal na Soundcloudu přes 500 tisíc přehrání. Tyto faktory vypovídají o všem potřebném pro tento seznam - skills, psaní textů a hitovém potenciálu.
 
 

15. RICH HOMIE QUAN

Věk: 25
 
Než začala jeho rapová kariéra, odseděl si 15 měsíců za vloupání. Dnes má jeho majetek hodnotu 3,5 milionů dolarů. Rich Homie Quan ze státu Georgia začal v roce 2012 a o dva roky později vydal mixtape "Rich Gang: Tha Tour Pt. 1". Jeho skladba "Flex (Ooh Ooh Ooh)" z letošního mixtapu "If You Ever Think I Will Stop Goin' In Ask Double R" má momentálně přes 55 milionů shlédnutí prostřednictvím VEVO.
 

14. TRAVI$ SCOTT

Věk: 23
 
Jeho řádky jsou skvělé, ale jeho skutečná hodnota je jeho ucho. Je pomalý, ale tvoří určitě jedny z nejzajímavějších a nejpoutavějších zvukových škál rapového žánru - je to chlápek, jenž více či méně inspiroval Kanye Westa. Již za svůj první mixtape "Owl Pharaoh" získal nominaci na ocenění BET. V roce 2014 vydal úspěšný mixtape "Day Before Rodeo", na které letos navázal debutovým studiovým albem "Rodeo".
 

13. TYLER, THE CREATOR

Věk: 24
 
Jen málokdo dokáže napsat řádky nemocnější než pacienti s HIV. Tyler letos vydal desku "Cherry Bomb", jíž si kompletně produkoval sám. Kromě rapových magazínů zdobí jeho jméno i zákazové listiny v Austrálii a Spojeném království, kam mu tyto země letos odmítly udělit vízum pro jeho násilné texty (z roku 2009!) oslavující nedůstojné chování vůdči ženám. Kromě toho je opravdu málo umělců, kteří mají featuring s Kanyem Westem i Lil Waynem a navíc na jedné stopě. Díky skladbě "Smuckers" je Tyler jedním z nich.
 

12. YG

Věk: 25
 
O korunu streetového krále se letos tahají Future a Meek Mill, loni patřily ulice comptonskému YGmu díky jeho unikátnímu debutu "My Krazy Life". Projekt pasoval YGho na jednu z největších hrozeb západního pobřeží, přičemž autor mimo jiné způsobil internetový poprask, když komise ocenění Grammy "ignorovala" jeho album při nominacích v kategorii "Nejlepší rapové album".
 

11. AZEALIA BANKS

Věk: 24
 
Manhattanská rapperka, zpěvačka a textařka vydala v roce 2012 úspěšné EP "1991" a v loňském roce ještě lépe přijaté debutové album "Broke With Expensive Taste". I když bychom jí mohli k dobru přičíst další zajímavé aktivity jako například hlavní roli v chystaném filmu "Coco", který režíruje RZA, je právě její debut hlavním důvodem, proč je zahrnuta do tohoto žebříčku.  
 
 

10. SWAE LEE

Věk: 20
 
Způsob, jakým se svým parťákem Slim Jimmem přistupuje k tvorbě, je ojedinělý. Ohlásit po vynikajícím debutu "SremmLife", na němž mimo jiné zazněli Big Sean, Young Thug či Nicki Minaj druhý a třetí díl a jeden z nich chtít stihnout ještě v tomtéž roce, je dost odvážné. Kromě charakteristické produkce Mikea Willa jsou však oba autoři i solidní textaři. Právě pro svou vůdčí pozici je do seznamu zahrnut jen Swae Lee.
 

09. BIG SEAN

Věk: 27
 
Big Sean je ekvivalent potenciálu i progresu. Od céčkového debutu před čtyřmi lety následoval strmý vzestup, který dosud neskončil, a který ho katapultoval až na post jednoho z nejzajímavějších textařů současnosti s jednou z nejlepších desek roku. Tohle dítě Detroitu se naučilo podat svůj zajímavý příběh tou nejlepší cestou - lyricky a zvučně. A co je ještě lepší, ví, že to dokáže pořád lépe a lépe.
 

08. CHANCE THE RAPPER

Věk: 22
 
Čísla mohou být použita jako měřítko úspěchu, ale chicagský Chance The Rapper se obejde i bez nich. Především pro množství zdarma stažitelné a přitom kvalitní tvorby, kterou si od něj můžete stáhnout, díky čemuž se Chance The Rapper těší velké oddanosti svých posluchačů a nedoplatil na vrtkavost víkendových fanoušků jako Mac Miller. Za rok 2015 byste si určitě neměli nechat ujít jeho účast na desce "Surf (Donnie Trumpet & The Social Experiment album)" Donnieho Trumpeta nebo vtipné kolabo s Lilem B.
 

07. Vince Staples

Věk: 22
 
Kalifornský Vince Staples je nedoceněný, ale není to jeho chyba. Mainstreamoví mecenášové nejsou fandové elegantních rapperů. Přednost má hrubost, debilita a swag. Vince není ani jedním z toho. Nedělá kompromisy kvůli rádiím. Jeho inteligentní vyznění a vzdorovité rýmy vás nutí si pokládat otázku, jak starý vlastně doopravdy je. Mít ve dvaadvaceti schopnost společenského komentáře s notným zapojením černého humoru je hotové znovuzrození Ice Cubea.
 

06. Earl Sweatshirt

Věk: 21
 
Tyler v rámci kolektivu Odd Future nezabodoval v poslední době úplně efektivně. Žezlo však pomalu přebírá jeho mladší parťák Earl Sweatshirt, jenž mimo jiné přečůral dosud výraznějšího Tylera a za své album "I Don't Like Shit, I Don't Go Outside: An Album by Earl Sweatshirt" sklidil od kritiků o něco lepší hodnocení než jeho parťák za desku "Cherry Bomb". Není divu. S tříletým odstupem je nyní Earl v tom věku, kdy Tyler provokoval publikum šňupáním koksu v převleku za kentaura ve videích Odd Future.
 
 

05. Young Thug

Věk: 22
 
Je to zvláštní teritorium, rozvíjí se, ale (a právě proto) je Young Thug stále jeden z nejvíce fascinujících interpretů ve hře. Hrdý a zanícený obr je nyní nedocenitelnou hybnou silou svého provokativního brandu, nakažlivého frázování a hyperaktivního experimentování. Jeho poslední singl "Pacifier" pak přebíjí svou energií tvorbu hned několika žánrů.
 

04. MEEK MILL

Věk: 28
 
Že má philadelphská naděje streetového rapu před sebou slibnou budoucnost, někteří poznali již v roce 2011, což ztvrdil o rok později debutem "Dreams and Nightmares". Pak přišel deal s T.I.em či Rick Rossem, ale roku 2012 šéfuje vlastnímu labelu Dream Chasers Records. V roce 2015 o sobě dal vědět především sporem s Drakem, ze kterého však nevyšel úplně dobře. Na druhou stranu vybudit k reakci rappera, jenž kdysi prohlásil: "Dissuj mě, nikdy neuslyšíš odpověď", má svou váhu.
 

03. ASAP ROCKY

Věk: 26
 
Jeho květnové album "At. Long. Last. ASAP" stále patří mezi nejlepší releasy letošního roku. Co však činí z ASAP Rockyho opravdovou hrozbu, je fakt, že vždy zůstává blízko svému estetickému vkusu. Jeho schopnost skloubit newyorský boom bap s houstonským zvukem je příznačná, přičemž ASAP pro svůj úspěch dobře využívá internetovou éru. Rap již není dávno regionální záležitostí a internetové stránky činí jeho postupy dobře slyšitelnými. Rocky je stejně jako Drake vzorem nové generace. Oba umělci mají jižanské sklony, co se týče způsobu psaní textů.
 

02. DRAKE

Věk: 28
 
Je celkem paradoxní, že Drake v seznamu předběhl Meek Milka, jenž o něm nedávno prohlásil na twitteru, že kanadský rapper hojně využívá ghostwrittery. Ale 5 milionů prodaných desek, jedno ocenění Grammy, třikrát ocenění Juno, sešt ocenění BET a několik rekordů v prestižním hudebním žebříčku Billboard charts, kterých má Drake nejvíc ze všech zúčastněných umělců. Vedle 50 Centa je jediným interpretem, jenž obsadil se svými nahrávkami první tři příčky tohoto žebříčku. Potřebujete další argumenty?
 

01. KENDRICK LAMAR

Věk: 28
 
Vzhledem k tomu, jak živě je Kendrick Lamar skloňován již několikátým rokem, jste jeho jména na první příčce možná čekali. Nejdříve zboural tabulky kritiků svým debutem "Good kid, m.A.A.d. city" v roce 2012. Následovalo obrovské množství spoluprací s hvězdami většími než on je (byl) sám a jeho letošní deska "To Pimp A Butterfly" znovu oživila jeho pověst nejlepšího rappera všech dob a zajistila mu věčné místo v síni rapové slávy. I pecku "Deep Water" z Dreho alba "Compton" všichni skloňovali kvůli Kendrickovi. Jeho sloky se rychle stávají událostí. Lamarovo album "To Pimp A Butterfly" je o nápadu, jak "vypimpovat" z motýla to nejlepší z jeho talentu, o zápasu s povahou jeho slávy a o zneužívání motýlova vlivu. Povahu Kendrickova kumštu a společenský rozměr jeho tvorby uvozuje již sampl na začátku alba, s vokálem: "Every Nigga Is A Star".
 
 
Autoři žebříčku: Justin Charity, Insanul Ahmed, Frazier Tharpe, David Drake, Damien Scott, Angel Diaz
Zdroje: Complex.com, Wikipedia.com
 

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná