RUKAHORE_SHOP_BANNER

Jedenáct nejpovedenějších slovenských desek roku 2015

Uteklo to jako voda a rok se zase s rokem sešel. Nahlédněme pod pokličku slovenských releasů, které během uplynulých dvanácti měsíců zasáhly tuzemský trh a vyberme jedenáctku, která si zaslouží být nominována na desku roku. Opět se u našich východních bratrů jednalo o silnější nadílku než v Čechách a bylo opravdu z čeho vybírat, proto omluvte autorům, kteří zůstali jen lehce pod čarou. Žebříček je sestavován podle data vydání, abychom předešli hašteření, které album je skutečně nej.

11. Majself & Grizzly - Eden

Majself vsadil na novou tvář, která produkuje silné údery. Oproti Mugisovi však Grizzly vykazuje moderní prvky, které ke kadenčnímu rapu seděla lépe. Eden popisuje opět společnost a pocity autora. Z úvodu roku lze hodnotit velmi pozitivně jako vhozenou rukavici do ringu, ale bohužel se obávám, zda tato deska dokáže být dlouhodobě vyhledávaná publikem.

10. Majk Spirit - Y

Pokud to nejde kvalitou, musí to jít kvantitou. Frontman formace H16 položil na prodejní pulty letos hned dvojí pamlsek, který bude chutit především ženskému pohlaví a mladší generaci. Obě Y jsou svým způsobem na zdejší poměry opět revoluční zvukem, ale výpovědní hodnotou se jedná o jistý krok zpět oproti předešlé desce Nový člověk.

9. Zverina - Ženy, víno, rap

Tatranský Casanova by stihl za večer oběhnout snad dvacet schůzek se ženami, ale vždy by měl po ruce místo květinky vínečko a kapsu plnou manuálů, jak prolomit bariéru. Další album Zveriny vykazuje velký posun, neboť si autor vybral dobré hudební podklady a odvázal se ve svém neotřelém domorodeckém stylu. Upřímnost, troufalost a verbální kadence je velkým předpokladem k úspěchu. 

8. Otecko - Otis

Někdo by se v těch pseudonymech možná již ztratil, ale Otecko ne. Jeho druhý sólový zářez nese název Otis, což je kratší a lépe uchopitelné. Deska opět poukazuje na chuť lámat hutné punchlines v kombinaci s moderními prvky a stát se revolučním základem a inspirací pro nadcházející roky. Pokud někdo Otecka předem zatracoval, tak já musím konstatovat, že letos se vytáhl mnohem více než jeho kolega Spirit.

7. Plexo & Mugis - Kopanec Múzy 2

Již podle názvu je jasné, že Plexo opět bude preferovat obsah v jeho textech a nesoustředí se jen na flow a celkové pozlátko. Kopanec Múzy 2 jsou vtipnou výpovědi dvou obyčejných hráčů s nohami na zemi, kterým nechybí nadhled a smysl pro humor. Stáj Neni Problem dokazuje, že se vydala dobrým směrem a není třeba se ohlížet, odkud vítr davu fouká. 

6. Tono S. - Fičúringy

Jeho album si sice letos zapamatuju, ale mnohem více si ho budu vybavovat na letošním ročníku Hip Hop Žije, kde na hlavní stagi zaskočil nejen publikum, ale i Redmana. Podobný kousek si zopakoval i na HH Kempu, ale opakovaný vtip není vtipem, i když znalost svých bohémů se mu upřít nedá. Album Fičúringy je opět plné humoru a kvalitního projevu a jedná se skvělý pamlsek pro ty, kteří inklinují ke staré škole a obsahu v textech.

5. Decko - Diabol nosí bradu

Suchota měl svou placku již pár týdnu venku, když sólo nabídl i další člen GR Teamu Decko. V jeho životě se toho změnilo hodně, tím hlavním je především potomek, který svým způsobem dosti zamává pocity a myšlenkami. I tak nám Decko ukazuje, že je stále i on sám dítětem, které má rádo klasiku a hodnoty, pro které použil i pěsti.

4. Strapo - Versus

Horký kandidát na letošní cenu album roku je jednoznačně Versus. Nejlepší nosič ze Strapova šuplíku obohacují skvělé beaty, featuringy a především práce DJ Spina. Nápaditost autora dokazuje, že není králem slova jen na stagi a umí zaujmout i obsahem, který baví od začátku do konce. Versus obsahuje maximum talentu, který je stále svým způsobem přehlížen díky tomu, že se nechce zaprodat. 

3. L.U.Z.A - Legenda

Další banda z legendárního sídliště Petržalka, kterou znají možná i tví rodiče. L.U.Z.A je ikonou, která překonala bariéru bratislavských bloků a nesmazatelně se zapsala i do mysli českých posluchačů. Nostalgická jednohubka není ani velkým průserem, neboť se Slipo, Čistychov a DJ Hajtkovič dokázali semknout ve studiu a nahrát desku, která netěží jen z minulosti. L.U.Z.A je zpět v plné síle a může nabídnout každému kousek ze svého menu.

2. Momo - Heroín

Bratislavský rebel s hlasem ďábla a duší posledního mohykána chytil svou šanci před časem za pačesy a opět tu máme po roce jeho další album. V pořadí je už páté a opět nabízí velkou nálož příběhů z ulice a boji s nepřízní osudu. Heroín je další silnou deskou ze stáje Nedám sa Okoňovať, která bude v povědomí posluchačů figurovat i za pár let.

.

1. DMS - MMXV

Separ měl svoje tepláky, plavil se po moři s pirátským vrakem a rumem v podpalubí, ale Dame vylezl na světlo denní jen tehdy, když už všichni mysleli, že byl vysazen na pustém ostrově a nechán napospas osudu. Po exodu s Gramo Rokkaz se toho událo hodně a zároveň málo, ale DMS se po čtyřech letech vrací s deskou MMXV, která zřejmě opět rozboří zaběhlé koleje slovenské scény. Technicky skvělý rap, silné texty, chytlavé beaty a vtipnost, která v některých místech inklinuje až k těžké ironii. 

Další jména, která se do top 11 nedostala jen těsně:

Palermo - Hardcore Cirkus

Dornokappel - Interovert/Extrovert

Miky Mora - Diktátor

Sedláci - Furt

Torula - Trnavský sedlák

eLPe - Kto to je

Cigo - Malý Princ

Kali & Peter Pann - Nikto

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Martin Ivanič
  • Martin Ivanič
  • 12.22 dne 29.12.2015

Bacil - Zombie je dúfam aspoň v prvej 50ke

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná