RUKAHORE_SHOP_BANNER

Jedenáct nejpovedenějších slovenských desek roku 2014

Dalších dvanáct měsíců je opět za námi a je slušností se ohlédnout i za alby uplynulého roku u našich slovenských bratrů. Nelze tvrdit, že se u nich vůbec nic nedělo, přestože se lze domnívat, že rok předtím byl o něco silnějším. Několik silných alb má potenciál zaujmout i po pár měsících od vydání a záleží jen na publiku, zda náklonnost setrvá i nadéle. Samozřejmě, že se do tohoto žebříčku nevešlo absolutně vše, proto můžeme v úvodním odstavci jmenovat ještě desky od Plexa, Zlokotu či HAHA Crew.

Bio - Mladý & Nespokojný

Lázeňské město Piešťany už dávno nejsou pouze městem Kontrafaktu, neboť se o slovo hlásí i talentovaný Bio. Ten o sobě dal v závěru roku vědět deskou „Mladý & Nespokojný“, která dokládá patrný patriotizmus k jeho rodišti a chuť něco posluchačům sdělit. Čas jen ukáže, zda se přízni vrtkavého davu bude těšit i dlouhodobě.


ADiss - Trištvrte na mňa

Čerstvý vítr do stojatých vod zaběhlého pravidla o hranatelnu tohoto žánru, ke kterému u nás inklinuje stále více interpretů. Adiss svou novou deskou tyto hranice rozbořil bez vyvíjení fyzické síly, nýbrž použil svou zajímavou verbální moc. Pokud mu sláva nestoupne do hlavy a neodkloní se od své původní cesty, můžeme o něm slýchávat stále častěji.

 

Radikal - Mixtape

Vůdčí osobnost Dramatikz toho za minulý rok stihla mnoho, od přesunu pod křídla stáje I Love Party Production, až po mixtape, který má udělat tečku za jeho dosavadní tvorbou. Verbální kadence, kterou sype své myšlenky do beatů, je obdivuhodná, a my se jen můžeme těšit, co pro nás tento rok připraví, neboť práce na nové desce byly již ohlášeny. 

 

4D - 4

Během svého prvního roku existence vykrystalizoval projekt 4D v hojně vyhledávané těleso, které je složeno z ostřílených hráčů slovenské scény. Někdo jeho členům možná vyčítá jejich odklon od původního směru, kterým se roky vyznačovali, ale jedno je jisté, oni to takto dělat chtějí a zájem publika je také více než sympatický. 


GR TEAM - 1

Byl to první ostrý start po odchodu DMS z tohoto početného spolku, ale kluci se s tím vypořádali s noblesou a prokázali, že každý člen GR Teamu má svou sílu. Projekt, který funguje dobře jako celek, umí zaujmout i sólovými ambicemi jednotlivých členů. V závěru roku potěšili své příznivce ještě kompilací mapujících jejich pět let na společné cestě.

 

Slipo &  Hajtkovič - Kde je rap?

Dlouho čekal tento petržalský vlk, než chopí svůj talent pevně do svých rukou sám za sebe a vyleze se sólovým materiálem ven. Nic na tom nemění fakt, že mu záda kryje jeho dlouholetý parťák Hajtkovič, neboť Slipo patří mezi nedoceněnou osobnost slovenské scény, která si konečně chce ukrojit z toho koláče slávy. 


Pra3x - Živá hudba

Několik let tak nějak paběrkovali na svém písečku a báli se možná bábovičky vyhodit za okraj toho pískoviště. Dobrá volba. Ty roky usilovného pracování na sebezdokonalení stálo rozhodně zato, proto letošní oficiální debut „Pustiny“ rozhodně není pustý na obsah sdělení a pohodovou instrumentální část, která dokáže dopomoci k odreagování. Tono S. & Beyuz - Návraty

Tono Suchota dlouhodobě patří mezi nejzajímavější slovenská tělesa, která umí prodat nejen svou slovní zásobu, ale podat to i způsobem, který rozhodně neurazí ani nejednoho flowridera. Spojení sil s Beyuzem možná z počátku vypadalo jako materiál, který nemá šanci se více prosadit, ale kvalitu člověk ocenit musí, i kdyby se se špunty v uších otáčel uraženě zády. Bude zajímavé sledovat, zda se nejednalo jen o statečný projekt o jednom dílu, nebo má Tono v zásobníku ještě nějakého toho Pana Člájna. 

 

Separ - Pirát 

Separ si minulý rok upevnil svou pozici prvoligového hráče, který dokáže upoutat pozornost většiny posluchačstva. Přestože ctí kořeny a neotáčí se k nim zády, razí si cestu nových prvků, kterými by rád nakazil i Slovensko. A jak je vidno, dobře se mu to daří. V hlavě to má velice dobře spočítané, proto uvidíme, zda přeci jen ta matematika nedozná někde trhlin. 

 

Momo - Rival

Za poslední roky udělal Momo obrovský posun ve své kariéře, která si získala přízeň nejen na Slovensku. Album Rival se netváří nikterak revolučně, přestože se jedná o jednu z nejlepších desek tohoto roku a opět posunula i samotného autora o level výše v jeho projevu i podání myšlenek. Právě silný hlas s důrazem na tvrdost a texty plné osobních zkušeností z jeho vlastního života jsou to, čím na sebe láká posluchače. Žádné estetické aranže mezi řádky, ale frontálně nasypaný příděl emocí, které nenechají klidným nikoho. 

 

Supa - Čierne dni

Pokud se na Slipovu desku čekalo dlouho, na tu Supovu se čekalo zase intenzivně. Osobitý člen MR konečně vyšel na povrch se svým sólo albem „Čierne dni“, který přišel tak nějak nečekaně bez příliš velkého proma, přesto s hutným obsahem a libozvučnými produkcemi, které mají šanci zaujmout i posluchače mimo žánr. Supa dokazuje verbální brilantnost, díky které ho Vec pasuje do role nejlepšího textaře na Slovensku. 

 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná