RUKAHORE_SHOP_BANNER

Jak Kato hodnotil triumf na Andělech a co chystá Livě Band s Mojou Rečí a Majkem Spiritem?

V pátek 2.3. postává pod pódiem hlavního sálu Paláce Akropolis nervózní partička v bundách své crew. Na pódiu se potí Jarda Špulák a prokousává se jednotlivými kategoriemi žánrových hudebních cen Anděl za rok 2011. Pod pódiem se potí Prago Union a čekají, jak to dopadne.

Nejde o nic. Zároveň jde o všechno. Není to žádná věda, necelých dvacet porotců. Větší formální uznání kritiky, než nejprestižnější domácí hudební ceny tu už ale asi není. Nervozita je ve vzduchu i proto, že s cenou nikdo nepočítá. Protože triumf v kategorii hiphop tu ještě nikdo neobhájil. Protože minule byla kapela hype tvořící křoví, teď už se podílí na spoustě koncertů a částečně i na desce V barvách. Zvuky malujou, čas a pot teď teče. Když v kategorii Alternativa poráží Floex Bonuse, zdá se jako tutovka, že Bonus vyhraje Hip Hop.

Žánrovým Andělům bude kompletně věnován pořad Musicblok, který vysílá ČT2 v sobotu 10.3. od 19:30.

Jana Kománková konečně předčítá zaklínací formulku o vítězi výročních cen akademie populární hudby za rok 2011 se stávají… Čas už ani neteče, protože definitivně zmrznul. …Za desku V barvách, Prago Union. Úleva. Wau, když už se to asi nečekalo. Konečně to někdo rozsek’. Silácký gesta, výkřiky a juchání se nekoná. Partička v bundách jde na pódium za šéfem Katem, který přebírá okřídlené formální uznání své práce se srdcem na dlani: „Je to legrace, dopoledne shánět prachy, aby vám nevypli proud a odpoledne si přebírat takovýhle věci. Tak já vám děkuju a slibuju, že se letos pokusim nevydat žádnou desku.“

Není to od něj jako fráze, když vysloví frázi: „já to nečekal“. Upřímně mu jiskří oči, když pod pódiem s krabičkou v podpaží povídá: „Moc jsme nepočítali, že bysme Anděla obhájili, ale stalo se a máme z toho radost. To, že jsme ho dostali dvakrát za sebou je dáno hodně tím, že jsme vydaly dvě desky rok po sobě, takže z tohohle primátu si toho moc neděláme. Rozhodně ale děkujeme všem, koho naše muzika oslovila, že vzali i tenhle experiment, kterým "V Barvách" je. Díky taky za všechny ty skvělý koncerty a všechnu tu vstřícnou energii, kterou nám dáváte. Myr!“

Na rozdíl od loňského roku, bylo letos fajn i samotný akt předávání: „Poprvé jsem tam nahoře i řekl, co jsem chtěl“ říkal Kato a narážel spíš než na svojí nervozitu a plachost na loňský zbytečný cirkus a nedůstojné podmínky předávání žánrových Andělů v Potěmkinově vesnici prázdné Incheba Arény.

Anděl přistál podruhé po sobě ve Vršovicích a i domácí hip hop už díky Prago Union ví, jaké to je, když někdo obhájí vítězství v nejprestižnějších hudebních cenách v zemi.

SLOVENSKÝ TROJBOJ

 Že vzájemná provázanost české a slovenské hiphopové scény je dávno minulostí a že se našim kapelám daří vlastně jen výjimečně vyrazit na koncerty na Slovensko, to je jasnější, než šest miliard facek. Prago Union mají tu kliku, že i v tomhle ohledu patří k výjimkám, potvrzujícím pravidlo. Za rok 2011 jich Prago odjeli na Slovensku 17. Spousta „uznávaných“ kapel nejela za loňských 365 sedmnáct koncertů ani doma.

Letos zanechali Prago slovenskou stopu zatím pouze jednou – v Martine, ale před sebou mají nejbližší víkend hnedle SK trojboj. Ve spolupráci s I Love Party Production totiž vyráží na 3 SK koncerty během 3 dní. Ve čtvrtek 8.3. Poprad, klub Rock Fabric, v pátek 9.3. Žilina, klub Boonker a v sobotu 10.3. Púchov, klub Shaka. Do konce prázdnin uvidí Prago Union na Slovensku ještě minimálně pětkrát, včetně společného koncertu s Moja RečKC Dunaj v Blavě (Livě Band bude hrát jako živá kapela jak pro Prago, tak pro MR) a několika festivalů. 

PROJEKT LIVĚ BAND

            Hraní s Prago Union už je zažitá rutina. B-boy funk projekt Champion Sound už také není žádná novinka a na zásadních breakových akcích, kde pořadatel chce oživit doménu DJs i živou kapelou, se stává jasnou volbou – od Wake Up Jamu po letošní světové finále Outbreaku na Slovensku. Společné hraní s Moja Reč už je venku a je to další krok k projektu zatím největšímu. Projektu Votvírák.

            Den D je pátek, 15. Června 2012, sektor Milovice, festival Votvírák. Na hiphopový stagy se odehraje něco velmi zajímavýho. Livě Band tam totiž bude předvádět celý den několik svých poloh. Vedle speciální show Champion Soundu s b-boys a tradičního koncertu s Prago Union, doplněného o nové kousky přijdou i koncerty další. Od začátku roku Livě Band postupně připravuje a cvičí repertoár dalších kapel a MC’s. Ve společném programu tam tak bude k vidění MC Gey &DJ Fatte. Bude tam Otec Vec se setem postaveným především na jeho nové, chystané desce. Bude tam samozřejmě Moja Reč. A bude tam i Majk Spirit.

Složení kapely bude stále stejné – El Boogie Man bicí, Mraky Mrak kytara, Watcha baskytara, micro Korg a kapelník Radimo saxofon, příčná flétna, MPC a pad Roland SPD-SX. Zvuk bude ale u každé kapely jiný – takový, jaký je zvuk té které kapely. Princip s klikem pro bubeníka a samply, které se naživo zahrát nedají vůbec, nebo jen špatně, bude fungovat v úplně novém rozměru. A jestli si snad někdo myslel, že „old school boom bap“ je to jediný, co Livě Band dokáže zahrát, 15.6. bude rázně vyveden z omylu, protože hranice nejsou. A jen aby nevznikla mýlka, nejde o žádný honění trika, Livě Band si nejede na egotripu na Votvírák si nejede hrát na hvězdu večera. Tahle parta jen půl roku drtí, aby ukázala živé pojetí hiphopu, přidala klasickému MC/DJ formátu energii živé kapely při zachování groovu a zvuku všech projektů. A že si „cestou“ splní sen tím, že budou mít čest si na podobné akci zahrát s aktuálně asi nejlepšíma ve hře je paráda a zážitek pro všechny, kdo se budou během večera dělit o pódium.

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná