Francie se netočí jen kolem PSG a Neymara. Kterých jedenáct desek letos zasáhlo tamní trh?

Rok 2017 se pomalu blíží ke konci a za pár týdnů budeme už jen vzpomínat, jaký vlastně byl. Dařilo se nám, máme hodně vzpomínek? Já věřím, že ano, ale pojďme se spíše podívat, jak výrazných to bylo dvanáct měsíců z pohledu rapu. Před pár dny jsme si představili nejzajímavější nosiče z Polska, nyní nahlédneme pod Eiffelovku.

Francie je přístavem evropského rapu, spojnice mezi Amerikou a starým kontinentem. V době internetu už to zase až tolik neplatí, ale pravdou je, že země galského kohouta umí zaujmout mladé i starší publikum. Dokládají to i letos vydané desky. Rok 2017 lze hodnotit pozitivně, o slovo se přihlásily staré pušky, ale i mladé neznámé tváře. Nakonec jsme vybrali jedenáct desek, které rozhodně stojí za vaší pozornost, ale rozhodně to nejsou jen ony. Sinik vydal své EP Drone,  Davodka se blýskl deskou Accussé De  Réflexion, Kalash pak prezentoval trhu produkt Mwaka Moon nebo Soprano vydal speciální edici ke svému loňskému povedenému albu L'Everest. 

11) Barack Adama - La Propagande

Opravdu se nejedná o náš překlik, který by satiricky cílil na bývalého prezidenta USA. Barck Adama je součástí formace, která v posledních letech hodně míchala kartami na francouzské scéně. Stále tápeš? Ok…já ti to řeknu. Jeho domácí stájí je Sexion d´Assaut a celou řadu let kryl záda Maitre Gimsovi. To už je však minulostí, Barack Adama se blýskl La Propagandou o třech dílech, které vydával v průběhu celého roku.

10) Alonzo - 100%

Když jsme už u těch stínů, které se snaží vydrápat na vrchol a nebýt jen tím parťákem slavné tváře, tak je nutné zmínit také Alonza. Člen legendární bandy Psy 4 de la rime již pár sólo zářezů má, vždy však koukal na záda Sopranovi. Jeho poslední nosič byl platinový, třeba se tohoto statusu dočká i novinka, která se na trhu taktéž dobře ujala.

.

9) Lacrim - Force & Honneur

Další plaz exotického původu, který umí rozkývat davy. Letos nabídl veřejnosti své teprve druhé sólo, ale hlad po něm byl obrovský. Spokojenost na obou stranách, což dvaatřicetiletého rappera nenechalo klidným a v druhé polovině roku vydal ještě třetí pokračování mixtapové série R.I.P.R.O. Pokud máš rád napětí v textu, život za hranicí zákona a filmové hlášky, jsi na správné adrese.  

8) Niro - OX7

Niro je považován za jednoho z průkopníků francouzského trapu. Na jeho debut se čekaly větší fronty než na předvánoční slevy obchodních domů. Také jeho nová deska sklízela úspěch. Během prvního týdne se ji udávilo v ulicích 7000 kusů a ten počet stále rostl. Niro je hlavně plný překvapení. Loni svou desku vyhodil nečekaně a zdarma na internet, letos jen tři týdny po OX7 vydal další M8RE.

7) MC Solaar - Géopoétique

Obrovský rozruch vyvolal tenhle téměř padesátník, který se postaral o to, že se před třiceti let stal rap ve Francii populární. MC Solaar byl už jen pojem, o kterém se u piva říkaly legendární historky. Jenže tenhle blanický rytíř opět povstal a po deseti letech nahrál desku, která ukojí hlad nejen pro nostalgiky. Back in the days, návrat ke kořenům, poctivá stará škola. MC Solaar je zpět.

6) Kaaris - Dozo

Dlouhodobě patří k nejsilnějším tahounům francouzské scény a zásobuje ji každoročně novými materiály. I když nabývám lehce dojmu, že letošní nosič nemá takovou sílu jako ty předešlé, ve své zemi je jeho artikl dobře prodejný a na čísla si Kaaris rozhodně stěžovat nemůže. Pokud jsi na tohle jméno zatím nenarazil, jakoby jsi francouzskou scénu ani neznal.

5) La Fouine - CDCC

Dostáváme se k pěti nejlepším deskám a není náhodou, že zde je i La Fouine. Kontroverzní tvář, která nechodí daleko pro ostrá slova a ráda se hašteří se zbytkem scény, pokud přistoupí na jeho hru. Nový mixtape nese název CDCC a pokračuje tam, kde La Fouine před rokem skončil na albu Nouveau Monde. Pestrá hudební produkce, štiplavá témata a notná dávka sebevědomí.

4) Booba - Trone

Čtyřicítku před rokem pokořil Booba, kterému to však na hudebních vráskách nepřidalo. Člen legendárního uskupení Lunatic nás svými materiály zásobuje poměrně pravidelně, což dokazuje i rok 2017. Hned na jeho počátku vyšel pátý díl mixtapové série Autopsie, který dostal číslo 0, neboť se jedná o Best Of této značky. V závěru roku se pak objevilo album Trone, které poukazuje na fakt, že Booba je skutečně na vrcholu francouzského rapového potravního řetězce.

3) Ninho - Comme Prévu

Kde se vzal, tu se vzal, ale pravdou je, že ho nikdo neznal. Až letos téměř každý v zemi vína a sýrů poznal. Na to, že mu je teprve jednadvacet let, si fanoušky omotal kolem prstu a oni mu vděčně zobají z rukou. Pár mixtapů bylo vkusných, ale celé to Nimho rozsekl až letošním debutem Comme Prévu, které se prodává jak o závod. Po právu ho je možné označit za skokana roku.

2) Keny Arkana - L´Esquisse 3

Již třetího pokračování se dočkalo L´Esquisse. Neúnavná bojovnice za světový mír a rovnocennost všech lidí se opět ukázala v dobrém světle a dokázala tak, že rapovat i po letech nezapomněla. Královna rapu v Evropě si drží svou kvalitu a lidé ji naslouchají. Francouzské město Marseille může být rádo, že takového hrdého občana má. 

.

1) IAM - Revolution

Francie přeje novým trendům a mladým tvářím, ale nezapomíná ani na ty starší. Dokládá to nejen comeback MC Solaara, ale také nová deska IAM. Faraóni ze země galského kohouta mají venku nosičů, že by ti na to nestačila jedna polička. Akhenaton se svou partou odvedl opět skvělou práci, proto nebylo možné dlouho spekulovat nad tím, kdo tento žebříček letos ovládne. 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná