Fotbal a rap? V Evropě se už letos dočkali čestných skladeb Neymar, Salah i Mbappé

Fotbal a rap k sobě patří, přestože to mnozí odmítají. Celá řada interpretů chodí každý víkend sledovat své oblíbence, pro které by mnohdy i cedili krev. V posledních týdnech jsme vás zásobovali několika rozhovory s tuzemskými rappery, kteří věnovali své skladby českým či slovenským klubům. S radostí vám můžeme prozradit, že jsme své zásobníky rozhodně ještě nevystříleli. Jak to ale dopadá, když se skladby nedočká celý tým, ale rovnou jediný hráč? Jak se zdá, v Evropě se s touto tématikou letos roztrhl pytel.

Pokud bychom zavzpomínali na české tváře a zahraniční fotbal, tak Smack ve skladbě „Skončila show“ nosil na své hlavě čepku Manchesteru United, což asi značí, na který svatostánek v Premier League hledí. Michajlov často ve svých textech skloňuje známá zahraniční jména. Nebyl to tedy jen dres Lamparda v klipu „Torrent“. Tehdy ještě používal pseudonym Somar a na beatu se objevil i Sax. Na své debutové desce pak „Ronin“ ve skladbě „Suka Bljať“ oslavuje milánské AC a bývalého kanonýra Ševčenka, který nyní vede národní tým Ukrajiny. Nezapomíná na památné finále Ligy mistrů s Liverpoolem, i když po závěrečném hvizdu neslavil italský gigant, nýbrž anglický soupeř s Barošem a Šmicrem v základu. Svou lásku k francouzskému PSG také veřejně dává na obdiv Radikal, ale pokud bychom cílili na jeho nejoblíbenějšího hráče, tak by se jednalo o Ibrahimoviče, jež už dávno nosí trikot za velkou louží v severoamerické MLS. Příkladů je mnoho, nelze mapovat vše, ale indicie vás do nosu trefí vždy, když ve zvukové stopě nebo vizuálu kroužíte kolem.

Spojit rap s fotbalem není vůbec složité. Již v minulosti jsme vám v několika případech poukázali na skladby, které dokonce vyprodukovaly známé fotbalové tváře. Například v Polsku, Rusku, Německu, ale i na Balkáně je celá řada hudebních těles, které naleznete v klipech v kuklách, se světlicemi a omlácenými klouby na rukou. Dnes vám ale přiblížíme to „fanouškovství“ v Evropě, neboť se na mapě starého kontinentu stále častěji objevují skladby věnované aktuálně silným persónám.

V druhé polovině června zasáhl nejen Německo Capital Bra se svou deskou „Berlin lebt“. Známá rapová tvář s ukrajinskými kořeny věnovala jednu ze svých skladeb brazilskému ostrostřelci Neymarovi, který v současné době kroutí druhou sezónu v barvách PSG. O pouhé dva měsíce dříve se dočkal podobné pocty egyptský národní poklad Mohamed Salah. Hvězda Liverpoolu byla skloňována ve více jak třech minutách ústy La Fouineho, který patří k nejznámějším rapovým koňům ve Francii. Znám je nejen rapem, ale i častými konflikty se svými hudebními kolegy. Zmíněná skladba je součástí dvojitého mixtapu, který spatřil světlo světa jen před pár týdny. Poslední ukázkou je ruský předák Fyre, který vykazuje náklonnost k francouzskému mladíkovi, kterému podle mnohých patří budoucnost na zelených pažitech. Kylian Mbappé je rostoucí hvězdou, kterou zřejmě obdivují nejen pod Eiffelovkou. Tím to rozhodně nekončí, nemálo zvučných rapových ikon v Evropě rádo skloňuje slavné hráče ve svých skladbách a očekává se, že v roce 2019 tomu nebude jinak.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná