Desítka legendárních hitů, které scéně nabídla partička s názvem Chaozz

Víc jak dvacet let na scéně, přestože jejich dráhu lemuje i pauzička, která se zdála být nekonečnou. Ani výročí dvou dekád je nedokázalo dostat znovu na pódium, až se zrodilo v minulém roce v českém zázemí finále celosvětové soutěže End of the week. Pražský klub MeetFactory spatřil comeback silný jak kladivo Thóra. Co mohlo následovat, když po koncertě i sami interpreti měli skleněné oči a atmosféra by se dala krájet ještě pár hodin potom v backstagi. Další shows na sebe nenechaly dlouho čekat, můžeme se těšit na několik zastávek a u těchto řádků zavzpomínat i na skladby, které po letech v éteru mezi rapovou komunitou dá se říct více než zlidověly. Vše by mělo vygradovat poslední květnový den, kdy se pokusí naplnit Forum Karlín.

10) 1,2,3 (1996)

Respekt na scéně se ne před lety nezískával tím, že jste kolem sebe kopali a snažili se po jménu ostatních vylézt v potravním řetězci výše. Komunita držela při sobě a hlouček hlav věděl, kdo další na koncertech prezentuje svou show. V tomto případě se psal rok 1996 a Chaozz vydává své první album, které obsahuje i tuto hymnu, jenž nezapomíná na ty, kteří jsou v tomto roce podepsáni pod aktivitou.

9) Televize (1996)

Jak by to celé asi dopadlo, kdyby pan Pospíšil nehledal nové dravé tváře pro vydavatelství Polygram a nebo se Deph tehdy šprajcnul, že všem texty psát nebude. To už se dnes nedozvíme, ale víme, že Chaozz byl čerstvý vítr z nebe, který zasáhl celou generaci mladých posluchačů. Můžeme se jen domnívat, kolik z dnešních mladých lidí tuší celou výpovědní hodnotu této skladby, která reflektovala jednoduše televizní program a masírování konzumentů. Dnes je program jiný, ale nápad by mohl být stále aktuální.

8) Policiejééé (1996)

Stejně jako první dvě předešlé hymny figuroval v tracklistu debutové desky „… a nastal chaos“ také vál „Policijéé“, který poukazoval na anti sympatie k našim strážcům zákona. Mladá a horká krev si s černokabátníky nikdy nerozuměla, i tady lze poukázat na nadčasovost. Chaozz možná ještě více rozdmýchal tento názor díky skladbě, na kterou se i po více jak dvaceti letech nezapomnělo. Pravdou ale je, že pár dalších pokusů o podobné téma z rukou dalších rapperů už vyšuměl v propadlišti dějin.

7) Planeta opic (1996)

V roce 1996 vtrhl Chaozz do mysli posluchačů rychlostí světla. Někteří další interpreti mu vyčítali cestu, kterou se vydal, ale nalijme si čistého vína, že dnes po ní kráčí téměř každý. Debutové album bylo natolik silné, že hitů a poté také klipů vznikalo hodně. Dalším byla třeba i „Planeta opic“, která opět předběhla svou dobu a aktuální je i s odstupem času. Holt, nejen naše republika je jeden velký Absurdistán.

6) Hej lidi (1997)

Hlad publika, spokojenost interpretů, ale i další očekávání daly tomu, že již o rok později je tu nová deska „Zprdeleklika“. Deph, Bass, Fugaz a Rusty už ví, co být slavní obnáší a pokračují v započaté práci. V případě této skladby se nejedná o žádné filozofování nad rozlitou kaší, nýbrž o klasický reprezent všech v tlupě. Výsledek rozhoupal nejeden klub nejen díky svému beatu. Typická party věc, která tě nenechá klidným.

"Ale už", letošní turné kapely, která jako první u nás dostala rap do hitparád, vyvrcholí 31. května v pražském Fórum Karlín.

5) Z prdele klika (1997)

Další skladbou z této desky je věc, po které vlastně dostal celý materiál název. Temnější nádech nám v tomto případě rozhodně nevadí, neboť na trůn usedá Deph, který svým storytellingem dává základ příběhům, které i v roce 2018 neumí v rapu moc tváří barvitě vykreslit. „Z prdele klika“ nepatří mezi nejskloňovanější věci z diskografie, ale v této desítce si rozhodně být zaslouží.

4) Reprezentujem (1999)

Lví podíl na raketovém vzrůstu Chaozzu má i bezesporu tehdy hudební pořad ESO. Však také víme, že to mezi Terkou Pergnerovou a Dephem jiskřilo. V roce 1999 už ale pražská partička stála pevně na svých nohách bez vnějších elementů a vypustila do světa další hymnu „Reprezentujem“, která kloubí lehké velebení umu s nadhledem a smyslem pro humor. Oni tu jsou pro vás, ale také pro sebe.

3) Vodopády (1999)

Možná už se zdálo, že největší slávu má tahle banda za sebou, ale pak přišla věc, která opět zvedla druhou vlnu celorepublikového zájmu. O Chaozzu věděli nejen mladí, ale i jejich rodiče a dnes se skladba „Vodpády“ dá kategorizovat do zlatého fondu. Nejeden návštěvník diskoték pro starší ročníky dnes může během večera alespoň jednou tuto věc zaslechnout, aniž by si přiznal, že jeho hlava mocně kývá na hip-hopové BPM.

2) Svišti na golfovým hřišti (2001)

Pokud přehlédneme Best Of „Inventura“ obsahující ty nejlepší skladby, poslední regulérní materiál vyšel v roce 2001. Závěrečná třešnička musí přeci obsahovat humor a nadsázku, ne jen ohlížení zpět a smutnění nad stavem věci. Možná už zápal pro společnou práci nebyl na sto procentech, ale tato věc opět zasáhla širokou veřejnost a získala si nejen díky obsahu, ale i ztřeštěnému klipu velké procento přízně.

1) Marie a Jana (2001)

Jsme v cíli, i když třeba za čas bude mít tato desítka jinou podobou. Možná, že kluci nahrají další desku, která naváže na jejich dřívější práci. Všichni jsou jasně pro, bude záležet, jak se jednotliví členové poperou s tím nejtěžším – napsat si vlastní text. To bychom ale předbíhali, proto přinášíme poslední věc. Jaká by to byla hip-hopová kapela, kdyby nevzdala alespoň v jedné skladbě hold zelené bylině, která lahodí v pokrmech nebo ubalená v OCB papírku?

Chaozz: Nové věci budou, jen když bude každej psát texty sám sobě, ale jsme pro

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná