RUKAHORE_SHOP_BANNER

Deset produktů, ze kterých by mohla vzejít česká deska roku

Dávat do kupy seznam nejlepších nosičů uplynulého roku je vždy záludný oříšek. Nemáme nyní na mysli pomocníky v horských oblastech, kteří vám nosí batůžky, ale tuzemské rapové desky roku 2017. Pestrost našeho oblíbeného žánru byla opět široká a nevolilo se snadno. Bbarak.cz nakonec vybral deset českých produktů, které by se o první místo mohly ucházet. Věřte, že to byla těžká dřina. Vyšlo toho poměrně dost a každému chutí něco jiného.

Věříme, že nominovaní neusnou na vavřínech, ale sluší se vzpomenout také na alba, která se do naší desítky nedostala. Svůj debut zaznamenal Viktor Sheen, který se jen o vlas nedokázal nominovat. Zajímavou desku nabídl také Regie nebo Haades. Zažili jsme velký comeback De Zrechts s jejich koncepčním materiálem, nebo zklamání roku v podobě třetího sóla Vladimira 518. Pobavil nás také druhý díl projektu Led´N´Ice, Gambrz Reprs nebo mixtape Sergeie Barracudy. O slovo se přihlásili také Tenki, Byzo, Tchagun nebo Matys.

Věříme, že každý ze zmíněných má šanci v dalších letech na nominaci dosáhnout, i když víme, že konkurence je v rapu tvrdá. Nyní se podívejme na naší desítku vyvolených. Tak jako každý rok jsme se nerozhodli soudit, který z těchto produktů je nejlepší, proto vám je představujeme postupně podle toho, jak vycházely. Názor můžete vyjádřit vy, posluchači, kteří kupujete originály a chodíte na koncerty.

10) Paulie Garanad - Nirvána

Libereckému básníkovi je často vytýkáno, že cílí na mladší publikum, převážně pak na zástupkyně něžného pohlaví. V případě jeho poslední desky to zase až tak není pravda, neboť „Nirvána“ je evidentně více pro rapového fanouška. Cílem bylo hledat atraktivní beaty, opět dát možnost projevit svou spratkovskou flow a vsadit na kvalitu v textech. Výsledkem je deska, která rozhodně nikoho neurazí.

.

9) Renne Dang - Con Lai

Přestože si z něj v dětství dělali srandu a možná se i myslelo, že skončí v bistru nebo večerce, Renne Dang dokázal jít za svými cíli a prosadit se v hudebním průmyslu. Přestal být na vše tak nasraný, útočit a kopat kolem sebe v rámci obranného mechanismu a více se začal zajímat o myšlenky ve své hlavě. Debutové album se hrdě hlásí k jeho kořenům, poukazuje na zajímavý potenciál a my bude napjatě sledovat, zda nehodí svůj talent do kanálu.

8) Michajlov - Ronin

Brno rádo mluví o rapu, rádo vzpomíná na staré dobré časy, ale nyní může být spokojeno i s aktuálním stavem. Velkým želízkem v ohni je Michajlov, který udělal tlustou čáru za svou minulostí a s novým pseudonymem vydal desku, která rychle obletěla celou naší republiku. Aby tomu nebylo málo, v závěru prosince opět prokázal, že je při chuti. Spolu s Danielem a Marysem vypustili do světa zajímavé album „Mezi řádky“.

7) Logic - Zhora vypadá všechno líp

Naše redakce nenadržuje staré škole, zajímáme se i mladou krev. Je však nutné rozlišovat, kdo už vykazuje zajímavý hudební um, a kdo je jen symbolem mladých a nevybouřených adolescentů. Logic urazil za poslední roky dlouhou cestu a jak napovídá jeho další dílo, dostal se nahoru. Jeho flow a obsah textů neosloví každého, ale posluchačskou základnu početnou má. Zároveň se dostává i do fáze osobnosti, která už má také co říct. 

6) Smack - Terapie

V létě nebylo horko nejen na teploměru, ale také v našich přehrávačích. Dvojnásobný držitel ocenění Anděl vydal další desku, která hudebně inklinuje k Anglii. Grime však ve Smackově podání dosáhl také na český přesah, ve své tvorbě se zaměřuje na sebe a své okolí a nebojí se nabídnout posluchačům to, co by jiní nechali pod pokličkou. Jeho nový produkt se dá s lehkou nadsázkou označit za sezení u psychologa, které má koule.

5) Řezník - Strangulační rýha

Král českého horrorcoru se o slovo přihlásil i letos. Jeho nové sólo se vrací hudebně ke kořenům, ale nezapomíná se přihlásit k aktuálním tématům. Řezník vsadil na to, co mu jde nejlépe, což je vyprávění příběhů. Jeho storytelling možná nemá v současné době konkurenci, hudebně je také na dobré vlně a mezi hosty legenda z poza velké louže Necro. Je vidět, že vládce stáje ZNK ví, jak na to. Strangulační rýha se setkává s velmi kladným ohlasem.

4) Refew - O tři bloky dál

Před pár lety byl neznámou tvářičkou z Libně, který svou flow dokázal během pár měsíců oslovit širokou veřejnost. Po odchodu z Bigg Bossu přijal azyl v Blakkwoodu a někteří se ptali, zda jeho talent nebude promarněn. Na podzim tohoto roku je venku jeho deska „O tři bloky dál“, které obsahuje pestrost a kombinace zpěvu a rapu. Refew prokázal, že si jde dál za svým a může míchat kartami celkového pořadí. Dnes už na to sílu i stabilitu má.

3) Opia - Jízdní neřád

Brno slaví letos návrat na scénu. Katakomby nebyly ještě to pravé ořechové, ale nyní se dá hovořit o tom, že jihomoravská metropole je zpět. Dokládá to nejen workoholismus Michajlova, ale o slovo se přihlásil také DJ Opia. Ten tu brněnskou smečku uvázal u jedné boudy, které dal název „Jízdní neřád“. Celovečerní produkční zářez číslo dvě, který nabízí sondu do zákoutí tohoto města, přesto vlastně blízkým nejen zbytku této republiky.

2) Sax - Sax ve městě

Dlouhých dvanáct let se čekalo, jestli Sax nahraje další sólo. Nakonec se tak skutečně stalo a tuhle placku nelze s jeho debutem srovnávat. Za tu dobu urazil sakra dlouhou cestu, podílel se na nejednom projektu a piloval své hrdlo i obsah řádků. Výsledkem je velice pestrá deska, která nabízí srdce inklinující k hudbě a lásku k tomuto řemeslu. Nenech se však vysmát, že by Sax vyměknul. Nebude to pro každého, ale kvalitu to nepostrádá.

1) Ektor - Alfa

Občas je všeho moc a je nutné si dát woraz. Proč? Každý týden nelze donekonečna obrážet pódia, pak rychle do studia nahrát nové věci, aby poptávka a hlad publika byly ukojeny. Ektor se po regeneraci vrátil v plné síle a „Alfa“ vyniká přesně tam, kde je mu dobře. Úderné beaty, témata, která mu sedí jako prdel na hrnec a projev, který poukazuje na jeho technickou zdatnost. Své další dítě si ušil na míru a vyrobil zásobník na hity. Bude vás to bavit, pokud přistoupíte na jeho hru. Nebo ten obsah jen pouhou hrou není?

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná