Deset nahrávek tuzemského rapu, které kandidují na album roku

Další rok je téměř za námi a kvalitních desek bys opět spočítal možná na prstech jedné ruky. Nelze se však domnívat, že si některé české tituly své posluchače nenašly, proto si přibližme rovnou desítku toho nejzajímavějšího, co nám tuzemský rybník nabídl za posledních dvanáct měsíců. Samozřejmě, že to číslo je hodně osekané, neboť se letos o slovo přihlásili i další hráči jako veterán Orion, Krouzmen a BJay, Atmo Music, Lipo, Revolta, Logic, Defuckto, Marat, Puškyn Nikodém, Evil Dope nebo El Marón. Nejpilnější stájí mimo Ty Nikdy je asi celkem zaslouženě Blakkwood Records, jež nám nabídl desky od jmen jako Jackpot, L. D., Jimmy Dickson nebo mixtape Viktora Sheena.

Ironkap - Homecoming

Neplatná Identita už je zřejmě jen pojem, který v paměti drží jen kolemjdoucí vzácně získaných nahrávek, sólová dráha Kapa však zatím neutichá. Svou deskou Homecoming dokázal, že se neveze jen na vlně Marpa a v Troublegangu neprávoplatným členem. Změna prostředí a utříbení myšlenek mu za velkou louží velice prospělo.

Řezník - Bateman/Muzeum Mentálních Kuriozit.

Možná patří mezi jediné, kteří mají stále co říct a neopakovat se jako záznamník na stole vyšetřovatele německé výzvědné Stasi. Král českého horrorcoru nabízí posluchačům opět dvojitou porci materiálu, která někde možná kulhá, jinde však láme rovnou nohy. Osobitý projev a smysl pro humor rozděluje naši zemi na dva tábory. Jedni ho milují a jedním způsobuje žaludeční problémy. A to je zřejmě to, oč mu prioritně jde.

Refew - Z místa (mixtape)

Nový černý kůň stáje Bigg Boss o sobě dal vědět mixtapem, který spojil jeho dosavadní laškování s mikrofonem s novinkami. To však není všechno, neboť jeho deska není věcí utopickou, nýbrž postupně realizovanou. Svěží projev ukázal i začátečníkům, že s talentem dostat šanci můžeš i u velkého labelu.

Paulie Garand & Kenny Rough - Molo

Pod Ještědem to letos znělo velmi libozvučně, neboť dvě třetiny formace BPM o sobě daly vědět deskou Molo. Album, které nezaujme ortodoxní hiphopové hráče, dokáže však lapit posluchače za hranicemi žánru. Místy až filmová hudba dokresluje Paulieho vznešené myšlenky. Spojení přineslo takový úspěch, že pokračování na sebe nenechá příliš dlouho čekat.

BoyBand - Galapagy

Vodopád hlášek a vtipu srší z úst Boy Wondera a Idei, kterým na koncertech kryje záda DJ Aka v masce koně. Tenhle band to má pomotané již od začátku, když jejich první společná deska byla rovnou Best Off. Mezi pestrou paletou produkcí se můžete i dozvědět, jak se zrodil český velikán Roman Skamene.

Azurit Kingdom - AK (mixtape)

Sergei Barracuda a Pastor spojili své síly na více než jedné skladbě a po několika letech budování živné půdy odstartovali profesionální fungování svého labelu mixtapem, jež zvěstuje jejich společnou dlouhohrajku. Ta měla vyjít ještě před vánocemi, ale zřejmě si na ni ještě chvíli počkáme. První český trap music, kterému se dá i věřit, nabízí pohled na pouliční život a vše k němu spojenému v reálně podaném hávu, kterému dominují i hlášky prvně zmíněného.

MC Gey & DJ Fatte - Opičí král vrací úder

Nejznámější tuzemský Tesař spojil podruhé své síly s největším milovníkem psů, aby znovu zplodili vyzývavou porci abstrakce a černého humoru ve vynikajícím verbálním hávu. Opičí král vrací úder jako rytíři Jedi, jenže bez asistence světelného meče. Album, které lidi neuhrane pro zábavu fyzickou, nýbrž duševní.

Hugo Toxxx - Trash Rap

Hack už dávno není floutkem z KO Kru nebo provokatérem celebrit ze Super Crooo. Za ty roky si jeho forma projevu sedla a Hugo už jen těží ze svých zkušeností. Přestože nový materiál nedisponuje originalitou nebo revolucí, jedná se o zajímavý kus, který má svou silnou posluchačskou základnu. Hugo je prostě nezaměnitelný, charismatický, ačkoliv se v poslední době možná moc utápí ve vykrádání sebe sama.

La4 & DJ Wich - Panorama

Láva a Máňa nejsou dva produkty zdejšího rybníku, kteří by chodili kolem bez vzájemného sebepoznání. Právě naopak. Již v prvopočátcích legendární formace Indy a Wich byl La4 přítomen, což nedokazuje nejen skladba My tři. Vzájemně jim to špalapalo i na předchozích deskách Lafora Panoptikum a Gyzmo. Dnes mě popravdě nenapadá jiné jméno, se kterým by mohl nejlepší tuzemský producent spojit síly na více než jeden zářez. Kamarádské hudební propojení funguje.

Smack - P´s a Love

Kdyby tento hrdý patriot ze Strašnic pocházel z Anglie, možná by mu na stole již nějaký ten pátek ležela zajímavá smlouva a před sídlem labelu neparkovala škodovka. Smack velmi slušně šíří ostrovní grimové poselství v našich končinách, přestože na tenhle abstraktní styl není každý navyklí. Že může ale stará i mladá krev spojit své síly dokazuje účast Sifona z legendárních WWW. Smack je na nové desce i více hlasově vyzrálejší a jeho barvitost musí všemu otevřené posluchače zaujmout. 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná